ANASAYFA,  AVRUPA,  UKRAYNA,  YURTDIŞI

Kiev Seyahati İçin 13 Neden (Bölüm 2)

Kiev Seyahati için 13 Neden yazısının ikinci bölümüdür. İlk yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kiev ‘in Canlı atmosferi

Hangi mevsimde olursa olsun Kiev’de  atmosfer her zaman hareketli ve davet edici. İnsanlar sokaklarda, açık hava etkinliklerinin tadını çıkarıyorlar (her zaman, özellikle Ayasofya ve St. Michael kiliseleri arasında). Benim kışın deneyimlediğim Khreschatyk eminim sıcak yaz akşamlarında hayatla doludur ve insanları izlemek için en iyi yerdir. Şehrin her yerinde, çok sayıda açık hava barı, restoran ve kafe bulacaksınız. Kiev halkı zamanlarını dışarıda geçirmeyi çok seviyor ve bu  kesinlikle bağımlılık yapıyor! Noel marketinde zaman geçirdiğim Kievde konuştuğum birkaç yerli marketin farklı zamanlarda farklı isimlerle yeniden kurulduğundan bahsetmişti. Kışın sıcak şarapla burada biraz zaman geçirmek oldukça keyifli idi. Kim bilir yazın nasıldır.

 

Parkın içindeki şehir Kiev

“İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” Sanırım Goethe bu sözcükleri sarfettiğinde bizler için kısa bir özet geçmiş. Hem nehir kenarında hemde şehrin birçok bölgesinde birbirinden büyük ,yemyeşil alanlara sahip ,harika parklar var. Kışın buz pateni alanları, sokak lezzetlerini tadabileceğiniz harika tezgahlar ve ateş başında şarabınızı içeceğiniz küçük bir karnaval alanına dönüyor hepsi. Yazın ise soğuk içeceğiniz ile vakit öldürüp hatta güneşlenebileceğiniz keyif alanlarına.

Kiev parkları

Alternatif , ilginç mekanlar

Kiev sadece bu sevimli başkent değil. Çok sinirli, alternatif ve ilginç bir yanı var. Sokak sanatı, vahşilik mimarisi veya sayısız kafe ve barları zaten biliyorsunuz. Ama dahası var! Besarabski Market, yerel ürünler için alışveriş yapmak için uygun bir yer olmasının yanı sıra, yerel restoranlarda yemek yiyen hipsters için bir buluşma yeridir. Masal gibi St. Andrew kilisesinin yakınında, harikalar diyarında Alice’i Harikalar Diyarı da dahil olmak üzere çılgın heykellerle dolu şeridi kolaylıkla bulacaksınız. Nehri geçtikten sonra ise bambaşka bir dünyada olacaksınız. Ukrayna’nın en büyük yaratıcı ve kültürel merkezi olan Art Zavod Platforma gibi küçük parklar, göller…

Kiev Alternatif mekanlar

Kiev ayrıca, Podil bölgesinden (Poshtova Ploshcha metro istasyonunun yanında) St. Michael Manastırı’na kadar uzanan fünikülere ev sahipliği yapmaktadır. Fütüristik bir filme benziyor ve toplu taşıma sisteminin bir parçası olsa bile, ister istemez fotoğrafını çekmeye teşvik ediliyorsunuz.
Dünyanın en büyük metro ağına sahip, ayrıca metro istasyonları içindeki çarşılar ise tamamiyle efsane denebilir. Çarşı o kadar büyük ki bir istasyondan diğer bir istasyona sadece içerideki dükkanları gezerek ve tabelaları takip ederek saatlerce şehrin altında gezebilirsiniz.

Kiev alternatif cafeler

 

Kiev Güvenli mi ?

Doğu Avrupa’nın güvensiz olduğu konusunda bu klişe var. Yıllardır ülkemiz hakkında söylenen klasik söylenti ile aynı. Ukrayna’da son savaş ile Kiev birçok ülke tarafından ekstra tehlikeli bir yer olarak kabul ediliyor. Her iki Ukrayna seyahatim sırasında da maalesef Kiev de ve kıyı şeridinde yaşanan olayların alevlendiği döneme denk geldim. Hatta son seyahatim neredeyse uçuşların iptal olma derecesine kadar gelmiş. Ukraynanın kıyı şeridi şehirlerinde ohal ilan edilmişti. Her başkentte olduğu gibi Kiev’de patlamaya hazır bir bomba gibiydi. Her an insanların sokaklara dökülmeye hazır olduğu belli ve ufak çaplı protestolar baş göstermeye başlamıştı. Kiev’e kadar gidip uçaktan indirilmeden geri dönme ihtimalimiz bile vardı. Şimdi tüm bu ihtimallere karşı yinede vazgeçmemiş olmama seviniyorum. Şehirde kendimi fazlasıyla güvende hissettim ve bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğim tek bir durum bile olmadı. Elbette, dikkatli olmalısınız, her yerde olduğu gibi, her şeyden önce büyük bir şehir. Ancak, bilmeniz gereken herhangi bir büyük tehdit olmadığı sürece kesinlikle güvensiz denemez.

Kiev ucuz seyahat için uygun

Zaten 2014’teki devrimden önce ve hatta devrim sırasında bile Ukrayna çok uygun bir ülke idi. Devrim olaylarından sonra Ukrayna Grivnası’nın değeri üç kat daha fazla değer kaybetti. Bu onlar için üzücü bir olay olsada Avrupalı ve Türk turistler için ucuz bir cennete döndü. Sorun  şu ki son yıllarda sürekli değer kaybeden TL artık Ukrayna Grivnası karşısındada değer kaybetti. Elbet hala bizdeki yaşam şartlarına göre uygun seyahat edilebilen bir ülke. Lakin iki gezimin 3 günlük bütçesini karşılaştırdığımda arada ciddi bir uçurum söz konusu.2014 teki 3 günlük bütçem yemek,konaklama ve eğlence için yaklaşık 30 euro iken (backpack) 2018’in sonlarında gerçekleştirdiğim gezide toplamda 150 euro civarı tuttu.

Çernobilden Uzak Ama Bir O Kadar da Yakın

Çernobile ve Ukraynanın geri kalanına kısa kaçışlar yapmak için tam bir kilit noktası Kiev.1986’daki en trajik ve en iyi bilinen nükleer felaketin yeri olan Çernobil Kiev’den sadece bir saat uzaklıkta. Sadece tur şirketleri ile özel izinler alınarak ziyaret edilen Primyat bölgesi sanırım dünya üzerinde yapacağınız hem kasvetli hem de hüzünlü gezilerin en önemlilerinden. Bunun dışında diğer yerleri gezebilmeniz için hemen hemen her yerde sayısız tren bağlantısı sayesinde bu güzel ülkeyi keşfetmek çok kolay. Otobüs de var ama kesinlikle trenleri tavsiye ederim. Ucuz, verimli, biletinizi önceden online olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer yolcularla tanışabilir veya gözlemleyebilir ve yerel yaşama dair iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Çernobil

 

 

Tüm bu nedenlerden sonra Kiev ‘e seyahat konusunda hala kafanıza takılan bir soru varsa , yorum bırakacak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir