ANASAYFA,  KATAR,  ORTA DOĞU,  YURTDIŞI

Katar,Doha Mini Gezi Rehberi

Katar Hükümetinin yeni turistik açılımları ve Qatar Airways’in ülkeyi kalkındırma çabalarıyla birlikte son yıllarda Türkiye’den Katar’a seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çoğaldı. Hala gitmemiş ve aklında gitmek olan kişiler için Katar hakkında kısa bir yazı derledik.

Arap yarımadasının incisi Katar ,Doha

Arap Yarımadasının İncisi: Katar!

 

Katar, son yıllardaki yeni turist politikasıyla dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış, Arap Yarım Adasındaki yüz ölçümü en küçük ama en yüksek gelir seviyesine sahip ülkedir. İnsan ömrünün yarısı kadar kısa bir sürede Yarımadanın en fakir ülkesinden en zengin ülkesine dönüşmüştür. Bu hızlı yükseliş ile birlikte, ülke turizme açılmış ve doğal gaz ticaretinin de büyük katkısıyla geliştirmeye başlamıştır.

Başkent Doha, Mini Dubai havasını yansıtsa da ülke vatandaşları hala şeriat kurallarını sıkı sıkıya uygulamaktadır. Şeriat kuralından kastım ülkeye alkol sokmak ve ülkede alkol kullanmak yasak, halka açık plajlarda mayo ve bikiniyle denize girmek yasak gibi kurallar. Bu yasaklar sadece çok uluslu otellerde uygulanmamaktadır.

Katar’a Girişte Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İsteniyor Mu?

Katar’a giriş, umuma mahsus pasaport sahibi olan (klasik bordo pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vizesizdir. Pasaport kontrolünden geçerken istedikleri belgeleri gösterdiğiniz ve çok ekstrem bir durum olmadığı sürece sorunsuz geçebilirsiniz.

Hangi belgeleri istiyorlar?

Gidiş dönüş uçak biletleriniz, otel rezervasyonlarınızı ve tabii ki pasaportunuzu ibraz etmenizi istiyorlar. Ayrıca klasik soru ‘Ülkemize neden geldiniz?’ diye soruyorlar.

Uçuşlarınızın arasında aktarma sürenizin 5 saati geçmesi durumunda, ülkeyi gezmek için otel rezervasyonu ibraz etmeden çıkış yapmanıza izin veriliyor.

Doha Nasıl Bir Şehirdir?

Doha’da bir günde gezmekle bitmeyecek büyüklükte sayısız alışveriş merkezleri, müzeler, mimari harikası camiler, otantik ezgiler taşıyan bir çarşının yanında lüks oteller ve gökdelenler de bulunuyor. Katar vatandaşlarının nüfusunun düşük olmasından ve ülkenin hizmet sektöründe çalışan personellerin göçmen olmasından kaynaklı burada gerçek Katarlı görme olasılığınız aslında oldukça düşük. Genelde karşılaştığınız kişiler; Afrikalı, Filipinli, Pakistanlı, Hintli ve Türk olacaktır buna hazırlıklı olun. Popülasyonun karışık olması, şehri oldukça sakin ve birbirine saygılı insanlar topluluğu haline getirmiş. Orada bulunduğumuz süre boyunca şeriat vari hiç bir sorunla karşılaşmadığımız gibi, kadınlar için kapalı olmaya bir dayatmayla da karşılaşmadık. Abartılı hareketler yapılmadıkça bu ülkede herhangi bir güvenlik sorunu ile karşılaşmazsınız.

Doha’da Nerede Kalınır?

Burada bir çok lüks otel mevcut ancak Qatar Airways’in anlaşmalı olduğu ve tam altında bağlantılı bir alışveriş merkezi olduğu için bizim tercihimiz Marriott Marquis City Center Doha oldu. (indirimli rezervasyon için tıklayın) Kahvaltılarımızı, akşam yemeklerimizi hep aşağıda bulunan alışveriş merkezinden yaptığımız alışverişle ekonomik olarak yiyebildik.

Katar ,Doha sabah kahvaltısı

Doha’da Gezilecek Yerler

Islamic Arts Museum

Müzeye girişte güvenlik önlemleri oldukça yüksek olup giriş ücretsizdir. Bu müzede Antik Mısır çağlarına kadar bulunan İslam dininin gelişmesinde kullanılmış pek çok antik eşyalar sergilenmekte. Müzenin içeriği kadar mimari yapısı da oldukça etkileyici. Akşamları bu müzenin efsanevi peyzajının içinde dolaşmak ve spor yapmak mümkün.

Katar İslamic Art Museum

Souq Waqif

Şehrin yükselen gökdelenlerinin arasında oryantal ezgilerini korumuş ancak bir o kadar da modern bir çarşıdır burası. İçinde lüks restoranlar ve oteller, çeşitli hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar, baharatçılar, oyuncakçılar, kumaş ve elbise satan yerler, geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz kafeler ve sokak yemeklerini tadabileceğiniz bir meydan bulunmakta.  Ayrıca Katar halkının özel hobisi olan şahinleri satın alınabildiği bir bölüm var ismi de Falcon Souq. Aynı zamanda burada şahinlere malzeme ve aksesuar satan çeşitli mağazalar ve kuşları tedavi etmeye adanmış bir hastane de bulunmaktadır.

Souq Waqif

Katar , Katara Kültür Köyü

Burası muhteşem bir sahili, su sporu yapılacak bir sürü alternatifi, altın kaplama camisi, lüks restoranların, sergilerin olduğu, açık hava amfi tiyatrosu olan bir sosyal komplekstir. Katarlılar buraya kültür köyü olarak isimlendirmişler ve bence bu ismin hakkını da vermişlerdir. Eğer vaktiniz olursa bir akşam üstünüzü buraya ayırmanızı, güneşi burada batırmanızı öneririm.

Katar Katara Kültür köyü

Katar ‘ın Dünyaca Ünlü Alışveriş Merkezi ,The Pearl

The Pearl,  denizin doldurularak oluşturulmuş bir alışveriş ve eğlence merkezi. Hayatımızda hiç görmediğimiz kadar lüks aracı gördüğümüz, galeri mi alışveriş merkezi mi olduğunu anlamadığımız bu yerde bir kahvenin 40 TL civarında olmasını tabii ki yadırgamadık. Genç Katarlıların akşam buluştukları uğrak noktası olan The Pearl, gerçekten görülmeye ve saatler harcanmaya değer bir yer olmuş.

 The pearl Alışsveriş merkezi

Banana Island Resort Doha by Anantara

Burası Katarın tek doğal adası olarak bilinmekte. Ada, ünlü oteller zinciri olan Anantara Gruba ait bir otel tesisi ile kapatılmış durumda. Eğer burayı ziyaret etmek isterseniz, tam Souq Wakif’in karşısında bulunan iskeledeki otel rezervasyon ofisinden en geç bir gün önce restoran veya otelde konaklama rezervasyonu yaptırmanız gerekiyor. Adaya gidişin en uygun yolu restoran rezervasyonu yaptırmak. Bu da kişi başı en düşük 200 Riyalden başlıyor. Ücrete, seçeceğiniz restoranda açık büfe kahvaltı veya yemek ve adaya gidiş geliş ücretleri dahil. Biz restoran rezervasyonu yaparak gittik. Verdiğimiz para hiç de ucuz olmasa da açıkçası bu kadar lezzetli ve zengin bir menü ile karşılaşacağımızı tahmin etmemiştik. Eğer vaktiniz varsa gidin, pişman olmazsınız.

Katar Banana island resort

Katar ,Doha’da Yapılacak Aktiviteler

Çöl Safarisi

AVM Gezileri

Su Sporları

Kültürel Şehir Turu

Bu ülkeyi ziyaret etmeyi tercih ederseniz kesinlikle sıkılmayacağınızı ve oldukça etkileneceğinizi garanti edebilirim. Yeter ki sıcaklıktan dolayı yaz aylarında gitmeyin.

 

Bize YouTube’dan destek olmak için lütfen kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Bizi instagramdan en güncel gezilerimiz ve hikayelerimizle takip etmek isterseniz:

https://www.instagram.com/p/BzLBMy-A7Me/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir