ANASAYFA,  AVRUPA,  FRANSA,  YURTDIŞI

Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu

Son günlerin popüler Netflix dizisi Emily in Paris, seyahat severler ve Paris’te yaşayan yabancılar arasında çok fazla konuşulunca Emily in Paris dizisi ile mini Paris turu listesi hazırlamak farz oldu.

Dizi sonrasında benim gibi Paris aşkı nüksedenler,  Paris’te hayat gerçekten bu kadar şaşaalı mı ? diye kafa yoranlar arasında ben, birebir tecrübeyle sabit ” bende Fransa’da yaşadım ama bizim başımıza hiç böyle mucizevî şeyler gelmedi!” kısmında yer aldım 🙂

Hatta sevgili arkadaşım Melisa’nın ( melisa.bozkurt) ”Sende ki bu şansla Gabriel değil, kesin Hamdullah komşu gelir” yorumundan sonra apartmanımda bile 3 Türk ailenin yaşadığını ilettim kendilerine. Yani Hamdullah denk gelmesi olası en yüksek ihtimaldi 🙂

Paris ile olan duygusal bağım yoğun olunca aslında klasik bir romantik komedi olan Emily in Paris dizisi konu içeriğinden çok Paris manzaralarını izlemek için güzel bir alternatif zaman öldürücü oldu benim için.  Zaman öldürücü diyorum çünkü klasik klişelerin ötesine gidemeyen bir sonraki hamleyi kestirebileceğiniz basit bir senaryo. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim yaklaşık 20 yıldır Paris’te yaşayan Newyork Times yazarlarından Elaine Sciolino gerçek Parisliler ile konuşuyor ve dizi üzerine bir makale yayınlıyor. Evet sonuç bariz Parisliler diziden nefret ediyor. Dizide bulunan her klişeden, Emily’nin sürekli topuklu ayakkabılar ile bir moda dergisinden fırlamışcasına gezmesinden, ofiste sigara içilmesinden tutunda parfüm için çekilen seksist reklama kadar dizinin her karesinden nefret ediyorlar. Gerçi bu sonuca çokta şaşırmamak lazım dünyanın en rahat insanları olarak gözükselerde şunu rahatlıkla diyebilirim Fransızlar Amerikan yapımı her şeyden nefret etmeye oldukça müsaitler 🙂

Eski bir Sex and City hayranı olduğum için ,belki de yazar yine aynı etkiyi yaratma arzusuyla girdi projeye diye düşünüyorum. Eee bu kadar çok konuşulunca haliyle başarılıda oldu diyebiliriz.

Lafı fazla uzatmadan Emily in Paris dizisinde ikonik sahnelerin geçtiği yerlere doğru yolculuğumuza başlayalım.

Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu
Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu

Place de l’Estrapade , Emily’nin Apartmanı

Place de l’Estrapade Paris’te 5. Bölgede bulunan oldukça çarpıcı tipik bir Paris meydanı. Küçük bir süs havuzunun etrafında banklar ve çevrede bulunan birbirinden Parisien dükkanlarla çevrili. Dizide Gabriel’in çalıştığı küçük restoranda bu bölgede. Dizide oldukça Parisien bir havaya bürünen restoran aslında Terra Nera isimli bir İtalyan restoranı. Les Deux Compères olarak tanıdığımız restoran Amilie filminden sonra Cafe des Deux Moulins örneğinde olduğu gibi turistlerin mutlaka görülecekler listesine girmesi an meselesi. Yine aynı sokakta bulunan Boulangerie Moderne fırınından çikolatalı bir kruvasan ve kahve alıp banklarda oturup Emily’nin apartmanı dikizleyerek dizi atmosferi yaşamak isteyenlere belirtelim Emily sokağın başındaki 1 numarada ikamet ediyor. Bu arada dizide Emily’nin dairesi bir Chambre de Bonne olarak lanse ediliyor. Yani zamanında hizmetçiler ve temizlikçiler tarafından kullanılmış küçük daireler. Eski Fransa döneminde evin çatı katında evde çalışanlar için ayrılmış çatı katları. Lakin fransız eleştirmenlere göre bu daire kesinlikle bir Chambre de bonne değil.

Les Deux Comperes (Terra Nera )’nın adresi : 18 Rue des Fossés Saint-Jacques

Boulangerie Moderne’nin adresi: 16 Rue des Fossés Saint-Jacques

Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu
Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu

The jardin du Palais Royal , Mindy ile Tanışma

Emily’nin öğlen molasını geçirmeye karar verdiği ve Paris’teki en yakın arkadaşı olacak olan aileden zengin ama serveti elinin tersi ile geri çevirmiş  çılgın dadı Mindy ile tanıştığı yer. Place du Valois’in önünde yer alan mekanda ayrıca Emily ve Mindy’nin selfie çekildikleri Buren’s Columns ‘ta yer almakta.

Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu
Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu

Café de l’Homme, Parfüm lansmanı sahnesi

Daha önce yazmış olduğum Paris’te En İyi Eyfel Kulesi Fotoğrafı Çekebileceğiniz Restoranlar listesine girmeye kesinlikle aday olan muhteşem manzarası ise Antonie’nin firmasının yeni kokusu De l’heure’nin lansmanının yapıldığı yer. Trocadéro’de bulunan Palais de Chaillot binasında olan mekan aslında dizi öncesidede oldukça meşhurdu. Pandemi sonrasındaki seyahatlerde romantik kaçamakların yeni adresi olacağıda şimdiden belli oldu.

Café de l’Homme adresi : Café de l’Homme, 17 place du Trocadéro et du 11 Novembre, Paris 16th

Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu
Emily in Paris Dizisi ile Mini Paris Turu

Rue de l’Abreuvoir, Yatak Reklamı Sahnesi

Emily’nin yatak reklamı için seçmiş olduğu sokak. Montmartre’nin en güzel yerlerinden biri diyebilirim. Sokağın başında Emily ve Mindy’nin akşam yemeği yediği meşhur pembe binası ile bir çok Paris fotoğrafından tanıyacağınız La Maison Rose restoranı var. Edith Piaf, Pablo Picasso gibi ünlülerin en uğrak yerlerinden biri olduğu söyleniyor. Sokağın bir diğer ucu ise bir başka tanıdık yer Place Dalida’ya uzanıyor. Place Dalida hayatını Paris’te sürdüren ünlü ses sanatçısı Dalida’nın trajik ölümünden sonra büstünün yapılıp onurlandırıldı yer.

Pont Alexandre III Köprüsü, Parfüm Reklamı Çekimleri

Bu köprünün adını ne zaman duysam aklıma gelenler, biraz humus,lezzetli bir salam, kokusu ile bile acıktıran dumanı üstünde bir baget ekmeği şarap yada Heineken 🙂 İnvalides istasyonun elinde şarap şişesiyle inip Sein nehrinin kenarına Alexandre köprüsüne karşı piknik yapmak Paris’in bana sunduğu inanılmaz anılardan sadece bir tanesi. Muhteşem altın heykelleri ile Sein nehri üzerindeki en alçak ama bir o kadar görkemli olma ünvanı Pont Alexandre III köprüsünde. Arka planda farklı bir açıdan sunduğu Eyfel kulesi manzarası ile dizide Antonie’nin yeni parfümünün olaylı reklam çekimi yapılıyor. Paris’e gittiğinizde reklamda oynayan manken kızımız kadar ilgi çekici bir harekette bulunamasanız da 🙂 köprünün size piknik için harika bir manzara sunacağına eminim.

Château Lalisse, Şatoda hafta sonu sahneleri

Camille’nin ailesine ait olan şato. Gerçek adı Château de Sonnay olan şato aslında Champagne bölgesinde değil Loire bölgesinde bulunuyor. Sonnay şatosunun ve bağlarının tarihi 1770’li yıllara kadar dayanıyor. Ve oldukça iyi mahsülleri olduğu söylenen altın madalyalı şaraplar üretiyorlar. Belirtmeden geçmeyeyim şatoda kesinlikle bir havuz yok. Camille’nin babasının meşhur sahnesi muhtemelen başka bir yerde çekildi 🙂

Emily şarap turuna bisikletle ile giderken gördüğümüz manzaralar ve köprü ise Loire bölgesinin Unesco miras listesinde bulunan Chinon isimli kasabası. Chinon tarihiyle, kalesiyle ve şaraplarıyla ünlü bir ortaçağ kasabası. Bölge oldukça turistik ve muhteşem şarap turları düzenleniyor. Muhteşem dememin sebebi ise turlar boyunca o şato senin bu şato benim gezebilecek olmanız. Uyuyan güzele ilham olduğu söylenen Château d’Ussé’den, Disney’in ünlü animasyon filmi Güzel ve Çirkin de kullanılan şato  Château Chambord’i bölgede düzenlenenen turlara katılarak görmek mümkün.

 

Elbette dizide hepinizin en azından ismini bir kez dahi olsa duyduğu Cafe Flore’den, Opera Garnier’e kadar birçok ünlü mekân çekim alanı olarak kullanılıyor. Bunun dışında Terra Nera (Les Deux Comperes )gibi yada hemen karşısında bulunan Emily ve Mindy’nin kahvaltı sahnelerinin çekildiği Café de la Nouvelle Mairie gibi mekanlar dizi sonrasında ciddi bir müşteri yoğunluğu yaşayacak gibi görünüyor.

Pandemi bitip tekrar sınırsızca seyahat özgürlüğümüze kavuşana kadar hep güzel kal Paris!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir