ANASAYFA,  ASYA,  TAYLAND,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Tayland ‘ın En Muhteşem Festivalleri

Tayland festivalleri , oldukça renkli , sıradışı görüntüleri ile Taylanda gidildiğinde deneyimlenmesi gereken sahneler sunarlar . Tayland’ı düşünürken, parıldayan beyaz kumlu plajların, yemyeşil tropik ormanların ve altın Budist tapınaklarının görüntüleri genellikle akla gelir. Ancak bu dost canlısı egzotik ülke, din ve maneviyattan derinden etkilenen büyüleyici bir kültüre de ev sahipliği yapar.

Tayland’ı tüm muhteşem etnik çeşitliliğini deneyimlemek için muhteşem festivallerinden daha iyi bir yol düşünülemez. Renklerle, kutsal ritüellerle ve eşsiz antik geleneklerle göz kamaştıran bu görkemli etkinliklere ilk elden tanık olmak için pasaportları hazırda tutup ,uçak biletlerine bakmaya başlayabilirsiniz.

tayland festivalleri

Phuket Vejetaryan Festivali

Adının önerdiğinin aksine, Phuket Vejetaryen Festivali Tayland’daki en şok edici ve tuhaf festivallerden biri. Festival boyunca özellikle Çin kökenli olanlar, et yemekten kaçınıyorlar. Kızgın közlerin üzerinde çıplak ayakla dolaşıyor ve ruhlarını arındırmak için her türlü tuhaf nesneye gönüllü olarak yüzlerini sürüyorlar. Hatta vücutlarını delmekte farklı bir ritüel.

Törenlerde  iki Taoizm’in tanrısı olan Lam Tao ve Pak Tao’yu onurlandırıyor. Havai fişek ve davul gösterilerine  tabii ki lezzetli vejetaryen mutfağı eşlik ediyor. Adanın her yerinde yürüyüş yapan katılımcıların olduğu sokak alayları görülebilir. Ancak en dramatik ritüeller genellikle Çin tapınaklarının çevresinde gerçekleşir.

tayland festivalleri 1

Çin Yeni Yılı

Dünyadaki en renkli ve canlı yıllık etkinliklerden biri olan Çin Yeni Yılı (veya Bahar Şenliği) dünya çapında Çin topluluklarında büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Nüfusunun% 14’ü Çinliler olan Taylanddada oldukça renkli sahneler yaşanıyor.

Festival sokakların tiyatro ejderha geçitleri, aslan dansları, yiyecek tezgahları, havai fişekler ve ikonik kırmızı Çin fenerleri ile canlandığı Bangkok Çin Mahallesi Yaowarat’ta gerçekleşiyor. Bunun dışında Phuket, Koh Samui, Chiang Mai veya Nakhon Sawan ili dahil olmak üzere ülke genelinde çeşitli yerlerde tapınak kutlamaları ve geleneksel kültürel ve müzikal performanslar görülebilir.

tayland festivalleri chiang mai

En Renkli Tayland Festivalleri ;Chiang Mai Çiçek Festivali

Göz kamaştırıcı çiçekler  ve muhteşem şamandıra geçitleri ile Chiang Mai’daki Çiçek Festivali tebessümler diyarında yaşayabileceğiniz en eşsiz deneyimlerden biri haline getiriyor.

Her yıl Şubat ayının ilk hafta sonunda, Kuzey’in Gülü olarak da bilinen bu çekici şehirde, akla gelebilecek her renk tonunda tatlı bir koku ve canlı çiçeklerle doludur.

Suan Buak Hat Parkı görkemli orkidelerde, çok renkli krizantemlerde ve doğal Şam Gülü’nden halılarla kaplı muhteşem bir görsel şölen sunuyor. En yetenekli peyzaj uzmanları, muhteşem çiçek aranjmanlarından ve şelalelerden muhteşem minyatür bahçelere kadar her şeyi içeren, özenle yarattıkları eserlerini sergilemek için bir araya geliyor.

Songkran (Su Festivali, Yeni Yıl)

Geleneksel Tayland Yeni Yılı’nı (13 Nisan) ve kurak mevsimin sonunu işaretleyen Songkran, ülkenin en uzun ve en önemli resmi tatilidir. Genellikle Tayland’ın Su Festivali olarak adlandırılan bu eşsiz festival, ülkenin her yerinde kutlanır. Kendine özgü su savaşları ile dikkat çeker.

Yerel kültürün derinliklerine kök salmış olan suyun atılması, sorunları gidermek ve gelecek yıl için iyi şanslar getirmek anlamına geliyor. Yerel halk Songkran Yeni Yıl Su Festivali’ni evlerini ve Buda heykellerini temizleyerek, yerel tapınakları ziyaret ederek kutluyorlar. Tapınak ziyareti sırasında keşişlere yiyecek sunuyorlar.

Bangkok, Chiang Mai ve Pattaya’da en büyük su savaşlarını bulacaksınız, ancak popüler Koh Samui, Ko Tao, Phi Phi ve Phuket adalarında da  muhteşem partiler düzenleniyor. Songkran Tayland festivalleri arasında en eğlencelisidir.

tayland festivalleri

En Çok Turist Çeken Tayland Festivalleri ;Loi Krathong (Işık Festivali)

Her ay, 12. ayın dolunay gecesi geleneksel Tay ay takviminde düzenlenen Loi Krathong, Tayland’ın en güzel festivallerinden biridir.

Fener Festivali veya Işık Festivali olarak da bilinen bu eski, manevi etkinlik, Buda’yı ve nehrin tanrıçasını onurlandırmaktadır. Ülkenin dört bir yanında renkli görüntüler, geçit törenleri ve konserler ile kutlanmaktadır. Ancak en önemli gelenek, krathonların başlatılmasıdır.

Bir krathong, genellikle bir muz ağacı sapından veya hatta ekmekten yapılmış çiçekler, mumlar ve tütsü çubukları ile süslenmiş küçük bir nilüfer şeklindeki bir kaptır. Dolunay gecesinde insanlar bu süslü sepetleri suya bırakmak için göl, nehir veya kanalların etrafında toplanırlar. Loi Krathong festivali Tayland festivalleri arasındaki en fazla turist çeken festivaldir. Bir çok gezgin ve sosyal medya kullanıcısı özellikle bu dönemde bölgeye fotoğraf için seyahat ederler.

Loi Krathong, binlerce kâğıt fenerin (Khom Loi) yakıldığı ve gökyüzüne bıraktığı büyülü bir manzara yaratan Chiang Mai’deki dünyaca ünlü  Yi Peng festivali ile aynı güne denk geliyor.

Tayland ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz ;

Tayland’a gitmeden önce yapılması gerekenler yazısına buradan ;

Tayland’da görülmesi gereken 5 yer yazısına buradan okuyabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar Tayland tanıtım ofislerinin sitelerinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.