ANASAYFA,  WANDERPEDİA,  YUNANİSTAN,  YURTDIŞI

Yunan Adaları; Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Ada

Yunan adaları son yıllarda sağlanan vize kolaylığı ile Türkiye’den en fazla ziyaret edilen turist bölgesi haline geldi. Çeşme ,Ayvalık , Marmaris, Bodrum ,Seferihisar iskelelerinden bir çoğuna feribot kalksa da çoğu adaya ulaşım oldukça çetrefilli olabiliyor. Büyük turizm firmalarının cruise gemileri de son yıllarda ada ziyaretlerinden tercih sebebi. Oldukça lüks gemiler birkaç günlük programlar ile zincirleme şekilde bir kaç adayı ziyaret etmeye olanak sağlıyor. Yunanistan’a bağlı toplam 3054 ada mevcut. Bunların sadece 87 tanesinde insanlar yaşıyor.

Sizin için mutlaka ziyaret etmeniz gerektiğini düşündüğüm 5 adayı listeledim.

yunan adaları

Yunan adaları; Eşsiz Santorini

Santorini’nin Yunan adaları ziyaretiniz için kesinlikle listenin başında olması gereken bir ada. Ve bunun için oldukça iyi nedenlerim var. Bu çarpıcı ada dünya çapında bir üne, kalderasını ,onu çevreleyen denizini  ve fotoğraflara konu olan  muhteşem gün batımlarına sahip. İşte kesinlikle ziyaret edilmesi gerektiğinin ispatları bu nedenler. Burada göreceğiniz manzaraları dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceksiniz.

Santorini, yaklaşık 3.600 yıl önce bir volkanik patlama sonrasında oluşan sarp kayalıkların eşsiz bir oluşumudur. Uçurumun tepesinde konumlanmış badanalı kübist evler ve kiliseler ,adayı sarmalayan merdivenleri ile tam bir fotoğraf cenneti.

Ada, yürüyerek gezip kaldera manzarasının tadını çıkarmak ve butiklerine girip çıkmak için mükemmel konumda. Adanın kıyı şeridine, ardından eşsiz kalderanın etrafına giden tekne gezileri de oldukça popülerdir. Plajlara gelince, Santorini volkanik tarihi sayesinde Yunanistan’ın en eşsiz yerlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kırmızı Plaj adanın en ünlü plajları arasında. Bir birinden güzel ada plajlarını keşfetmek isterseniz Santorini plajları ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Tarih meraklıları için ise  “Yunan Pompeii” olarak bilinen Akrotiri arkeolojik alanı kesinlikle görülmesi gerekiyor.

yunan adaları

Sosyetenin göz bebeği Mikonos (Mykonos)

Gece hayatı ,  jet sosyetesi ve lüks stili ile Mikonos, dünyanın en önemli kozmopolit adalarından biri olmaya devam ediyor. Gurme restoranlar ünlü Yunan ve uluslararası tanınmışlıkları bulunan bir çok  şefe sahip. Pahalı villaları ve otelleri en iyi konaklama olanaklarını sunuyor. Dünyanın en iyi DJ’leri her yaz plaj kulüplerinde konserler veriyor. Ve sıkı durun burası  Hollywood yıldızlarının en uğrak yerleri arasında.

Mykonos sadece zenginler ve ünlüler için değil elbette. Adanın geleneksel bir tarafı var. Daha uygun bütçelerde konaklamalar ve restoranlar bulmakta mümkün. Güzel şarap imalathaneleri, aileler tarafından işletilen tavernaları ve muhteşem manzaralı plaj restoranları ziyaretiniz için bekliyor.

Mykonos çılgın partiler, jet sosyete kalabalığı, aile ortamı ya da sakinliği sevenler için inanılmaz farklı plaj seçenekleriyle kutsanmıştır. Ayrıca kesinlikle görülmesi gereken bir yerde eskilerin kutsal ıssız adası Delos’un yakınındaki eski tapınak kalıntılarıdır.

yunan adaları

Yunan adaları ; Lezzetin başkenti Sifnos Adası

Conde Nast Traveler tarafından geçtiğimiz yıllarda “En Lezzetli Yunan Adası” olarak adlandırılan Sifnos, tatilinizi geçirmek için mükemmel bir yer. Ada, yerel şef ve ünlü yemek kitabı yazarı Nicholas Tselementes tarafından popüler hale getirilen yerel mutfağı ile ünlüdür. Sifniot taverna deneyimini sonuna kadar yaşayacağınız  diğer adalara göre daha sakin günler geçirebileceğiniz bir yer.

Mutfağının yanı sıra, Sifnos çok rahatlatıcı bir atmosfere sahiptir. Apollonia köyü ve Kastro kasabası her ikisi de beyaz badanalı köyler klasik Yunan adaları stiline sahip gezilmesi gereken yerler arasında. Chrissopigi, Platys Gialos ve Vathy plajları, dinlenmek ve masmavi akdeniz sularının tadını çıkarmak için biçilmiş yerler. Yedi Şehit Kilisesi ve Panagia Chrissopigi Manastırı dışında, gezi açısından başka pek bir şey yok denebilir. Yine de sakin birkaç gün geçirip , tavernaların tadını çıkarmak oldukça keyif vericidir.

yunan adaları

Hollywood’un arka bahçesi ,Paros adası

Paros’un Tom Hanks (Parian villanın sahibi) gibi A-list ünlüleri tarafından zapedilmiş başka bir yunan adası. Yine de hala kendi otantik atmosferini korumayı başarabilmiş.

Gelişen bir sanat topluluğu, ailelere ait tavernalar ve keşfedilecek güzel tarihi kiliseler mevcut. Manzarası beyaz badanalı yel değirmenleri, kübist evleri, antik bir ana şehir ve hareketli küçük limanlarla doludur.

Doğa fenomeni ,Kefalonya Adası

Doğal koylarla çevrili ve yemyeşil dağlık yamaçlarla oyulmuş bir ada olan Kefalonya, keşif için mükemmel bir adadır. Turkuaz tonları ve dramatik kayalıklarla çevrili kumlu plajların bir girdabı olan Myrtos Koyu ile tanınır. Ada, Fiskardo ve Assos gibi pitoresk köylerle doludur. Adanın en önemli özelliklerinden biri resmen sosyal medyada doğal fenomen hale gelmiş  Drogarati Mağarası ve Melissina mağarasıdır.

Photo by Kefalonia-island

 

Melissani Gölü’nün göz kamaştırıcı mağarasını keşfetmek için mutlaka bir tekne turuna çıkın. Ayrıca Mt. Ainos adadaki tek dağ , vahşi atlar özgürce dolaşıyor ve manzarası mükemmel sayısız yürüyüş parkurları mevcut Platis Gialos, Petani, Myrthos, Xi, Scala ve Antisamos’ta vakit geçirilecek plajlar arasında en iyileri.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir