ANASAYFA,  WANDERPEDİA

Yalnız Seyahat Etmek İçin İpuçları

Birçok kişi daha fazla seyahat etmek istiyor. Ancak birlikte seyahat edecekleri kimse yok ve yalnız seyahat etmek istemiyorlar.

Bu bazen büyük bir sorun olabiliyor.Belki yakın  arkadaşlarınız seyahat etme gibi bir olanağa sahip değildir. Dünyayı görmek için aynı tutkuya sahip değilsinizdir. Belki de yıllık izinlerine sizinle aynı dönemde çıkamazlar veya seyahat  yeri konusunda anlaşamazsınız. Normalde aranız ne kadar iyi olursa olsun birlikte uzun süre yolda geçirirseniz kendinizi birbirinizi öldürmek için planlar yaparken bulabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun, seyahat etmenizi engellemeyin.

 

Bu çoğu zaman benimde karşılaştığım bir sorun. Ve seyahat etmeye ilk başladığım zamanlarda yalnız seyahat etmemek için bin bir türlü bahane buluyordum kendime. Sürekli olarak aklımdan geçen düşünceler vardı.

İnsanlar benim için üzülür mü? Özellikle yemeğimi yalnız yediğimi gördüklerinde garip bakışlar olur mu ?

İnsanlar gülüp, arkadaşım olmadığını düşünürler mi ?

Gittiğim yerde başıma bir şey gelir mi ?  Gelirse ne yaparım?

Tek başıma eğlenebilir miyim ?

Yalnız seyahat etme korkumdan kurtulmak zorundaydım. Çünkü sürekli benimle gelebilecek kimsem yoktu. Elbette kendiliğinden benimle gelmek isteyen arkadaşlarıma  hiçbir zaman hayır demedim. Ama bu durumda çok sık rastlanan bir durum değildi.

Yalnız seyahat hakkında başkalarının ne düşündüğünü umursamayın!

Benim gibiyseniz ve yalnız seyahat konusunda kendinize güveniyorsanız, sakın başkalarının dediklerini umursamayın. Sürekli aklınızı bulandıracak düşüncelerle,korkularla yada çekememezlikle etrafınızda olacaklardır. Görmezden ve duymazdan gelin. Tek başınıza seyahat etmek sürekli erteleyip,birilerini bekleyerek seyahat etmekten daha iyidir.

Günlük turlar ve gezilerde yer ayırın!

Yalnız seyahat ederken mutlaka kendime bir günlük turda yer ayırtıyorum. Bu bölgesel bir firmanın düzenlediği bir turda olabilir yada şehir içinde yürüyerek düzenlenen Walking Tour’da olabiliyor. Biliyorum ki bir sürü insan turlarla gezmeyi sevmiyor.Ama şunu unutmamak gerekir ki turlar kısa bir sürede çok şey görmek için en iyi ve en ucuz yoldur. Rehberiniz olmadan yapacağınızdan daha fazla yer  görüyorsunuz, aynı zamanda çok sayıda insanla tanışıyorsunuz. Aynı zamanda genelde geziden sonra tura katılanların birlikte akşam yemeği yemek ve bir şeyler içmek için yeniden görüştüklerine de şahit oldum. Bu da gittiğiniz yerde eğlenceli bir akşam geçirmeniz içinde güzel bir alternatifdir.

Yalnız Seyahat ‘in En Güzel Yanı ;Hostel yada pansiyonda kalın!

Otellerde kalırsanız, insanlarla tanışmak çok zordur. Pansiyon ve hosteller gibi ortak alanlara sahip yerlerde ise  insanlarla tanışmamak neredeyse imkânsız. Sizin gibi onlarca gezginle tanışabilir. Hikaye ve deneyimlerinizi paylaşabileceksiniz. Seyahat ruh eşinizi bulacağınıza garanti veremem, ancak gün boyunca takılmak için yada kısa seyahatlerde size eşlik edecek insanlarla tanışmanız için gayet iyi bir yoldur.

Chicago Hostel

 

Arkadaş edinmek için arkadaşça olun!

Yalnız seyahat, arkadaş edinmenin en kolay yoludur. Bir başkasıyla seyahat ederken veya bir çift olarak seyahat ederken daha zordur. Çünkü insanlar yalnız olduğunuzu fark ettiklerinde daha fazla çaba gösterecektir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki arkadaş edinmek için sizinde dostça olmanız gerekir!

Dizüstü bilgisayarınızın ekranının arkasında saklandıysanız ya da soğuk ve hoş olmayan tavırlar sergilerseniz hiç kimseyle tanışamayacaksınız. Farklı bir ortamda olduğunuz için endişeli olabilirsiniz. Ama nöbet tutarcasına tedirgin tavırlar sergilerseniz insanlar sizden uzaklaşacaktır. Konuşmayı başlatmak için küçük bir gülümseme gönderin  ve insanlara sorular sorun. Dost bir “merhaba” nın nereye gideceğini asla bilemezsiniz.

Arkadaş edinmeyi gerçekten istiyorsanız, insanlara yaklaşmaktan korkmayın .Bildiğiniz bir dili konuşan insanları gördüğünüzde konuşmaktan çekinmeyin. Sizi konuşmalarına davet etmeye istekli olmayan bir gruba rastlarsanız o zaman bir şey kaybetmediniz demektir. Sizi tanımıyorlar  ve bir daha asla göremeyecekler, bir sonraki gruba geçin ve bu kötü bir tecrübenin sizi yenmesine izin vermeyin.

Kendinizi eğlendirmek için bir şeyler alın.

Gününüzün  uzun bir zamanını yalnız geçirdiğiniz zamanlar olabilir. Filmler, kitaplar ve oyunlar gibi sizin yalnızken de eğlenmenizi sağlayacak şeyleri yanınıza alabilirsiniz.Uzun yolculukları daha katlanılabilir yapacaktır.

Şimdi değilse ne zaman?

Şu sıralar en sevdiğim sözlerden birisi haline geldi. “Şimdi yapmazsan ne zaman yapacaksın?” Kendime bir şeyleri yapmayı sürekli ertelediğim zamanlarda her zaman bu sözü söylerim.

Birinin gelip mükemmel seyahat arkadaşınız olmasını bekleme, çünkü çok uzun süre beklemek zorunda kalacaksın. Sadece oraya gidip seyahat et. Yapmadığınız şeylere yaptıklarınızdan daha fazla pişman olursunuz.Kendinize ne kadar şanslı olduğunuzu hatırlatın. Sen yolculuk yapıyorsun. Tam istediğiniz şeyi, istediğiniz zaman yapabilecek durumdasın. Herhangi bir konuda taviz vermenize gerek yok. Belli bir restoranda yemek yemeniz gerekmez, yada görmek zorunda olmadığınız yerleri görmeniz gerekmez. Çünkü seyahat arkadaşınız istediği ve senin gitmemek istediğin herhangi bir yere gitmenize gerek yok Sadece bu müthiş zamanın tadını çıkar. 

Unutmayın, bir sürü insan evinden yalnız ayrıldı!

Bazen gittiğiniz yerde ki tek yalnız insan gibi hissetmek mümkün. Ancak insanlarla konuştuğunuzda birçoğunun yalnız gezgin olarak evlerinden ayrıldığını farkedebilirsiniz. Bu yola çıktığınız andan itibaren artık yalnız olmadığınızı bilin. Dışarıda sanki yıllardır birlikte seyahat ediyormuşcasına  hissettirecek insanlar var sadece birkaç gün önce tanıştığınız : )

Yalnız Seyahat Etmekten Çekiniyorsanız , Bir tur şirketiyle anlaşın!

Hala yalnız seyahat konusunda gergin mi hissediyorsunuz ? Sizin gibi hisseden bir grup arkadaşınızla yada tamamen dogaçlama sadece kendiniz için herhangi bir tur şirketinden bir tur satın alın. Yada kişisel tur düzenleyen firmalarla görüşüp bütün seyahatinizi organize ettirin. Bu tarz bir seyahate ilk adımınızı atmanızı ve korkularınızı yenmenize yardımcı olabilir.

Yazı https://thetravelhack.com/travel-tips/top-tips-solo-travel/ sitesinden çeviridir.

Ayrıca Seyahat ipuçları listemize göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir