BALKANLAR,  HIRVATİSTAN,  YURTDIŞI

Dubrovnik ‘te Yapılması Gereken 5 Şey

Dubrovnik, “Adriyatik’in Beyaz İncisi” Hırvatistan’daki en ünlü şehir olması dışında dünyanın surlarla kaplı en güzel şehirlerinden biridir.. Bu şehir etkileyici bir tarihe ve birçok tarihi cazibe merkezine ev sahipliği yapar. İnanılmaz pitoresk plajları ve Adriyatik Denizi’nin turkuaz suları ile kutsanmıştır.

Bu şehre aşık olmamak ve tüm hikayelerini ve sırlarını keşfetmeyi hayal etmemek neredeyse imkansız. İşte sizin için Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde yapılacak en iyi 5 şey!

Dubrovnik ‘in şehri çevreleyen surları

Dubrovnik şehrini çevreleyen surlarda yürüyüş yapın!

Bu büyüleyici ve  görkemli duvarlar beyaz taştan yapılmıştır, bu nedenle kentin takma adıdır ve bu kentin ününü kazanmasının asıl nedenidir. Çok sayıda kule, sicim ve burç barındıran surlar şehrin çevreleyerek 1.940 metre boyunca  kesintisizdirler. Tüm şehir, 13. yüzyıldan başlayarak surlarla çevrilmiştir ancak Dubrovnik’in Saracens saldırılarıyla yüz yüze kaldığı 9. yüzyıldan itibaren güçlendirildiği gerçeğini doğrulayan kanıtlar vardır.

 

Bugün, mükemmel korunmuş ve hala işlevsel olan 14. yüzyıl surlarına hayran olabilirsiniz. Şehir duvarlarının 25 metre yüksekliğe ulaştığı yerler var, bu nedenle sadece gözünüzün önünde açılacak muhteşem manzaraları hayal edebilirsiniz. Duvarlara Kazık Kapısı, St. John Kalesi veya Gümrük Kapısı’ndan erişebilirsiniz.  Ayrıca Aziz John Kalesi, Akvaryum ve Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Dubrovnik Teleferikten bir kare

Dubrovnik ‘in Old Townda Zamanda Seyahat Etmiş Gibi Hissedin !

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Dubrovnik, çoğu büyüleyici ortaçağ ve Rönesans binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Dubrovnik’in Old Town kısmını ziyaret etmek zamanda geriye gitmek gibidir. Burada güzel Sponza ve Rektörün Saraylarını bulacaksınız. Sponza Sarayı, 1516-1522 yılları arasında inşa edilmiştir ve şu anda şehir arşivlerine ev sahipliği yapan güzel bir Gotik-Rönesans binasıdır. Bugün saray, Kültürel Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Old Town geziniz sırasında, güzel Çan Kulesi’ne ve ünlü Orlando Sütunu’na hayran kalma şansını bulacaksınız.

Dubrovnik plajları

Adriyatik sahillerinde keyif yapın !

Yaz aylarında Dubrovnik’i ziyaret ederseniz, kesinlikle güzel plajlarından birinde güneşlenmeyi düşünmelisiniz. Şehirden ulaşımı en kolay plaj Banje Plajıdır. Çakıl taşlarıyla örtülü olan bu kumsal, berrak sularıyla plaj kumu eksikliğini giderir. Kendi kişisel eşyalarınızı getirebilir, halka açık alanda oturabilirsiniz. Yada şehir kulubu tarafında birkaç Euro karşılığında şezlong kiralayabilirsiniz.

Şehre yaklaşık 3,5 km uzaklıkta bulunan Lapand Beach, çok sayıda ağaç ve Akdeniz bitki örtüsü ile çevrili güzel bir kum şerididir. Burası Dubrovnik’in en güzel bölgelerinden biri olarak kabul edilir, bu yüzden kesinlikle burada bir günlük gezi planlamalısınız.

Dubrovnik Teleferik

 Dubrovnik’i kuşbakışı görün!

Yüksekliklerden korkmuyorsanız (ve korkuyor olsanız bile), Dubrovnik’in üst kısımlarına bir teleferik gezisine düzenleyebilirsiniz. Pişmiş toprak kiremitli çatıların, beyaz ortaçağ duvarlarının, Old Town’un ve Lokrum Adası’nın üstünden geçerken, Dubrovnik’in panoramik güzelliğini yakalama şansınız olacaktır. Teleferik, şehir surlarının kuzeyinden kalkar ve sizi şehrin en muhteşem resimlerinin çekildiği mükemmel bir yer olan Srđ Dağı’na götürür. Buradaki teleskoplar, Elafiti Adaları’na kadar yolu görmenize yardımcı olacak. Burada  bulunan otel bünyesinde bir snack bar ve restoran bulunmaktadır. İyi bir yürüyüş yapmayı sevenler ise Srđ Dağı’na yürüyerek ulaşabilir.

Dubrovnik Buza Cafe

 Buza Cafe’de birşeyler için !

Buza Cafe, kentin en ünlü kafesi. Peki neden?  Cevap elbette ki konum! Uçurum kenarındaki bu kafe, Dubrovnik’in Old Town bölgesinin güney tarafında yer almakta olup muhteşem deniz manzaraları sunmaktadır. Kafeye Şehir Surları’ndaki bir delikten giriliyor ve bu yüzden birçok ziyaretçiye gizemli geliyor. Terasta bir kahve ya da soğuk bir Hırvat birası içmek kesinlikle günü güzel bitirmenin en güzel yollarından birisi. Burada sıcak günlerde uçurumdan atlayıp denize girenleri görürseniz şaşırmayın. Hatta cesaretiniz varsa neden olmasın 🙂

Bonus tip 🙂 ayrıca son yıllarda hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan ,hepimizin severek izlediği Game of Thrones dizisinin bir çok sahnesi bu bölgede çekilmiştir. Ve her yıl şehir sadece bu yerleri ziyaret etmek için gelen binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu yerleri ziyaret etmek için özel bir tura katılabilir yada araç kiralayarak bu turu kendiniz oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir