ANASAYFA,  BALKANLAR,  NE YENİR ?,  SARAY BOSNA

Saraybosna’da Ne Yenir ?

Saraybosna’da ne yenir? diye sorulduğunda bu cevap Saraybosna mutfağındaki en tipik yemek cevapidir. (cevapcici)  Ekmek ve soğanla servis edilen ızgara kıyılmış bir et kebap çeşididir. Bascarsija’da, özellikle Bravadziluk caddesinde, bu yemeği deneyebiliceğiniz çok sayıda cevabdznica bulacaksınız, en ünlüleri Petica, Zeljo, Mrkva ve Zmaj. Aynı sokakta Buregdzinica Bosna veya ASDŽ’de  bölgenin ikinci önemli yemeği ve bana göre Saraybosna’nın en iyi burekini tadabilirsiniz.

Saraybosna’da ne yenir? Nerede Yenir ?

Daha geniş bir Bosna yemekleri yelpazesi arıyorsanız, size bulunabileceğim birkaç tavsiye var. Dzenita Bascarsija meydanına sadece bir sokak uzaklıkta, Prote Bacovicada küçük bir restoran. Saraybosna’yı ikinci ziyaretimde arkadaşım Hatice ile oraya tesadüfen gittik ve şehirdeki en iyi restoran keşfimiz olduğunu söyleyebiliriz. Yer küçük, sadece birkaç masa, bu nedenle restoran çok çabuk doluyor. Hatta bazen yereller ile birlikte masa paylaşmak gerekebiliyor. Aslında orayı ilginç bulup sevmemim nedenlerinden biriside bu 🙂  Restoranda Bosna mutfağına özgün her yemeği bulabilirsiniz. Ayrıca vejeteryan arkadaşlar içinde güzel seçenekler mevcut ve fiyatlar oldukça uygun!

Daha lüks yemekler için Pivnica HS, Kibe, Vidikovac veya Park Princeva’yı önerebilirim.

Eğer bize has Osmanlı döneminden kalma lezzetleri denemek isterseniz ,Abadziluk caddesinde baklava, helva gibi tatlıların olduğu bir tatlıcıda var.

Kahvaltı için bürek haricinde bir alternatif arıyorsanız benim açımdan Saraybosna bu konuda sınıfta kaldı diyebilirim. Kahvaltı için araştırıp hevesle gittiğimiz mekanda klasik bir tabak istedik. Herşey buz gibi ve hazır paketli idi, çay ise tamamen içilmez bir vaziyette ne sıcak ne soğuk servis edildi. Yumurta kaç gün önce kaynatıldı tahmin etmek imkansızdı. Mekan ismini vermemem daha iyi 🙂 Krem peynir ve tabaktaki salcaya benzer sos ile karnımızı doyurduk diyebilirim.

Saraybosna’da ne içilir?

Saraybosna’da kahve en önemli şeylerden biri. Şehrin her yerinde çok sayıda kafe bulacaksınız: Bascarsija’da daha Osmanlı tarzı, şehrin diğer kısımlarında ise bir çok 3 nesil kahveci mevcut. Nereye giderseniz gidin Bosna usulü (oldukça sert) iyi bir kahve içebilirsiniz.

Bascarsija ve Old Town’da Ferhadija caddesi boyunca ve Radiceva caddesinde en iyi kafeleri bulacaksınız. Daha modern yerler için Espressolab veya Delikatesna Radnja’ya gidebilirsiniz. Güzel demlenmiş bir çay içmek isterseniz Čajdžinica Džirlo’ya Bascarsija’nın en dik sokağındaki Yellow Bastion’a giderken karşınıza çıkacaktır.

Ayrıca fırsat olmadığı için deneyemediğim muhteşem bir manzarası olduğu söylenen Hotel Hecco Deluxe’ün en üstündeki kafe var. Maalesef ziyaretlerim sırasında bir türlü fırsat bulup burayı deneyemedim. Umarım bir sonraki sefere.

Saraybosna’da ne yenir, ne içilir? en sevdiğim ; Yerel Biralar

Ben seyahatlerim sırasında yerel biraları denemeyi çok seviyorum. Eğer bu  denemeyi normal bir pubda değilde daha lokal bir barda yapabiliyorsam bu beni daha çok mutlu ediyor. Saraybosna lokal publar konusunda gerçekten efsane. Özellikle son gidişimde hotelimiz Traveler Home Hostel’in hemen altında bulunan sadece birkaç masası bulunan küçük bir pubda gerçekten harika zaman geçirdim. Şuan gerçekten ismini hatırlamıyorum ama orda çalışan barmen arkadaşa ismini sordum 🙂

Saraybosna’nın meşhur casinosu Coloseum’da berbat birkaç saatten sonra otele gitmeye karar vermiştik. Son dakika karar değiştirip bu küçük barda birer bira içmek için içeri girdik. Barda sadece 3 tane masa vardı ve hepsi doluydu bizde bara oturduk. Yaklaşık 30 dka sonra biz yandaki doğum günü masasına dahil olmuş hiç bilmediğimiz bir dilde şarkılar söyleyip eğleniyorduk. Diğer bir masa başka bir bara geçeceğini söyleyerek davet attı. Herşey o kadar doğal gelişti ki, seyahatlerimde en çok bunu seviyorum sanırım. İster birileri ile seyahat edin ister  tek aslında hiçbir zaman yalnız seyahat etmiyorsunuz. Konuyu fazla dağıttım sanırım 🙂

Sarajova ve Sarajevski Saraybosna da deneyebileceğiniz en güzel yerel biralar. Sizde ister benim gibi lokal bir pubta yada Mostar’a günü birlik bir gezi yaparsanız muhteşem Mostar köprüsü manzarası eşliğinde civardaki restoranlarda bunları deneyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BeGRFTZFjrt/

Ayrıca bölgeye has rakılarıda denenmeye değer nitelikte. Bizim alışık olduğumuzun aksine küçük şat bardakları ile servis edilen rakıja oldukça sert. Eğer alkole dayanıksız bir bünyeye sahipseniz dikkatli olmanızda fayda var 🙂 Yoksa ertesi gün akşamdan kalmalığınız seyahatinizin sekteye uğramasına sebep olabilir 🙂 Tecrübeyle sabit  🙂

Saraybosna gezisi sırasında konaklama alternatifleri ile ilgileniyorsanız yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir