granada
AVRUPA,  İSPANYA,  YURTDIŞI

Granada,İspanya Mutlaka Görülmesi Gereken 6 Yer

Granada kenti, genişleyen yamaçları ve  meşhur zeytinlikleri ile pitoresk bir bölge olan Endülüs’teki buzlu Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Granada, tarihi boyunca Akdeniz’e yakın konumu ve bol akan su kaynakları olan Beiro, Darro ve Genil nehirleri için stratejik bir şehir olmuştur.

M.Ö. 5. yüzyılın sonunda, Granada, Yunan krallığının bir kolonisiydi ve daha sonra İber Yarımadası’ndaki diğer yüzlerce şehir arasında antik Roma İmparatorluğunun bir parçası oldu. Bunlar Romalılar için Hispania olarak biliniyordu.

Granada genellikle meşhur  mağribi kalesi  Alhambra sarayı  ile tanınır. Granada’nın eski şehri Albayzin de yüzlerce yıllık Mağribi işgalinin kanıtıdır ve tipik dar arnavut kaldırımlı sokaklara sahiptir. Elhamra ve bahçeleri 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı ​​ve İspanya’da ikonik ve popüler bir turizm bölgesi olarak kaldı.

Granada, tarih, kültür ve mimarlık açısından zengin bir şehir. Dünyanın her yerinden gelen turistler, sadece  Alhambra’nın tadını çıkarmak için Granada’ya geliyor. Granada’nın konumu Sierra Nevada’nın nefes kesen manzaralarına bakmakta ve hem kayak alanlarına hem de Akdeniz sahillerine kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Hem romantik hem de aile seyahatlerine  gitmek için ideal bir yer. Granada, Endülüs’te büyüleyici bir mücevher ve bu kentin peşine düşülmüş onun için savaşılmış  olması hiç şaşırtıcı değil.

İşte  6 maddede Granada’da mutlaka görmeniz gereken yerler listesi;

granada elhamra

Granada ‘nın gözdesi Alhambra Sarayı

Alhambra, kelimenin tam anlamıyla Arapçada “kırmızı olan” a çevriliyor. Elhamra Anıtı, Mağribi tasarımının olağanüstü bir örneğidir. Granada’nın eski şehrine bakan bir platoda yer almaktadır ve yaklaşık 1.530.000 metre karedir. İnşaat, 1237’de Nasır Hanedanlığı’nın kurucusu Muhammad Al-Ahmar ile birlikte başladı. Granada’yı yöneten son Müslüman Sultan, Alhambra’yı 2 Ocak 1492’de Katolik Krallara teslim etti.

Alhambra Sarayı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

granada elvira

Granada ‘nın gurur kapısı Puerta Kemeri (Puerta Elvira)

Puerta Elvira (Elvira Kemeri), Albayzin-Granada’nın eski kentine 11. yüzyıldan kalma bir kapıdır. Bir zamanlar şehri çevreleyen savunma yapısının hayatta kalan bölümlerinden biridir. Kemer, Granada’ya bir Kuzey giriş noktası sağladı ve şehri fetheden her hükümdar tarafından Zafer rotası olarak kullanıldı. Muhammed El Ahmar 1238’de Puerta Elvira’ya yürüdü ve Nasri Hanedanlığı’nı kurdu. Katolik Krallar Kralı Ferdinand ve Kraliçe Isabella,  bölgeyi her ziyaret ettiklerinde sevdikleri şehre girmek için Puerta Elvira’yı da kullandılar.

granada elvira puerta

Daha sonra Napolyon’un birlikleri bu eski geçitten Granada’yı istila etti. Öncelerde masif kapılarından ziyaretçilerin geçişine izin verilirken daha sonra kapılar kaldırıldı ve şuan sadece kemer kaldı. Yine de bu gururlu kemerin Granada için önemi büyüktür.

granada royal chaple

Royal Şapeli

Kraliyet Şapeli veya Capilla Real, 1504 yılında Katolik Hükümdarları tarafından son dinlendikleri yer olarak hizmet etmek üzere görevlendirilen bir Gotik tarzı türbe ve şapeldir. Cenaze tapınağının hem İspanyol hem de diğer Avrupalı ​​ve Amerikalı ziyaretçiler için derin bir anlamı vardır; çünkü İspanya, kraliyet ailelerinin çocuklarının evlenmesiyle Portekiz, İngiltere ve Avusturya’ya bağlanmıştır. Ayrıca, Christopher Columbus’ın Amerika’ya yolculuğunu ve İspanyol kültürünün Yeni Dünya’ya yayılmasını sağlayan Kraliçe Isabella’ydı. Kraliyet Şapeli, 15. yüzyıldan kalma eserler, halılar, heykeller ve resimler içermektedir.

granada royal chaple

Son yıllarda Vatikan, bir zamanlar Katolik hükümdarlarına ait olan ve Granada kentine ait çeşitli dini eserler bağışlamıştır ve bunlar halen Kraliyet Şapeli müzesinde sergilenmektedir. Şapelin Transept bölümünün altındaki birkaç adımda ziyaretçiler, Ferdinand, Isabella, Phillip, Joanna ve 1500 yıllarında Kralı Ferdinand’ın torununun varisi ve İspanyol tahtının varisi olan  2 yaşında ölmüş olan İspanyol Prens Michael  kriptosları  görebilirler.  Şapelde asırlık sanat eserlerini korumak için misafirlerin içinde flaşlı fotoğraf kullanmasına izin verilmez.

granada katedrali

Granada Katedrali

Granada Katedrali, Nasrid’in ana Camii’nin bir zamanlar durduğu yerde inşa edilen devasa bir yapı. Andalucía’da Hristiyanlığın varlığının büyük bir sembolü olması amaçlanmıştır. Katedralin tamamlanması, (veba yıllarında inşaatı durdurdu) binanın iç ve dış kısımlarına kişisel dokunuşlar ekleyen beş  mimarın yardımıyla 180 yıldan uzun sürdü. Katedral’in Rönesans, Barok, Gotik ve Neoklasik unsurları içeren eklektik tasarım özelliklerinin nedeni budur. Katedral başlangıçta İspanya’nın Charles  I ‘in son dinlenme yeri olarak tasarlandı, ancak II. Phillip  fikrini değiştirdi ve şimdi Charles I. ve ardından kraliyet krallıkları Madrid’in hemen dışındaki El Escorial’de dinlenmeye bırakıldı.

granada katedrali

İçeri girdikten sonra, çeşitli Azizlere adanmış 13 ayrı şapeli görmek ve aynı zamanda Katedral’in ana sunağını çevreleyen devasa beyaz mermer sütunlara hayranlıkla bakmak için çevre boyunca yürüyebilirsiniz. El Greco’nun resimlerini bulacağınız için, Üçlü Şapel’e bakarken dikkat ettiğinizden emin olun.

Jerome Manastırı

Jerome Manastırı, Granada’da kurulan ilk Katolik manastırıydı. İnşaatı Araplar şehri 1496’da teslim ettikten kısa bir süre sonra başladı. 1521’de St. Jerome düzenindeki rahipler manastıra taşındı ve orada sonraki üç yüzyıl boyunca kiliseye hizmet ettiler. Ancak, 1835’te manastır, çoğu dini emri yasaklayan Çözünürlük Yasası uyarınca kapatıldı.

Halen, Aziz Jerome Manastırı, Aziz Jerome Kız kardeşler Topluluğu’na ev sahipliği yapan bir manastırdır. İçeride, ziyaretçiler bakımlı portakal ağaçlarından oluşan bir bahçe içeren huzurlu bir avlu bulacaklar. Duvarlarda, kurucuların taçlarını belirten birkaç kat kat göreceksiniz. 15. yüzyılda Katolik manastır hayatının nasıl olduğu hakkında bir fikir edinmek için iç duvar boyunca yürüdüğünüzde  farklı şapeller ve kanatlar göreceksiniz.

Granada ,Sacromonte

Sacromonte, Granada’nın  kesinlikle kaçırılmayacak bir bölümü! Çingene veya Roma kültürü ile ilgileniyorsanız, akşamları otantik Flamenko gösterileri için bu mahalleye gitmelisiniz. Sacromonte’dan Alhambra ve aşağıdaki Darro Nehri’nin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Camino del Sacromonte, Sacromonte’nin içinden geçen ana caddedir ve mağaralarla kaplıdır. Bu mağaralar Çingenelerin kültürlerini korumanın bir yolu olarak yüzlerce yıl yaşadıkları yerdi, fakat şimdi mağaralar çeşitli restoran ve barlara ev sahipliği yapıyor.

granada sacromento
sacromento

Gösteriyi satın almadan önce kesinlikle  hangi Flamenko ya da Zambra gösterisinin görmek gerektiğini anlattığınızdan emin olun. Bu konuda otelinizden yardım isteyin. Bir çok turist berbat Flamenko performanslarıyla dolandırılıyor ve  bu yüzden dikkatli olmak ve yardım almaktan çekinmeyin. Sacromonte Müzesi, orada yaşayan insanların kültürünü ve tarihini öğrenmek için harika bir yer. Müzeye giriş ücreti 5 euro.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir