free walking tour
ANASAYFA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Free Walking Tour Nedir? Ücretsiz Rehberli Turlar

Genel olarak kısa ya da uzun süreli seyahat planlamalarında bana en çok sorulan şey şehri nasıl keşfetmeyi sevdiğim. Yürüyerek mi? Toplu ulaşım araçları mı? Yoksa özel araç mı? Bu konu aslında tamamen zaman ve nakit ile doğru orantılıda olsa da her seyahatimde değişmeyen tek unsur tek başıma yürüyüşlerim haricinde şehirlerde düzenlenen Free Walking Tour’lar.

Eğer şehre gündüz saatlerinde geldi isem konaklama yerime eşyalarımı bıraktıktan sonra yaptığım ilk iş kesinlikle bir Walking Tour’a katılmak.

İçindekiler

Free Walking Tour Nedir?

Free Walking Tour’lar genelde yerel rehberler tarafından yada yerel seyahat acentalarınca ücretsiz olarak şehrin kabaca önemli noktalarını yürüyerek rehber eşliğinde gezmenizi sağlar. Özellikle zamanınız kısıtlı ise kesinlikle hayat kurtarıcı özellikleri vardır.

Ben genelde şehrin ana hattını Free Walking Tour’lar ile gezdikten sonra kalan zamanda tekrar görmek istediğim yerlere daha geniş zaman ayırarak gezmeyi seviyorum.

Her ne kadar turlar ücretsiz olsa da, turları düzenleyen rehberlerin sabit bir ücretleri olmadığı için tur sonunda bahşiş vermeniz uygundur. Normal turlara nazaran 5-10 euro gibi bir rakam bahşiş için normaldir.

Belgrad’dayken belgradewalkingtours.com  ile şehirde ücretsiz yürüyüş turuna çıktım. Bu yaklaşık 3 saatlik tur ile uygun bir bütçe ile Belgrad’ın düzeni ve tarihi hakkında bir fikir edinmenin harika bir yolu oldu.

Budapeşte’de yaptığım turun sonunda ise, rehberimizin sorduğu eğlenceli ve bilgilendirici  soruya da doğru yanıt verince, hayatımın en komik şapkasını ödül olarak eve getirme hakkı kazandım. Oldukça eğlendiğim ve memnun kaldığım tur sonunda rehbere 10 euro bahşiş bıraktım. (Tabi o zamanlar euro yerlerde, bol keseden dağıtmalık )

Birçok şirket ayrıca şehirden biraz daha uzak yerlere de turlar sunuyor. Bu turlar ücretsiz değil, fakat fiyat olarak diğerlerine nazaran oldukça uygunlar.

Normal Free Walking Tour’lar haricinde yine aynı şirket ya da şahısların şehrin akşamlarını, eğlence hayatını daha iyi anlayabilmeniz açısından düzenlenen Pub Tour’larına katılmayı seviyorum. Genellikle 10-15 euro arasında değişen bir fiyata şehrin gecelerinde tek başınıza olmaktan sizi kurtarıyor 🙂  Küçük bir grup halinde şehirde ki rehberin seçmiş olduğu farklı tarzlardaki publarda gece hayatını gözlemleyebiliyorsunuz. Ayrıca tur bittikten sonra sizin gibi bir çok turist ile tanışıp eğlenceli bir geceye de adım atmış oluyorsunuz ki bu tamamen bonus 🙂

Daha önce deneyimlediğim birkaç Free Walking Tour sitesinin web sitelerini yazıya ekliyorum.

Rehberinize bahşiş vermeyi unutmayın! İyi yürüyüşler

Budapeşte Yürüyüş Turu https://www.triptobudapest.hu/

Romanya Yürüyüş Turu https://bucharest.walkaboutfreetours.com/

Belgrad Yürüyüş Turu http://www.belgradewalkingtours.com/

Amsterdam Yürüyüş Turu https://freedamtours.com/

Paris Yürüyüş Turu https://www.discoverwalks.com/tour/city/paris-walking-tours/

Lille Yürüyüş Turu http://www.lillefreetour.com/fr/

Normandy Yürüyüş Turu https://www.normandysights.com/pages/walking-tours.html

Roma Yürüyüş Turu https://www.romefreewalkingtour.com/

Prag Yürüyüş Turu https://freewalkingtourprague.eu/en

Viyana Yürüyüş Turu https://www.welcometourvienna.at/

Kiev Yürüyüş Turu http://www.freetours.kiev.ua/

Yurtdışında ücretsiz konaklama sağlayan sistemler yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir