ANASAYFA,  ASYA,  YURTDIŞI

Bangkok’tan Malezyaya Ulaşım Rehberi

Bangkok eğer uzun süreli Güney asya seyahatinde iseniz birkaç kere yolunuzun düşeceği tüm asyanın ortasında terminal gibi görüyor. Hem yaygın tren ağı hem içinde barındırdığı iki havaalanından dolayı  diğer ülkelere ulaşabilmek için ucuz bilet bulmak oldukça kolay. Bu yazımda kendi izlediğim yolu tarif ederek size Bangkoktan Malezyaya tren yolu ile nasıl geçebileceğinizi anlatacağım.

Bildiğiniz üzere uzun süre Tayland’ın kuzeyinde Chiang Mai’de kaldıktan sonra son günlerimi geçirmek için Bangkok’a geçtim. Böylelikle yolculuğumun ikinci aşaması olacak olan Tayland’ın güneyinde bulunan Hat Yai şehrine olan yolculuğumuda başlatacaktım.

Tren Biletimi Nereden Alabilirim?

Tren bileti almak için kullanabileceğiniz güvenilir web siteleri olduğu gibi ayrıca bir gün önceden yada müsaitlik varsa seyahat edeceğiniz gün dahi tren istasyonundanda temin edebilirsiniz.

Farklı saatlerde olan trenlerin farklı sınıflarda biletleride var. Bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Ama bunun yaklaşık 16 saatlik uzun bir yolculuk olduğunuda göz önünde bulundurmanız iyi olur. Fiyatlar arasında ciddi farklar olsada tasarruf yapacağım diye size rahatsızlık verecek uzun bir yolculuk yapmak istemezsiniz.

Fiyatları görmek ve rezervasyon yapmak için benim asyada sürekli kullandığım 12goasia sitesini önerebilirim.  Tren istasyonu ile arasında birkaç dolarlık bir fiyat farkı oluyor. Eğer kalabalık istasyonda sıra beklemekten kaçmak istiyorsanız asya seyahatlerinde gezginler arasında en yaygın kullanılan sitelerden olduğunu söyleyebilirim.

Kaç Çeşit Tren Bileti Sınıfı Var?

Trendende trene değişsede genel olarak satılan 3 farklı sınıf 5 farklı bilet çeşidi var.

3.sınıf fan biletinin fiyatı internet sitesinde 310 baht. Eski usul tahta sıralardan oluşan fanlı kompartıman kısa süreli rotalarda kullanılabilir,lakin bu 16 saatlik yolculuk için tavsiye etmiyorum. Tecrübe ile sabit, 3 saatten sonra uyuşan ayaklarınız ve poponuzla ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

2.sınıf sadece koltuk ve fan olan kısmın fiyatları 544 bahttan başlıyor. Koltuklar oldukça rahat ama gece yolculuğunda uyumak isterseniz koltuk araları oldukça dar.

2.sınıf yataklı fan ve 2 sınıf yataklı klimalı kısımlar ise 700 baht ile 1200 baht arasında değişen fiyatlardan başlıyor. Eğer benim gibi çok fazla klima hayranı değilseniz fanlı kısmı tercih edip hem tasarruflu hemde rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

1.sınıf biletler sadece 14:53te  Bang Sue istasyonundan kalkan trende mevcut. Bu trende sadece iki çeşit bilet var. İkinci sınıf yataklı klimalı ve 1. Sınıf yataklı klimalı olmak üzere fiyat olarak ise 1900 baht civarında satılmaktadır.

Bangkoktan başlayan bu tren yolculuğu Malezya sınırına en yakın şehir olan Hat Yai’ye kadar yaklaşık 16 saat sürmekte. Eğer öğlen 2 ve öncesinde olan trenlere binerseniz sabah erken saatlerde Hat Yai’de olabilirsiniz ve Malezya’ya geçişiniz için oldukça yeterli zamanınız olur.

Hat Yai’den Padang Besar’a Ulaşım

Bangkok trenininden indiğiniz istasyondan 50 baht’a sınır kasabası olan Padang Besar’a hemen tren biletinizi alabilirsiniz. Yaklaşık her saat başı kalkan tren pandemi boyunca çalışması durdurulmuştu lakin geçtiğiniz Temmuz’da Malezya sınırları açtıktan sonra tekrar çalışmaya başladı.

Yaklaşık 1 saat süren muhteşem manzaralar eşliğinde 3. Sınıf bir trenle yapacağınız tren yolculuğundan sonra ve evet artık Tayland ve Malezya sınırlarının yer aldığı sınır şehri Padang Besar’dasınız. Aynı istasyon binası içinde bulunan Tayland ve Malezya border memurlarıyla giriş çıkış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Binadaki tüm görevliler oldukça yardımcılar ve işaret tabelaları oldukça yeterli.

3 farklı etniğin yıllardır bir arada yaşadığı tam bir kültür karmaşası olan Malezya’ya hoşgeldiniz…

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir