ANASAYFA,  İTALYA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Güzellikte Birbiri İle Yarışan En Güzel İtalya Köyleri

İtalya köyleri ve birbirinden farklı şehirleri güzellikte birbirileri ile yarışacak güzelliktedir. İtalya, dünyada ki  en görkemli ve sanat dolu şehirlerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ancak ülkenin gerçek cazibesi, doğanın etrafında döndüğü ve hiçbir şey yapmamanın tatlılığının (Dolce far niente) hüküm sürdüğü kırsal kesimde yatıyor.

Romantizm ve mükemmel orta çağ mimarisi ile dolup taşan bu hoş küçük İtalya köyleri, begonvillerle süslü sokaklarda , leziz İtalyan yemekleri ile ziyafet çekmek ve bölge şaraplarını tadarak kendinizi şımartmak için  yaratılmış gibi gözüküyor.

Zamanda donmuş gibi gözüken muhteşem Arnavut kaldırımlı köylerden , küçük balıkçı köylerine kadar işte İtalya’daki en güzel köyler;

italya köyleri

Marzamemi , Sicilya

Egzotik havalı Sicilyalı bir balıkçı köyü olan Marzamemi, Araplar tarafından MS 1,000 civarında inşa edilmiş antik bir tonerin (orkinos üretim fabrikası) etrafında merkezleniyor. Dar Arnavut kaldırımlı denize açılan sokakları ile gönül fethediyor.

italya köyleri

İtalya Köyleri Bizans Mücevheri ; Stilo, Calabria

İyonya kıyılarına birkaç km uzaklıkta bulunan Consolino Dağı’nın eteklerinde yer alan küçük kasaba, harika anıtlar, asırlık kiliseler ve denize bakan kale kalıntıları ile doludur. Calabria’nın Bizans mücevheridir. Başlıca çekiciliği, 9. yüzyıla kadar uzanan karo kaplı kubbeli çarpıcı bir Bizans kilisesi olan La Catolica.

italya köyleri

Manarola, Cinque Terre

İtalya’nın en küçüğü Cinque Terre’den biri olan Manarola, indigo Ligurya Denizi’nin üst üste yığılmış, parlak renkli evlerin bulunduğu bir köydür. Kayalık bir burnun üzerinde yer alan ve dik teraslı üzüm bağları ile çevrili olan sahil köyü, mükemmel manzaraları olan eski bir İtalyan filminden ya da kartpostaldan fırlamış izlenimi verir. İtalya köyleri arasında benim favorilerimden biridir.

italya köyleri

Santa Maria di Leuca, Puglia

Salento yarımadasının en güney ucunda, Puglia’nın seçkinlerinin yüzyılı aşkın süredir sıkça ziyaret ettiği zarif bir liman kenti olan Santa Maria de Leuca yer almaktadır. Palmiye ağaçları ve asil Art Nouveau villaları sahil şeridinde yer alır .Zümrüt sahil şeridi ilginç mağaralarla ve gizli koylarla doludur.

Sovana, Toskana

İnanılmaz derecede pitoresk ve mükemmel bir şekilde korunmuş, Sovana’nın ilginç tılsımlarına düşmek kolaydır. Tek bir caddeden daha fazlasını içermemesine rağmen, Maremma’daki bu yol dışı Toskana köyü, sanat dolu Romanesk kiliselerden muhteşem Etrüsk mezarlarına kadar her şeyle birlikte, dönemsel kumlu taş mimarisinin ve dikkat çekici tarihi eserlerin vitrinidir.

İtalya Köyleri Arasında En Büyüleyicisi ;Monteriggioni, Toskana

13. yüzyıldan kalma kalın duvarlar ve heybetli kuleler ile çevrili olan Monteriggioni’yi ziyaret etmek, bir orta çağ zaman tüneline adım atmak gibidir. Tahkimatlı kale, Siena’dan sadece 20 km uzaklıktaki yumuşak bir tepenin üzerindedir. Eski çağlardaki mimarisi, büyüleyici atmosferi ve muhteşem Toskana kırsal manzaraları ile ziyaretçileri büyülemektedir. İtalya köyleri arasında en gizemli ve büyüleyici olandır.

Pitigliano, Toskana

Tüf taşına oyulmuş evleri ile tek tip ortaçağ görünümüne rağmen, Pitigliano   gerçek bir mimari kaleydoskopudur.  Labirent benzeri gizemli Etrurya mağaraları, Orta Çağ’a kadar uzanan bükümlü taş merdivenler ve görkemli kiliseler.

Kasaba, Güney Toskana’nın Maremma bölgesinde, gür yeşil vadilerle sınırlanmış volkanik kayalık bir tepede ilginç bir konuma sahiptir.

Savoca , Sicilya

Francis Ford Coppola’nın  filmi The Godfather’ındaki bazı sahneler için fon olarak kullanılsa da, Savoca hala bozulmamış köylerden birisi. Sicilyanın bu güzel köyü antik kiliselerle doludur.Bereketli vadilere ve İyon Denizi’ne bakan panoramik kaldırım taşlarıyla bezenmiştir.

Atrani , Amalfi Kıyısı

İtalya’nın Amalfi Kıyısında büyüleyici bir ortaçağ meydanının etrafında toplanmış, sarp sokakları ve şirin pastel evleri sahile şeridi olan bir köydür. İki uçurumun arasında bulunan köy, doğal bir amfitiyatrodur ve  Tiren Denizi’ne açılır.

Çarpıcı Güzellikteki İtalya Köyleri ;Civita di Bagnoregio, Lazio

Lazio’da  bir tepe köyü olan Civita di Bagnoregio’yu ziyaret etmek, ortaçağ İtalya’sını deneyimlemek gibidir. Çarpıcı güzellikteki köy, bir volkanik tüf tepesinin üzerine kurulmuştur . Arnavut kaldırımlı sokakları, taş geçitleri ve süslü saksılarla kaplı eski evleri, masallardan çıkmış gibi görünür.

italya köyleri

Castel Gandolfo, Lazio

Papa’nın yazlık konutu olarak bilinen Castel Gandolfo, pastel renklerle boyanmış binaların, büyük villaların ve Albano Gölü’nün el değmemiş mavi sularına bakan, çiçeklerle çevrili, uçurum kenarındaki restoranların zarif bir kesimidir. En ilgi çeken kısmı görkemli Barberini Bahçeleri ve  17. yüzyıl Palazzo Apostolico (Papalık Sarayı) ‘dır.

italya köyleri

Montefollonico, Siena

Siena eyaletinde, Montefollonico nefis sakin, otantik ve klasik turist rotalarının dışındadır. 13. yüzyıldan kalma duvarlarla çevrili ,sardunyalar ile süslenmiş evlerin etrafında yılan gibi bükülen büyüleyici dar sokakları ile mükemmel bir Toskana köyüdür.

italya köyleri

İtalya Köyleri Arasında En Kimlik Bunalımlısı :)) Vipiteno, Trentino-Alto Adige

Dolomitler’in nefes kesici dağ manzarasının ortasında, Güney Tirol’de sıkışıp kalmış, ülkenin en kuzeyindeki kasaba İtalyandan çok Avusturyalı hissediyor. Kültür, tarih ve alp çekiciliğiyle dolu olan ,Rönesans villaları ve parlak renkli kent evleriyle süslenmiştir. Alışverişden, yakındaki Monte Cavallo’ya harika yürüyüşlere ve kayak pistlerine kadar herkes için bir şeyler sunuyor.

Masalsı İtalya Köyleri ;Corinaldo, Ancona

Gizli taş geçitler, antik kiliselerin hakim olduğu güzel meydanlar ve İtalya’nın en güzel merdivenlerine sahip Corinaldo’ya bir masaldan fırlamış gibi. 14. yüzyıl savunma duvarları ile çevrili, çarpıcı Neoklasik anıtlarla dolu ve tuhaf efsanelere ev sahipliği yapmaktadır. Orta İtalya’nın Marche bölgesindeki en muhteşem korunmuş ortaçağ yerleşim yerlerinden biridir.

Spello, Umbria

Umbria, büyüleyici köylerle dolu bir hazine gibidir. Spello – Subasio Dağı’nın eteklerinde konumlanmış ve  en sevimli köylerden biridir. Rengarenk saksılarla süslenmiş taş evleri ve yeşil tepelerin görkemli manzaralarını izleyerek dolaşmak aşırı zevklidir.

İtalya’da sizin en sevdiğiniz köy hangisi ? Yoruma bırakırsanız sevinirim.

Küçük yerleşim birimleri ilginizi çekiyor ise Fransada büyüleyici güzellikteki 5 köy yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir