ANASAYFA,  EGE

Ayvalık Gezilecek Yerler, Hafta Sonu Kaçamağı

Ayvalık gezilecek yerler listemizi oluşturmaya başlamadan önce kısaca bu şirin ilçeden sizlere bahsetmek istiyorum.
Kuzey Ege’de Balıkesir’e bağlı, pırıl pırıl denizi, tarihi Rum evleri, begonvil çiçeği ile süslenmiş sokakları ve enfes yemekleri ile tadı damağınızda kalacak bir tatil sizleri bekliyor olacak.

Ayvalık’ta Nerede Konaklanır

Ayvalık merkez ya da Cunda Adası’nda konaklama yapabilirsiniz. Rum evlerinin restore ederek butik otel olarak hizmet verdiği yerleri tercih edebilir ya da çadır / karavan kampı yaparak konaklayabilirsiniz. Açıkçası şu otelde kalın diye tavsiye vermek yerine, küçük bir araştırma yaparak bütçenize göre istediğiniz konaklamayı bulmayı sizlere bırakıyorum.

Ayvalık Gezilecek Yerler

ayvalık sokakları

Tarihi Ayvalık Sokakları

Araç trafiğine kapalı, dar ama bir o kadar da şirin Ayvalık sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Sokaklarda gezerken başınızı kaldırıp evlerin tasarımlarını incelemeyi unutmayın. Özel sarımsak taşları kullanılarak yapılmış, cumbalı evleri kesinlikle görülmeye değer.

taksiyarhis anıtı

Taksiyarhis Anıt Müzesi

15. yüzyılda yapılan kilisede neo-klasik mimari tarzı kullanılmış. Farklı zamanlarda yaşanan depremlerde zarar görmüş. Bir dönem tütün deposu olarak kullanılmış ve 2012 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak ziyarete açılmış. Müzeye giriş ücretli ve müze kart geçerli.

ayvalık gezilecek yerler

Saatli Camii

Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen, mübadelenin ardından ise camiye dönüştürülmüş bir yapı. Saatli bir çan kulesine sahip olmasından dolayı da ismi Saatli Camii olarak konulmuş.

ayvalık gezilecek yerler

Cunda Adası

Ayvalık gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz durağı olan Cunda Adası diğer bir ismiyle Alibey Adası Rumların yaşadığı şirin bir köymüş. Yaşanan mübadelenin ardından köylerini terk eden Rumların bıraktığı o özel ve değerli tarihi yapılar görülmeye değer. Akşam saatlerinde adanın dar, arnavut kaldırımlı sokaklarında iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık oluşuyor.

ayvalık gezilecek yerler

Yeniçarohori Köyü

Günümüzdeki ismi Küçükköy olan bu köye, Osmanlı döneminde yeniçerilerin yerleştirilesinden dolayı Yeniçarohori ismi verilmiş. Akıllı köy projesi ile yeniden hayat bulan köy, sanat galerilerine, konsept kahve dükkanlarına, kadın girişimcilerin kurduğu pazarlara ev sahipliği yapıyor.

ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık Plajları

Yaz tatili için Ayvalık tarafına bir kaçamak planladıysanız, Ege Denizi’nin serin sularında yüzmeye hazırlıklı olun. Cunda Adası’nda çam ağaçlarıyla kaplı Ortunç Koyu’ndan denize girebilir ya da Sarımsaklı ve Altınova plajlarını tercih edebilirsiniz.

ayvalık gezilecek yerler

Şeytan Sofrası

Hazırlanın öyle bir yere gidiyoruz ki, göreceğiniz manzara hazfızalarınızdan uzunca bir süre hatta belki de hiç silinmeyecek. Benden sizlere tavsiye günbatımında gitmeniz. Çünkü kızıla çalan bir güneş, koyu mavi bir deniz, adalar ve yemyeşilbir doğa sizi karşılayacak. Biraz kalabalık oluyor baştan belirtiyim. İsmi neden Şeytan Sofrası derseniz, bu konu üzerine birçok hikaye yazılmış. Kısaca şeytanın kaçarken kayanın üzerinde bıraktığı ayak izinden dolayı bu isim verilmiş. Neyse dediğim gibi siz hikayeyi boş verin manzaranın keyfini çıkarın…

ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık’ta Ne Yenir ?

Ayvalık tatiliniz boyunca sürekli karşınıza damla sakızı kullanılarak yapılmış lezzetler çıkacak. Muhallebi, dondurma ve kurabiyesini mutlaka denelisiniz. Ege otlarından yapılmış mezeleri ve zeytinyağlı yemeklerini de tatmalısınız. Bir de dillere destan, meşhur Ayvalık tostu var. Yemeden ayrılmayın !!!

Batan güneşi, çam ağaçlarıyla kaplı doğası, prırıl pırıl denizi ile Ayvalık buraya yolu düşen herkesin kalbini bırakarak ayrıldığı şirin bir sahil kasabası. Ayvalık gezilecek yerler yazım, kısıtlı zamanı olanlar için mini bir Ayvalık gezi rehberi tadında oldu. Keyifli tatiller !

 

Gökşen Çavuş Çıtırık

Blog yazılarım http://www.gezginstar.com/

İnstagram Gezginstar

Gezginsandalet’te konuk yazar olarak yer almak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir