ANASAYFA,  AVRUPA,  UKRAYNA,  YURTDIŞI

Kiev Seyahati için 13 Neden (Bölüm 1)

Kiev ‘in görülmeye değer olup olmadığını merak ediyorsanız, bu sorunun basit bir cevabı var – kesinlikle evet! Harika mimariden,  ilginç tarihe ve canlı atmosfere kadar Kiev’i ziyaret etmek için pek çok neden var. Bunların her biri Ukrayna’nın başkentine seyahatini planlamak için iyi birer bahane. 2014’deki Ukraynaya yaptığım ilk yolculukta Kiev’e seyahat planlamış lakin meydan devrimine denk geldiğimiz için ülkenin doğu tarafına geçememiştik..

Devrim sokakları devraldığı ve cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in istifa ettiği 2014 yılında Kiev’in merkezinde gerçekleşen rahatsız edici görüntüleri hatırlarsınız, bu trajik olayların kalıntılarını Kiev sokaklarında, özellikle de hayatlarını kaybedenlerin resimlerinin sergilendiği Maidan Nezalezhnosti bölgesi çevresinde görebilirsiniz.

Kiev Turuncu Devrim sırasında hayatını kaybedenler

Kiev’in tüm bu olaylardan çok daha uzun soluklu bir tarihi var! Doğu Avrupa’da bölgeye çok büyük etkisi olan en eski ve en önemli şehirlerden biri. 5. yüzyılın başında kuruldu ve dört yüzyıldan sonra, modern Rusya, Belarus ve Ukrayna’nın kültürel atası sayılan Doğu Slav kabileleri Federasyonu olan Kievan Rus’un merkezi oldu.

1363 yılından itibaren Kiev, Litvanya, Polonya-Litvanya Topluluğu, Kazak Hetmanat, Rusya İmparatorluğu, Ukrayna Halk Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği Büyük Dükalığı’nın (SSCB) bir parçasıydı ve nihayet 1991 yılında bağımsız devletin başkenti oldu. Yüzyıllar boyunca her zaman önemli bir rol oynadı. Şehrin her yerinde harika zamanların kalıntılarını görebilirsiniz. Kiev’i ziyaret ettiğinizde tarihin izini sürmek büyüleyici!

Kiev ‘i ziyaret etmek için 13 harika nedeni sizler için iki başlık altında toplayacağım. Umarım beğenirsiniz.

 

Birbirinden farklı Altın Kubbeli Kiliseleri

Altın kubbe kiliseleri bir şekilde Doğu Avrupa’nın sembolüdür ve onlara hayran olmak için Kiev’den daha iyi bir yer yoktur. Ukrayna’nın başkentinde o kadar çok güzel kilise var ki en şaşırtıcı olanını seçmek çok zor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Pechersk Lavra kompleksi, 11. yüzyıldan bu yana kurulan Ortodoks Hıristiyanların en önemli yerlerinden biri. Bir başka UNESCO mekanı – Saint Sophia Katedrali – ve özellikle iç kısmı nefes kesici (Kiev’in en iyi manzaralarından biri için çan kulesine tırmanabilirsiniz)
Fakat en sevdiğim üç kilise, sanki masaldan fırlamış gibi , Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı, Aziz Andrew Kilisesi ve Aziz Volodymyr Katedrali.

Etkileyici Sovyet mimarisi

Herkes benim Sovyet mimarisinin büyük bir hayranı olduğumu biliyor, bu yüzden Kiev benim için büyük bir oyun alanı gibi. (ve neredeyse 3 milyon nüfusuyla, gerçekten çok büyük!).

Hafta sonları yaya bölgesine dönüşen merkezdeki ana cadde olan Khreschatyk sokağına hayran kalacaksınız.

Fakat Sovyet mimarisine gelince, Kiev’in sunabileceği tek yer Khreschatyk değil. Mavi metro hattına atlayıp Expo merkezine (Vystavkovyi tsentr) gidin – kesinlikle pişman olmayacaksınız.

İlgilenmeniz gereken diğer noktalar ise Devlet Bilim-Teknik Kütüphanesi (Lybidska metro istasyonunun yakınında), Baikove Mezarlığı’ndaki krematoryum veya Hotel Salute’dir.

Anavatan Anıtı

Kentte görülecek en iyi şeylerden birisi ve Kiev’i ziyaret etmek için çok sağlam bir neden!

Tünelden muazzam Sovyet kabartmalarını seyrederek yürüdüğünüzde yolun sonunda muazzam bir heykelle karşılanıyorsunuz. 102 metre yüksekliğe sahip heykel civardaki hangi sokaktan çıkarsanız çıkın karşınıza çıkıyor. Her karşıma çıktığında ‘wtf’ reaksiyonu vermeme sebep oldu J Asla kurtulamadığınız bir hayalet gibi.

Kiev ’in Etkileyici Mimarisi

Yani evet, Kiev’deki kiliseler muhteşem, Sovyet binaları oldukça şaşırtıcı. Ancak bu, Ukrayna başkentinde bulabileceğiniz tüm arkitektonik mucizeler değil! Kiev’in merkezinde çok fazla güzellik var, göze çarpan çok sayıda rastgele ev var! Arkhitektora Horodetskoho caddesi boyunca veya Zoloty Vorota’nın yakınında Yaroslaviv Val caddesi boyunca harika mimarilere sahip evlerle karşılaştım. Sanırım en ünlüsü kesinlikle Chimeras’lı Ev .

Kiev ‘in Dünyaca Ünlü Sokak Sanatı

Kiev ’in sokak sanatında en büyük etki yakın zamanda yaşanan siyasi olaylar ve Ukrayna kimliği. Fintan Magee, ROA veya Vhils de dahil olmak üzere, Kiev ‘in duvarlarında dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Ve inanın bir çok yerde gördüklerinizden çok çok iyiler.

Leziz Ukrayna Mutfağı

Ukrayna yemeği, biraz ağır olsa bile gerçekten lezzetli. Bir hafta boyunca çeşitli vareniki, sirinki ve sadece salatalarda yaşayabilirim sanırım. Zıyaretim sırasında aşırı soğuktan kaynaklı bunu bol bol yaptım. El yapımı harıka votkaları eşliğinde! Kiev’de sadece Ukrayna yemekleri yok, aynı zamanda gerçekten uygun fiyatlı ve kaliteli yemeklere sahip çok sayıda uluslararası restoran var. Eğer Gürcü, İtalyan yada iyi bir Uzak doğu restoranı arıyorsanız, kolayca Kiev ‘de bulabilirsiniz! Bir birinden farklı kafelere girdiğim Kiev bu alanda da kalbimi kazanıyor. Bir çok farklı konseptte kafe var, çoğu çok havalı ve fiyatlar bize göre oldukça ucuz.

Kiev ‘in Çeşitliliği

Kiev ‘i bu kadar çok sevmemin sebeplerinden biri de çeşitliliği. Kelimenin tam anlamıyla orada her şeye sahipsin ve şehirden asla sıkılmazsın. Sizde ilk etapta benim gibi hafta sonunun Kiev ‘i tanımak için yeterli olacağını düşündü iseniz, kesinlikle yanılıyorsunuz. Kiev kesinlikle daha fazla zamanı yada birkaç seyahati hakkediyor. Size şehrin titreşimi olduğunu söylesem inanır mısınız ? Harika eski zaman mimarisiyle göz kamaştıran bir sokak sadece birkaç dakika sonra çok şık ve modaya uygun bir caddeye dönüşebilir. Ve siz bu titreşimi hissedersiniz.

 

Serinin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir