ANASAYFA,  BALKANLAR,  SARAY BOSNA,  YURTDIŞI

Saraybosna Gezi Rehberi , Klasik Yapılacaklar Listesi

Balkanlar benim için bir ilaç gibi, her ziyaretimde daha fazla zaman geçirmek istiyorum ve her ayrıldığımda aklım orda kalarak ayrılıyorum. Bu ruh halim Belgrad , Ohrid yada Saraybosna farketmeksizin bu şekilde. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın bende hissettirdiği ise bambaşka. Bosna-Hersek’te ziyaret edilebilecek birçok harika yer varken, her zaman Saraybosna benim bir numaralı noktam.

İşin garibi, Saraybosna’yı ilk kez ziyaret ettiğimde ilk gün tam olarak böyle hissetmiyordum. İlk büyük Balkan yolculuğumun sonundaydı ,havalar sürekli soğuk bir gün kar yağsa bir gün yağmurlu idi. Muhtemelen bu havalardan bıkmış ve yorulmuştum.

Bende Saraybosna’yı ziyaret etmek için çok hazırlıklı değildim. Tam olarak anlamak için tarihini bilmeniz gereken türden bir yer ve buraya ilk ziyaretimde başarısız oldum. Bosna Hersek Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettikten ve Saraybosna kuşatması hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra bile, Saraybosna’yı tam olarak anlamadım.

 

Bascarsija sokaklarında yürürken yada Sarı  Bastion’dan (Kale)şehre ve çevresine bakarken hala insanların Saraybosna için neden bu kadar çılgınca olduklarını bilmiyordum. Göreceğiniz en güzel şehir değil, Saraybosna’da yapacak çok fazla heyecan verici şeyler yok. Bu şehir için acıdan başka şeyler hissetmek istiyor ve bir türlü başaramıyordum.

Tıpkı Batum, Gürcistan gibi, zamana ihtiyacım vardı. Daha fazla okumaya, film izlemeye, öğrenmeye başladım. Tarihi, kültürü, toplumu hakkında. Saraybosna’nın özel olduğunu anlamam uzun sürmedi, artık orası hiçbir zaman diğer şehirler gibi değil.

 

Saraybosna ‘nın Osmanlı Çarşısı Bascarsija’da dolaşmak

Bascarsija – Eski Kent’in Osmanlı kısmı – benim için saf bir sihir. Küçük ahşap evler her tür yerel işletmeyi barındırıyor. Koyu Boşnak kahvesi servis eden rahat kafeler, el yapımı hediyelik eşya satanlar ,demirciler veya metal mutfak eşyaları, tatlılar satan küçük dükkanlar, börekçiler ve cevapciciciler. Burası, Saraybosna’nın muhtemelen en turistik kısmı olsa bile, aynı zamanda en yerel hissini veriyor. Izgara et ve taze kahve kokusu ile küçük demirci çekiçlerinin sesi bölgeyi dolduruyor. Bascarsija, başkentin kalbi gibi hissettirmiyor, zamanın durduğu uzak, egzotik bir dünyaya benziyor.

Boşnak kahvesini eşliğinde , sokakları izlemek

Bascarsija’da en sevdiğim etkinliklerden biri küçük kafelerden birinin dışında oturmak, küçük ayak taburelerinde lezzetli kahvelerini yudumlamak ve insanları izlemek. Bunu yapmak için en iyi yer, Bascarsija’nın içinden geçen ve kafelerin sıralandığı ana yaya caddesi olan Saracı kısmıdır.. Yerliler burada turistlerle harmanlanıyor ve her zaman bir hareketlilik oluyor. Orada saatlerce vakit geçirebilirsiniz, gerçekten hiçbir şey yapmadan ve asla sıkılmazsınız!

Müzelerden birini ziyaret etmek ve son Saraybosna tarihi hakkında bilgi edinmek

Ziyaret ettiğiniz yeri doğru bir şekilde tanımak istiyorsanız, tarihini öğrenmeniz gerektiğine inanıyorum. Saraybosna tarihi çok daha fazla değişken ve ilginç olsa da, şehir çoğunlukla 1992-1996 kuşatması ve Balkan savaşı tarafıyla tanımlanıyor. Yakın geçmişte yaşanan trajik olaylardan bahseden birkaç müze var ve bunlardan en az birini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum (hepsinin gezilmesi biraz fazla vakit alabilir ve açıkçası moralinizi bozabilir.

Galerija, 11/07/95, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük soykırım olan Srebrenitsa’yı anlatıyor. Saraybosna kuşatması ile ilgili kısa filmler oynatılıyor.

Savaş Çocukluk Müzesi ,Çocukların oyuncakları ve kişisel eşyaları aracılığıyla, kuşatılmış şehirde çocukluk hikayeleri anlatan bir müze. Ve gerçekten yürek burkuyor.

İnsanlığa ve Soykırıma Karşı Suçlar Müzesi 1992-1995 – Bosna savaşının tarihini anlatıyor.

Bosna Hersek Tarih Müzesi, Biraz kaotik ama Saraybosna kuşatması hakkında hala görülmeye değer bir sergi alanı var.

Tüm bu müzeleri rehber eşliğinde gezmek ve giriş biletleri ile uğraşmak istemez iseniz, rehberli bir turu buradan rezerve edebilirsiniz.

Saraybosna ‘ya Avusturya-Macaristan döneminden miras mimariye hayran kalmak

Monarşinin bir parçası olan yerler hakkında en çok sevdiğim şey mimari. Brno, Çernivtsi veya Zagreb’de olsam farketmez – şehirler aşağı yukarı birbirine benziyor. Saraybosna’da durum aynı. Özellikle Ferhadija caddesi ve Milijacka nehri boyunca ve çevresinde, 19. ve 20. yüzyılın başlarından itibaren görkemli mimarinin güzel bir örnekleri mevcut.

Buregdzinica’da Burek Yemek

Saraybosna’da her yerde olduğu gibi pastanelerden (“pekara”)  veya buregdzinica’dan satın alabilirsiniz – Buregdzinica sadece bureklerde uzmanlaşmış küçük bir dükkanlar demek. Bosna-Hersek’te  burek siparişi verirken, her çeşit börek çeşidinin farklı isimleri vardır: kıymalı olan sadece burek, peynirli sirnica, ıspanaklı peynirli zeljanica veya patatesli krompirusa. Genellikle yoğurt ile servis ediliyor. Bazı buregdzinica’larda böreğin nasıl hazırlandığını bile görebilirsiniz. Soğan, ekmek ve bazen de kaymak ile servis edilen cevizli kebaplarda uzmanlaşmış “cevapdzinica” adı verilen yerler de var. Sanırım balkanların en iyi Cevapcicisi ve burekleri burada yapılıyor.. Bascarsija’da çok sayıda buregdzinicas ve cevapdzinicas görebilirsiniz.

Vijecnica  Ziyareti

1891 yılında, şimdi şehrin her yerinde bulabildiğimiz Çek mimar Karel Parik tarafından tasarlandı. Vijecnica, Saraybosna’ya tam olarak uymayan sözde Mağribi tarzında inşa edildi, ancak binayı bu kadar özel ve farklı kılan şeyde bu. Şehre yukarıdan bakıldığında Vijecnica, ilk olarak dikkatinizi çeken yerlerden biri.Vijecnica, Saraybosna kuşatması sırasında önemli bir rol oynadı. Bina daha sonra Milli Kütüphane olarak görev yaptı ve binlerce önemli ve eşsiz Boşnak kitabına ev sahipliği yaptı. Çok hızlı bir şekilde, 25 Ağustos 1992’de Vijecnia bombardımanı nedeniyle ateşe verildi. Keskin nişancıların saldırıları sırasında vatandaşlar kitapları paha biçilemez bir kültürel fayda olarak gördükleri için kurtarmaya çalıştı. Ardından Saraybosna’nın ünlü çellisti – Vedran Smailović – yıkılan binada büyük bir konser verdi.. Vijecnica’daki resmi Saraybosna kuşatmasının sembollerinden biri.

 Trebevic dağına  çıkmak için teleferiğe binmek

Trebeviç dağı Saraybosna’daki en popüler rekreasyon alanlarından biriydi ancak 90’ların savaşı sırasında bölgeyi şehrin alt kısımlarına bağlayan teleferik yıkıldı. Sonunda, Nisan 2018’de yeniden açılarak yerli halk ve turistler için popüler bir cazibe merkezi haline geldi. Yolculuk 9 dakika sürüyor ve yol boyunca Saraybosna ve çevresinin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabiliyorsunuz. Ne yazık ki, üst istasyondaki ve yakınındaki altyapının çoğu hala yok.Tek yön bilet ücreti 15 BAM, gidiş dönüş 20 BAM. Teleferik pazartesi ve salı günleri her gün 10.00 – 20.00, diğer günlerde 9.00 – 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Saraybosna ‘yı yukarıdan görmek için manzara noktalarına tırmanmak

Saraybosna muhteşem manzaraların ve inanılmaz gün batımlarının şehridir (eğer şanslıysanız). Kentin sadece çok dar bir şeridi düz arazide bulunuyor. hemen hemen her yere ulaşmak için yürümelisiniz. Ancak, zorlu olsa bile, özellikle sokakların çoğu oldukça dik olsa da, şehrin muhteşem manzarası ile ödüllendirileceksiniz. Bu tırmanışa değiyor. En iyi manzarayı Alifakovac mezarlığından izleyebilirsiniz. Muhteşem bir manzara ile yemek yemek isterseniz Kibe, Vidikovac veya Park Princeva restoranlarına gidin. Oradaki fiyatlar merkeze oranla daha pahalı ama manzara için fazladan ödeme yapmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap arıyorsanız yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir