ANASAYFA,  AVRUPA,  FRANSA,  İSPANYA,  ROMANYA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Halloween Kutlamalarına Avrupada Katılabileceğiniz En İyi 7 Yer

Halloween (Cadılar Bayramını) Avrupada  Amerika Birleşik Devletleri ile aynı hayranlıkla kutlanmıyor.  Lakin  uzun ve fırtınalı  tarihleri ,gotik mimarileri, korkutucu efsaneleri ve asırlık büyüleyici kaleleri ile eğlenceli bir tatil rotası oluşturuyor.

Avrupa’daki Cadılar Bayramı, renkli folklor kültürleri günümüzün neşesi ile birleşmiştir. Geçit törenleri ,  Jack O’Lantern’in geleneği (Bal kabağı oyma geleneği ),Trick or Treat oyunu , meşhur hayalet hikayeleri ile Amerikadaki kutlamaları aratmamaktadır.

Cadılar Bayramı, Noel’den sonra dünyanın ikinci ticari tatili olarak görülüyor. Dünyayı gezmek, korkutucu yerleri ziyaret etmek,  farklı bir eğlence yaşamak  ve yerel lezzetlerin peşine düşmek için  oldukça iyi bir fırsat.

Kadındeşen Jack’in şehrinde Halloween , Londra

Göz kamaştırıcı İngiliz başkenti, zindanları, eski binaları, ürkütücü arka sokakları ve dünyanın en ünlü seri katili Karındeşen Jack hatıralarıyla  dünyanın en perili şehirlerinden biri olarak kabul edildi.

Londra’da cadılar bayramı birçok gizem ve hayalet hikayeleriyle  birlikte şehrin her yerini ayrı bir cazibe merkezi haline gelerek mükemmel bir  şölene dönüşüyor.

Ürkütücü turlardan ve temalı akşam yemeklerinden gösterişli geçit törenlerine ve lüks kulüp etkinliklerine kadar Londra, 31 Ekim’de ziyaretçilerini nasıl heyecanlandıracağını kesinlikle biliyor.

hallowen in europe

 

Halloween ‘ın Fransadaki Temsilcisi, Limoges

Renoir’in ve  ünlü Limoges porselenlerinin doğduğu yer olan , Limousin bölgesinde bulunan bu ortaçağ şehri muhtemelen Fransa’da Cadılar Bayramı geçirmek için en iyi yer.  Bu, ülkenin geleneksel bayramlarından biri olmasa da, Limoges, 1996’da ilk Cadılar Bayramı gösterisine ev sahipliği yaptığı zamandan  bu yana ,bu geleneği mutlu bir şekilde benimsemiş görünüyor.

Günümüzde, Ekim ayının her sonunda Limoges, sokak gösterileri, temalı fuarlar, kostüm törenleri, hikaye anlatımı festivalleri ve renkli partiler dahil olmak üzere birçok etkinlikle hayat buluyor. Ve her yıl bu dönemde 50.000 ziyaretçi ziyaretçi ağırlıyor.

Masalsı, Romantik ve Ürkütücü Şehir ,Prag

Avrupa’nın gotik masalsı, çarpıcı mimarisi, sarma orta çağ şeritleri, ürkütücü köşeleri ve gizemli cazibesi ile Prag, Cadılar Bayramı olsun ya da olmasın hem romantik hemde ürpertici bir havaya sahip. Çekler bu tatil için tam olarak çılgınca olmasa da, kentin kendisi bu tür kutlamalar için özel olarak baştan tasarlanmış gibi.

Prag’ın en iyi Cadılar bayramı atraksiyonları arasında muhteşem Eski Yahudi Mezarlığı, İşkence Müzesi, Sedlec Ossuary, Charles Köprüsü  üzerinde düzenlenen  hikaye okuma etkinlikleri bulunuyor.

Halloween Braşov , Dracula

Halloween Simgelerinden Drakulanın Doğduğu Yer ,Transilvanya

Transilvanya, Romanya’nın en güzel bölgesidir ve Cadılar Bayramı geçirmek için ideal bir yerdir. İlginç Bran Şatosu ve burada kökleri olan dünyaca ünlü Drakula efsanesinin yanı sıra bölgenin sahip olduğu mimari , inşa edilen kiliselerdeki ölüm hikayeleri ,çıkan yangınlar burada geçirilen Halloween dönemini oldukça ilginç ve ürpertici kılıyor.

Tüm bunlar, Transilvanya’daki Cadılar Bayramı’nı  benzersiz bir deneyim kılıyor. Aynı zamanda ülkenin akıl almaz geçmişinde geri dönmenin harika bir yolculuğu haline getiriyor.

Not: Türkiye’ye yakınlığından dolayı bu rota ülkemizde çok tercih ediliyor. Braşov’daki güncel cadılar bayramı etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca gitmeden önce fikir edinmek adına bu yazımada göz atabilirsiniz. Braşov Transilvanya’nın En Fantastik Şehri

Halloween amsterdam

 Parti ve Eğlencenin Başkenti ,Amsterdam

İşkence gören ruhlar, perili sokaklar ve gördüğünüz en yaratıcı kostüm partileri…

Amsterdam’ı Avrupa’nın Cadılar Bayramı’nı geçirmesi için en iyi yerlerden biri haline gelmesinin sebeplerinden sadece bir kaçı. Kulüp ve restoranlardan teknelere ve müzelere, yılın bu döneminde kentin her yerinde temalı etkinlikler düzenleniyor.  Hayalet turları,  konserler ve tüm gece boyunca süren korku filmlerin oynatıldığı film  maratonları  düzenlenen etkinliklerin başında geliyor.

Aile dostu partilerden, müstehcen partilere,  her yıl düzenlenen muhteşem canavar balosuna kadar parti şehri Amsterdam Halloween ‘da her tarza hitap etmeyi başarıyor.

halloween edinburg

Ürkütücü Bir Deneyim İçin ,Edinburg

Halloween Kutlamaları bugün İskoçya ve İrlanda’da halan korunan eski Celtic Samhain festivalinin bir yankısı. Kelt  kültürünün önemli bir ritüeli olan Samhain yazın bitişi ve kışın gelişi, son hasat ve ölümle ilişkilendirilir. Pagan ve Hristiyan kültürde değişim göstererek benimsenmiş olması muhtemel bir gelenek olduğu söylenir.

Edinburg tarihinde zaman içinde bildirilen bir çok  paranormal aktiviteler ve çözülemeyen gizem mevcut. Görkemli kaleleride eklenince  ürkütücü Edinburgh şehri, ziyaretçilerine yaşayabilecekleri en unutulmaz deneyimlerden birini vaad ediyor.

Halloween barcelona

Eşsiz Partiler ve Katalan Ruhu ,Barcelona

Kulağa ne kadar garip gelse de, Barselona korkunç bir Cadılar Bayramı geçirmek için harika bir yer. Her şeyden önce, Katalanlar coşkuları ve eşsiz parti yapma biçimleriyle bilinir. İkincisi, Barcelona, ​​birçok gelenek, festival ve görkemli Gotik mimarisi ile canlı, çok kültürlü bir şehirdir. Bu yüzden Halloween’in burada bu kadar çeşitli ve renkli olması şaşırtıcı değildir.

Barselonada  düzenlenen gösterişli partilerden ,PortAventura eğlence parkında düzenlenen aile dostu gösterilere kadar Barselona’da Cadılar Bayramı için bir çok alternatif eğlence bulunuyor.

halloween turkey bocuk

Not:  Ayrıca ülkemizdede Edirne’nin Keşan ilçesinde her yıl Ocak ayında orta çağdan kalma bu eski geleneğin farklı bir versiyonu kutlanmaktadır. Kültürümüzde ” Bocuk gecesi ” olarak bulunan bu gelenek geçtiğimiz yıllarda Halloween kutlamalarının etkisiyle tekrar düzenlenmeye başlandı. Benzer özellikleri olan bu iki kutlama kabak, güz, ölüm ve sağlık temalarını içeriyor.

Yayınlanma tarihi: 28 Eki 2019

Güncelleme tarihi : 30 Ekim 2021

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir