AVRUPA,  FRANSA,  YURTDIŞI

Fransa’da Büyüleyici Güzellikte 5 Küçük Köy

Fransa’da ziyaret edilmesi gereken yerler ana cazibe merkezlerinden ibaret değil. Ülkenin dünyadaki en çok ziyaret edilen ülke listesinin başında gelmesinin ve bunu 1980’lerden beri başarmasının elbette ki  bir nedeni var. Yalnızca 2015’te 80 milyondan fazla turist, dünyanın en iyi yiyecek, müze ve alışveriş mekanlarının tadını çıkarmak için bu  ülkeye gittiler.

Ana cazibe merkezi Paris’in ve sunduğu her şeyi severken, Fransa’da Eyfel Kulesi ve Champs-Elysees’in dışında da görülmesi gereken bir çok yer var. Bu nedenle, ülke çapında genç yaşlı herkesi tatmin edecek   pitoresk (tablo gibi ) köyler listesini toplamış bulunmaktayız.

cassis.jpeg
Fransa’da bir köy.

Cassis

Fransa’nın en büyük ikinci şehri Marsilya’nın güneydoğusunda yer alan  Cassis Akdeniz’in muhteşem sularını çevreleyen küçük bir balıkçı köyüdür. Yaklaşık 8.000 sakiniyle Cassis , Fransız Rivierası boyunca bölgenin güzelliğini ziyaretçilere sunuyor. Limanlar boyunca kireç taşı ve pastel renkli binalarla süslü girişleri ile ünlü olan Cassis, rahatlamak ve güney sahilinin ihtişamını gözlemlemek için mükemmel bir yerdir.

Eguisheim.jpeg
Fransa’da en çok ziyaret edilen köylerden Eguisheim

Eguisheim

Eğer ünlü bir ressama bir Fransız köyü resmedilmesi söylenseydi bu kesinlikle, Eguisheim olmalıydı. Yaklaşık 1.500 kişilik nüfusu ile Kuzeydoğu Fransa’daki Almanya sınırının yakınında bulunan bu büyüleyici şehir Arnavut kaldırımı sokaklara, parlak boyalı evlere, çiçek dekorasyonları ve tarihi mimari özelliklere sahiptir. Eguisheim’e bir göz atmak  2003 yılından bu yana neden Fransa’nın en güzel köylerinden biri haline gelmiş olduğunu anlamak için yeterlidir.

gerberoy.jpeg
Fransa’da en az nüfusa sahip köylerden Gerberoy

Gerberoy

Gerberoy’un nüfus bakımından azlığı (yaklaşık 100), karakterini oluşturur. Tuğla ve kereste evler dar sokaklar ile ziyaretçiler zamanında geri gitmiş gibi hissedeceklerdir. Köyün güzelliklerinin çoğu Henri le Sidaner’e atfedilebilir. 20. yüzyılda sanatçı, bahçesinde ve Gerberoy’un etrafına güzellik katmak amacıyla güller dikti. Şimdilerde ise sanatçı sayesinde her ilkbaharda bu küçücük köy güllerle kaplanıyor ve her yıl düzenlenen Gül Festivaline ev sahipliği yapıyor.

roussilon.jpeg
Roussilon Fransa’da bulunan farklı bir karaktere sahiptir.

Roussillon

Roussillon’a yapılan bir gezi, tüm köye hakim olan kırmızı, sarı ve turuncu tonlar sayesinde neredeyse başka bir dünyayı ziyaret etmişsiniz hissi verebilir. Avrupa’daki en büyük kerpiç deposuna sahip olan Roussillon’un  diğer Fransız kasabalarında bulabileceğiniz geleneksel karakterlerden bazılarını barındırıyor olsa da kesinlikle kendine öz bir havası vardır .

vezelay.jpeg
Fransa’da Vezelay köyü

Vézelay

Vézelay, Fransa’nın sadece ilginç yapılara sahip olan en güzel köylerinden değil aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Aziz Mary Magdalene Bazilikası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa’nın Burgonya bölgesinde bulunan Vézelay, Romanesk sanatının ve mimarisinin nadir örneklerindendir. Dar sokaklarında yürümek, köyün 12. yüzyıla kadar uzanan tarihini keşfetmek için en güzel yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir