ANASAYFA,  BALKANLAR,  BULGARİSTAN,  YURTDIŞI

Rusçuk ,Bulgaristan Gezi Rehberi

Rusçuk mükemmel bir yürüyüş şehridir. Yürüyerek, görkemli tarihi binalarını ve anıtlarını görebilirsiniz. Başlamak için en iyi yer, Rusçuk’taki en büyük ve en büyük meydan olan Svoboda’dır (Özgürlük Meydanı). Burada Özgürlük Anıtı, sol eliyle bir kılıcı tutan ve sağ eliyle kurtarıcıların geldiği yöne işaret eden bir kadın figürünü betimliyor. Anıtın tabanında iki aslan var. Biri kölelik zincirlerini koparıyor. Diğeri Bulgaristan’ın özgürlüğünü koruyor. Heykel 1909’da İtalyan heykeltıraş Arnoldo Zocchi tarafından yapıldı. Anıtın sağında 1909 yılında Viyana’lı mimar Raul Paul Branck tarafından yaptırılan Barok tarzı bir bina var. Bina geçmişinde tiyatro, kumarhane, halk kütüphanesi, sanat galerisi ve alışveriş merkezi olarak kullanıldı.

Rusçuk Adliye Sarayı ve Opera Binasını ziyaret edin!

Yakınlarda, eski balık pazarının bulunduğu yere 1940 yılında inşa edilen Rusçuk Adliye Sarayı bulunmaktadır. Anıtın solunda, yaya caddesinin sonunda, parlak renkli Ruse Opera Binası bulunmaktadır. 1949 yılında kurulmuştur ve o zamandan beri bale konserlerine kadar çeşitli performanslarda kullanılmıştır.

Rusçuk Alexander Battenger Meydanındaki yapıları inceleyin!

Özgürlük Meydanı’ndan Bulgaristan Ulusal Bankası’nın önünden ve 19. yüzyıldan kalma süslü binaların önünden geçen Aleksandrovska Caddesi’ni takip edin. Alexander Battenger Meydanı Sırbistan’a karşı savaşta öldürülen askerlere adanmış savaş anıtı, 19. yüzyılın Hristo Botev okulu, Lyuben Karavelov Bölge Kütüphanesi ve zarif 19. yüzyıl binası gibi güzel kültürel mekanları görmek için mükemmel bir yer. Yine meydanda Bölgesel Tarih Müzesi bulunuyor (+359 82 825 002 / 9:00 – 18:00). Müze tarih öncesi, Roma işgali, Trakya kültürü, Orta Çağ ve Bulgar modern tarihinden sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Roma Kalıntılarında tarihin izini sürün!

Tarih sevenler için bir başka büyük durak ise Sexaginta Prista Roma Kalesi’dir (+359 82 825 002 /  9: 00 – öğlen, 12: 30 – 17: 30 – Salı – Cumartesi arası açık,  Pazar ve Pazartesi kapalı). Kale, Tuna Nehri yakınlarındaki bir tepede, Rusçuk merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Görülebilen kalıntılar kuzey kale duvarına, dikdörtgen savunma kulesine ve ordu kışlalarına ait. Kazılarda ayrıca bronz nesneler, seramik kaplar ve madeni paralar içeren bir Trakya çukuru kompleksi de (1. yüzyılda B.C.) ortaya çıkarılmıştır.

Rusçuk Pantheon Anıtı

Bulgaristan’ın ulusal tarihine ilgi duyanlar için Ulusal Kahramanlar Pantheon’u mutlaka görülmeli (Vazrozhdenski Meydanı / +359 82 820 998 / Sabah 9 – öğlen, 12:30 – 17:30). Bu milli tapınak  birçoğu Rusyalı olan 453 aktivist Bulgar Ulusal Canlanmasına ait kalıntıları içermektedir. Burada kemikleri barındırılan insanlar, Osmanlılara karşı 1876 Nisan İsyanı’na ve  Rusya-Türk Savaşı’nda gönüllü askerlere karşı ayaklanmalara katıldılar. Pantheon, bir yüzyıllık Bulgaristan kurtuluşunu anmak için 28 Şubat 1978’de açıldı. Revivalist Panteonunun hemen arkasında Zahari Stoyanov’un Mezarı ve İvan Vedar Anıtı yer almaktadır. Stoyanov, Bulgar Parlamentosu’nun bir parçasıydı. Vedar, Osmanlı komutanları tarafından Bulgar halkının katledilmesini önlemekle görevli olan biriydi.

Bulgaristan Varna ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir