AVRUPA,  FRANSA,  YURTDIŞI

Büyüleyici Güzellikteki Fransa Köyleri

Bu yazıda tanışacağınız Fransa köyleri size ,Fransa’nın sadece ana cazibe merkezlerinden ibaret olmadığının ispatı gibi. Ülkenin dünyadaki en çok ziyaret edilen ülke listesinin başında gelmesinin ve bunu 1980’lerden beri başarmasının elbette ki  bir nedeni var. Yalnızca 2019’da yaklaşık 90 milyon turist, dünyanın en iyi yiyecek, müze ve alışveriş mekanlarının tadını çıkarmak için bu  ülkeye gitti. Her ne kadar ülke 2020 için bu rakamın 100 milyonu geçmesini hedeflesede tüm dünyayı pençesine alan pandemi süreci onlarında planlarını bozdu.

Ana cazibe merkezi Paris’in ve sunduğu her şeyi severken, Fransa’da Eyfel Kulesi ve Champs-Elysees’in dışında da görülmesi gereken bir çok yer var. Bu nedenle, ülke çapında herkesi tatmin edecek  büyüleyici güzellikte köyler listesini derledim.

Fransa köyleri
Fransa’da bir köy.

Cassis

Fransa’nın en büyük ikinci şehri Marsilya’nın güneydoğusunda yer alan  Cassis Akdeniz’in muhteşem sularını çevreleyen küçük bir balıkçı köyüdür. Yaklaşık 8.000 sakiniyle Cassis , Fransız Rivierası boyunca bölgenin güzelliğini ziyaretçilere sunuyor. Limanlar boyunca kireç taşı ve pastel renkli binalarla süslü girişleri ile ünlü olan Cassis, rahatlamak ve güney sahilinin ihtişamını gözlemlemek için mükemmel bir yerdir.

Fransa köyleri
Fransa’da en çok ziyaret edilen köylerden Eguisheim

Eguisheim

Eğer ünlü bir ressama bir Fransız köyü resmedilmesi söylenseydi bu kesinlikle, Eguisheim olmalıydı. Yaklaşık 1.500 kişilik nüfusu ile Kuzeydoğu Fransa’daki Almanya sınırının yakınında bulunan bu büyüleyici şehir Arnavut kaldırımı sokaklara, parlak boyalı evlere, çiçek dekorasyonları ve tarihi mimari özelliklere sahiptir. Eguisheim’e bir göz atmak  2003 yılından bu yana neden Fransa’nın en güzel köylerinden biri haline gelmiş olduğunu anlamak için yeterlidir.

Fransa köyleri
Fransa’da en az nüfusa sahip köylerden Gerberoy

Gerberoy

Gerberoy’un nüfus bakımından azlığı (yaklaşık 100), karakterini oluşturur. Tuğla ve kereste evler dar sokaklar ile ziyaretçiler zamanında geri gitmiş gibi hissedeceklerdir. Köyün güzelliklerinin çoğu Henri le Sidaner’e atfedilebilir. 20. yüzyılda sanatçı, bahçesinde ve Gerberoy’un etrafına güzellik katmak amacıyla güller dikti. Şimdilerde ise sanatçı sayesinde her ilkbaharda bu küçücük köy güllerle kaplanıyor ve her yıl düzenlenen Gül Festivaline ev sahipliği yapıyor.

Fransa köyleri
Roussilon Fransa köyleri arasında en farklı karaktere sahip olandır.

Roussillon

Roussillon’a yapılan bir gezi, tüm köye hakim olan kırmızı, sarı ve turuncu tonlar sayesinde neredeyse başka bir dünyayı ziyaret etmişsiniz hissi verebilir. Avrupa’daki en büyük kerpiç deposuna sahip olan Roussillon’un  diğer Fransız kasabalarında bulabileceğiniz geleneksel karakterlerden bazılarını barındırıyor olsa da kesinlikle kendine öz bir havası vardır .

Village france
Fransa’da Vezelay köyü

Vézelay

Vézelay, Fransa’nın sadece ilginç yapılara sahip olan en güzel köylerinden değil aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Aziz Mary Magdalene Bazilikası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa’nın Burgonya bölgesinde bulunan Vézelay, Romanesk sanatının ve mimarisinin nadir örneklerindendir. Dar sokaklarında yürümek, köyün 12. yüzyıla kadar uzanan tarihini keşfetmek için en güzel yoldur.

Fransa hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz işte bir kaçı..

Paris kafe kültürünü deneyimleyebileceğiniz mekanlar

Yaz aylarında Paris’te yapabileceğiniz 5 aktivite

Paris’te Eyfel kulesi fotoğrafı çekebileceğiniz restoranlar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir