ANASAYFA,  İSPANYA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

İspanya Festivalleri , Sıra Dışı ve Benzersiz!

İspanya festivalleri , fiestaları ve muhteşem yemekleri ile birleşince eğlencenin dorukta olduğu anlar yaşamanız için kesinlikle doğru adresler. Listemizde sıra dışı ve benzersiz olan hem tuhaflıkları dikkat çeken hem de hayatta bir kez olsada yaşanması gerektiğini düşündüğümüz 6 festival var.

boga festivali

İspanya Festivalleri ; San Fermin Festivali ,Pamplona

İspanya festivalleri denince ilk akla gelen ve yıllardır en fazla tartışılan Pamplona düzenlenen San Fermin festivalidir. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce adrenalin meraklısı şehrin dar sokaklarında vahşi boğaların önünde koşarak onlardan kaçıyor. Fazla çılgınca değil mi? Festival, 6 – 14 Temmuz tarihleri ​​arasında dokuz gün sürüyor ve her sabah saat 8’de başlıyor.

Festivalin dünyaca ünlenmesinin sebeplerinden biride Ernest Hemingway’in The Sun Also Rises (Güneşte Doğar) adlı kitabıdır. Aynı zamanda filmi de çekilen ünlü kitapta Fransa da yaşayan  bir grup İngiliz ve Amerikalının  birinci dünya savaşı sonrasında İspanyaya yaptıkları seyahat anlatılıyor.

ispanya festivalleri

İspanya Festivalleri ; Domates Festivali ,Bunol

Her yaz İspanya’nın Buñol kentinde gerçekleşen dünyanın en büyük festivallerinden La Tomatina’ya katılmak, hayat boyu bir kez yaşanacak bir deneyimdir. Ağustos ayının son Çarşamba günü, dünyanın her yerinden 20.000’den fazla turist domates savaşlarına katılmak için küçük bir Valensiya kasabasında toplanıyor. Festivalin özü yalnızca bir saat sürüyor. Ancak bütün hafta boyunca konserler, geçit törenleri, havai fişek gösterileri  ve paella pişirme yarışmaları düzenleniyor.

şarap festivali

Şarap Savaşı Festivali, La Rioja

Haro Şarap Savaşı olarak bilinen Kuzey İspanya’nın La Rioja bölgesindeki düzenlenen festival, binlerce beyaz giyinmiş yerel halkı ve turistin, kovalar ve su tabancaları kullanarak birbirlerine lezzetli kırmızı şarap atmalarını içeriyor. San Pedro’yu onurlandıran bu bir haftalık müzik ve şarap fiestası, 29 Haziran sabahı Haro kasabası dışındaki bir tepede müthiş bir şarap savaşı ile sonuçlanıyor.

ispanya bebek festivali

İspanya Festivalleri ; El Colacho , Castrillo de Murcia

Geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanan, İspanya’nın sıradışı bebek atlama festivali yine çok fazla tartışılan festivallerden. İzlemesi oldukça ürkütücü olan festival aslında bir dini ritüel.

El Colacho olarak bilinen, tuhaf ritüe lde şeytan kılığında giyinen erkekler, günahları temizlemek ve onları kötü ruhlara karşı korumak için sokağın ortasına yan yana dizdikleri 1 yaşına yeni girmiş bebeklerin üzerlerinden atlıyorlar. Daha önce hiç yaralanma kayıtlara geçmemiş, ancak geleneksel olmayan uygulama Katolik Kilisesi içinde hala tartışma konusu olmaya devam ediyor.

ispanya festivalleri

Ağustosta Yılbaşı , Berchules

Temmuz ayındaki yeni yıl  bize tamamen saçma gelse de (Güney Yarımküre gerçekten kutlanıyor.) Peki Ağustos ayında yeni yıla ne dersiniz? Fiesta yapmak için zaman kollayan İspanyollar Ağustos ayının her cumartesi günü, Granada eyaletinde Bérchules kasabasında yemek yarışmaları, ev süsleme yarışmaları ile yeni yıl arifesini kutluyor.

ispanya ölüm festivali

Ölümün Kıyısında Festivali ,Las Nieves

İspanya ile ilgili en etkileyici şeylerden biri, her şeyi gördüğünüzü düşündüğünüzde, şaşkınlık veren ve sizi suskun bırakan başka bir şey olduğu. Buna başka bir örnekte , Galicia, Las Nieves’deki ölüme yakın deneyimleri kutlayan bir festival olan Santa Marta de Ribarteme Festivali.

Kendine özgü şenlik her yıl 29 Temmuz’da gerçekleşiyor. Son 12 ay içinde ölüme yakın deneyim yaşamış insanlar tabutların içine yatıyor.Yas tutan akrabaları tarafından tabutun içinde gezdiriliyorlar.. Hastalıklı temasına rağmen, danslar, havai fişekler ve lezzetli geleneksel yemeklerle gerçek bir İspanyol fiestası ile yaşam kutlanıyor.

Hazır İspanyanın sıra dışı ve benzersiz festivallerinden bahsetmişken Barcelona hakkında 7 ilginç bilgi yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir