kiraz çiçekleri
ANASAYFA,  AVRUPA,  FRANSA,  YURTDIŞI

Kiraz Çiçekleri ve Aşıklar Şehri Paris (Cheery Blossom)

Kiraz çiçekleri söz konusu olduğunda Paris, çoğu insanın aklına Japonya ya da Güney Kore gibi hemen gelmeyebilir. Listelemeye girmeselerde yine de kiraz çiçekleri aşıklar şehri Paris’te Mart ayının ortasından Nisan ayının sonlarına kadar muhteşem bir şov sergilerler. Bu küçük rehberde şehir merkezindeki küçük meydanlardan, çevredeki park alanlarındaki özel bahçelere kadar pembe ve beyaz kiraz çiçeklerini tam olarak nerede ve ne zaman bulabileceğinizi anlatacağız.

 

https://www.instagram.com/p/BfqoEo5lGG_/

 

Kiraz Çiçekleri ve Eyfel Kulesi

Bu bölgede kiraz çiçekleri tam olarak bir koru halinde değiller. Daha çok dağınık dikilmişler.Bununla birlikte eğer yaratıcılığınızı konuşturursanız Eyfel kulesininde içinde olabileceği harika kareler çekebilirsiniz. En fotojenik ağaçlar  Gustave Eiffel ve Allée Adrienne Lecouvreur caddelerinin köşesindedir. Ağaçların tümü Mart ayının son iki haftasında başlayıp Mayısın ilk haftalarına kadar devam eden farklı zamanlarda çiçek açar.

kiraz çiçekleri notre dame
Notre Dame Katedrali kiraz çiçekleri

Notre-Dame de Paris,

Paris’in merkezinde, kiraz ağaçlarının sunabileceği en iyi görüntü Notre-Dame de Paris’in güney cephesinin önünde bulunabilir. Ancak, konumu göz önüne alındığında, aynı zamanda en işlek yerlerden biri olma eğilimindedir ve bu nedenle  belki de çok dinlendirici değil. Pont de l’Archevêché’nin karşısında daha az kalabalık Quai de Montebello’ya gidin. Burada, ağaçların yanı sıra üstlerindeki ünlü gül pencerelerinin harika manzarasını göreceksiniz. Notre-Dame’in ağaçları, nisan ayının ortasındaki mevsim sonuna doğru çiçek açmaya meyillidir.

paris sokaklarında kiraz çiçekleri
Ünlü kitapçının kiraz çiçekleri kendine ait 🙂

Shakespeare and Co. kitabevi

Paris’in en ünlü kitapçısının, nisan ortasında kapısının dışında görkemli bir pembe çiçek açan kendi kiraz ağacı vardır. Mart ayının sonunda çiçek açmaya başlar ve şehirde bulunan kiraz ağaçlarında ilk çiçek açan ağaçlarındandır.

kiraz çiçekleri

Kiraz çiçekleri ve Petit Palais’in muhteşem mimarisi

Petit Palais’in peristili veya merkezi avlusu, Paris’in keşfedilmemiş hazinelerinden biridir. Yolun karşısındaki Grand Palais şehirdeki en iyi sergileri ve dolayısıyla kalabalığı daha fazla çekiyor.  Petit Palais Beaux-Arts mimarisi ve mozaik bir  terasla çevrili bakımlı bahçesi, palmiye ağaçları, çeşmeler ve erken çiçekli kiraz ağacıyla doludur. Mart ayında civardaki kafelerden birinde  bir şeyler içerken arkanıza yaslanıp kiraz çiçeklerini izleyebilirsiniz. Yada mevsim sonunda yaprakları düştükten sonra göletlerin yüzeyinde  oluşturduğu muhteşem görüntülerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Square Gabriel Pierné

Bir Fransız besteci ve organizatörün adını taşıyan bu küçük meydan her ne kadar çok bilinmeyip , en yakın komşusu prestijli Institut de France’ın, arkasına gizlenmiş te olsa kiraz çiçekleri konusunda tam bir cevher. Nisan ayının ikinci haftasında gelen çiçek bahçesine ek olarak, bahçede büyüleyici kitap şeklindeki taş banklar, şehrin tarihi anıtlar listesinde yer alan bir çeşme ve Fransa’nın en dikkat çekici ağaçlarından biri yer alıyor.

Jardin des Plantes

Botanik bir bahçeden bekleyeceğiniz gibi, Jardin des Plantes, şehirdeki en çeşitli kiraz çiçeği çeşitlerine sahiptir. Sezon, Mart ayının son haftasında veya Nisan ayının ilk birkaç gününde, ‘Kar Beyazı’ veya ‘Fuji Dağı’ olarak bilinen beyaz renkli prunus shirotae’nin çiçeklenmesi ile başlar. Bunu takiben, her hafta parkın bağımsız ağaçlarından birisi çiçek açar mevsimin sonunun  geldiğini ise Pembe balina dedikleri son ağaç çiçek açtığında anlayabilirsiniz.

Kiraz çiçekleri
Kiraz çiçekleri Pariste her yerde karşısınıza çıkıp sizi şaşırtabilir.

 

Kiraz çiçekleri ,Parc de Sceaux Hanami Etkinliği

Bölgedeki en büyük kiraz çiçeği koleksiyonu buradadır. RER B ile  şehir merkezinden birkaç dakika uzaklıktadır. Parc de Sceaux’nun muhteşem şatosu, Louis XIV Maliye Bakanı için inşa edilmiştir ve geniş  arazileri André Le Nôtre tarafından tasarlanmıştır. Fontainebleau ve Versay’da da mucizeler yaratan peyzaj mimarı. İki büyük kiraz ağacı korusu, sırasıyla çiçeklerin pembe ve beyaz olduğu Bosquet Nord ve Sud içerir. Tsungari Taiko Merkezi , nisan ayının ikinci haftasında  burada yıllık Hanami etkinliklerini yapıyor. Etkinlikten bir iki hafta sonra kiraz çiçekleri bitmiş oluyor.

Ayrıca Saint-Simoniens Meydanı . Père Lachaise Mezarlığı , Jardin Tino Rossi de de yer yer kiraz çiçeklerine  rastlamak mümkün.

 

Paris’e seyahat planlıyorsanız Paris’te en iyi Eyfel  kulesi fotoğrafı çekebileceğiniz restoranlar listemize de göz atabilirsiniz.

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir