ASYA,  TAYLAND,  YURTDIŞI

Chiang Mai ‘de Mutlak Yapılması Gereken 5 şey !

Chiang Mai, Tayland yapılacak aktivite ve ziyaret edilecek çok fazla şey var. Ping Nehri’nin kıyısındaki bu tarihi şehir, tropikal bir iklime, zengin bir kültürel tarihe ve Asya’daki en iyi mutfaklardan bazılarına sahiptir. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin inanılmaz kültür ve tarihine dalmaları ve her yıl Chiang Mai’ye akın etmesi bunca güzellik karşısında hiç şaşırtıcı değil!

Chiang Mai, 1296’dan 1768’e kadar Lan Na krallığının başkenti idi. Adı “Yeni Şehir” olarak adlandırılan şehir, 1262’den beri başkent olan Chiang Rai’dan sonra krallığın yeni başkenti oldu. Yedi yüzyıldan fazla bir süredir, Chiang Mai hem bozulmamış tapınaklara hem de harabe içinde kalanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Chiang Mai ayrıca etkileyici köylere, hareketli pazarlara ve her tür yolcunun ilgisini çekecek muhteşem vahşi yaşam parklarına sahiptir. Chiang Mai’nin manzaraları, sesleri ve zevkleri, tekrar tekrar geri dönmek için içine çeker.Hiç bitmesini istemediğiniz bir heyecan verici yolculuğa dönüşür. Sizin için Chiang Mai’de yapılacak onlarca şey arasından 5 tanesini derledim.

Chiang Mai Wat Chedi Luang Tapınağı

Wat Chedi Luang Tapınağını görün!

Chiang Mai’nin tarihi merkezinde, 14. ve 15. yüzyıllarda inşa edilmiş bir Budist tapınağı Wat Chedi Luang yer almaktadır. Tapınağın  çevresindeki 30 metreyi yok eden 1545 depremi dahil olmak üzere zorlu geçmiş bir tarihi var.

Tayland Krallığı’nın palladyumu, 1468’den beri orada bulunan Zümrüt Buda, 1551’de Luang Prabang’a taşındı. Zümrüt Buda figüri orada olmasa bile, Wat Chedi Luang, ziyaret etmek için nefes kesici bir yer.

 

 Loi Kroh Yolundaki Masaj Salonları

Loi Kroh Yolunda yürüyüş yapın!

Ping Mai ve Eski Şehir hendeği arasında bulabileceğiniz Loi Kroh Yolu ziyareti olmadan Chiang Mai’ye yapılan hiç bir gezi tamamlanmış olamaz. Yolun bazı kısımları, gece hayatı merkezi ve bir çeşit kırmızı ışık bölgesi olarak ün yapmış olsa da, atmosfer gün boyunca tamamen farklıdır.

Loi Kroh Road’un yanı sıra Raming Lodge ve Teak Baan Sakthong’un yanı sıra barlar, , güzel tapınaklar ve el sanatları dükkanları gibi harika yerler bulunmaktadır. Ancak Loi Kroh Road’da yapmanız gereken tek şey, sokakta yüzlercisi bulunan masaj merkezlerinde rahatlatıcı bir masaj yaptırmaktır! Balıklar ile yapılan ayak masajı kesinlikle benim favorim oldu.

Chiang Mai Night Bazaar

Gece Pazarında alışveriş yapın!

Chiang Mai, Chang Khlan Yolu ile Loi Kroh Yolu’nun kesiştiği bir kilometrelik alanda kurulu bir pazar olan Gece Pazarı ile dünya çapında ünlüdür. Her gece, sabah saat 6 suları arasında yüzlerce satıcı dükkan açarlar ve geç saatlere kadar devam eder.

Gece Pazarındaki satıcılar, thai ve bohem  kıyafetleri, aksesuarlar, CD’ler, DVD’ler, figürinler, saronlar, Tayland ipekleri ve sanat eserleri de dahil olmak üzere hayal edebileceğiniz her şeyi sunuyor. Sokak yemekleri de burada bol miktarda bulunur, bu nedenle gezerken bir yandan birşeyler atıştırabilir  veya yemeğinizi gıda satıcılarının yanındaki oturma alanında yiyebilirsiniz.

Gece pazarı ziyaretimde günlerce Türk yemeklerine olan hasretimle onca satıcı arasında bir Türk restoranına gidip, hüsranlıkla biten bir gece geçirmiş olsamda ,siz pazardaki diğer tezgahlar ile şansınızı deneyebilirsiniz 🙂

Renkli tezgahları ile Boi Sang Şemsiye Köyü

 

Bo Sang Şemsiye Köyünü ziyaret edin!

Chiang Mai’nin Eski Şehri’nin yaklaşık beş buçuk kilometre dışına seyahat ederseniz, güzel ve karmaşık tasarımlı kağıt şemsiyeler yaparak geçinen dünyaca ünlü Bo Sang Köyü’nü bulacaksınız.

Bu çarpıcı kreasyonlar, küçük kokteyl şemsiyeleri ve veranda mobilyalarını gölgede tutmak için tasarlanmış büyük güneş şemsiyeleri gibi çeşitli boyutlarda her tür şemsiyeyi barındırıyor. Düz renklerdeki şemsiyelerin yanı sıra, çiçek desenleri, manzaralar ve soyut sanat eserleri ile hepsi oldukça göz alıcı. Kağıttan, bambudan ve bazen pamuktan yapılmış, ve çoğu  su geçirmez!

Tayland Sokak yemeklerini deneyin !

Dünyaca ünlü sokak yemeklerini denemeden Tayland’ı ziyaret ederseniz, Tayland’ı hiç ziyaret etmemiş kabul edilebilirsiniz. Chiang Mai’deki sokak yemeklerine gelince inanılmaz bir çeşitlilik var .Bu konuda en iyi şeyler ucuz olması ve ülkedeki en iyi sokak yemeklerinden bazıları burada bulabilirsiniz.

İster ızgarada isterse kavrulmuş tavuk, dana eti, , tavuk veya ördek! Mükemmel lezzetli çorbalar ,tropik meyveler ile yapılmış lezzetli pankekler saymakla bitmeyecek zengin bir menü tadabilirsiniz. İster Gece Pazarı, Chiang Mai Kapısı, Kad Suan Kaew, Pazar Pazarı, gerekse şehirdeki çeşitli pazarlarda bulabilirsiniz.

Chiang maide gece tezgahlarında hayatımda yediğim en lezzetli Tom Yum çorbasını içtim. Normalde yapıldığından biraz farklı bir tarifle yapılıyor bu bölgedeki bazı yerlerde 🙂 ve bir Türk geleneği olan gece hayatı sonrası çorbacı menülerine girmeyi hakeden bol baharatlı harika bir tarifti.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir