ANASAYFA,  BALKANLAR,  ROMANYA

Zamanın Durduğu Yer, Maramureş, Romanya

Romanya’nın en kuzeyinde olan Maramureş, modern dünyadan kilometrelerce uzakta gibi bir izlenim veren nadir yerlerden sanırım. Yemyeşil dağlar tarafından Romanya’nın geri kalanından izole edilen bu bölge, kendine özgü kırsal kültürü, UNESCO tarafından korunan ortaçağ ahşap kiliseleri ve bozulmamış pastoral cazibesi ile Romanya’nın genelinden tamamen farklı bir deneyim.

Maramureş, zaman kapsülünde unutulmuş köyleri, yemyeşil çevresi ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz canlı tutulan eski gelenekleriyle, otantik deneyimler arayanlar için Avrupa’nın en iyi rotalarından biri. İnsanların hala hayvan yetiştirdikleri ve etrafta dolaşmak için at arabaları kullandıkları, ev eşyaları ve araçlarının yerel zanaatkârlar tarafından hala el yapımı olduğu ve tarımın yerel halkın ana geçim kaynağı olduğu zamanın gerisinde kalmış bir yer Maramureş.

Maramureş

Doğal kelimesinin anlam bulduğu yer , Maramureş

Maramureş bölgesine ilk yolculuğum Romanya’da gönüllü çalıştığım dönemde Ukrayna’ya yapacağımız yolculuğumuz öncesi Baia Mare’deki gönüllü arkadaşlarımıza ziyaretimiz sayesinde oldu. Baia Mare merkezine ulaşana kadar bölgenin doğallığı bizi çoktan büyülemişti. Gencinden yaşlısına halen geleneksel kıyafetlerini giyen yerel halk, sonradan yenilense de hala büyük avlulara açılan ömrümde görmediğim büyüklükteki ahşap kapılar, her an her yerden çıkan hayvanlarını otlatan çobanlar… Farklı bir dünyadan içeri girmiş gibi hissetmemek elde değildi. Daha önce bize söylenilen her şeyden daha fazlası idi burası.

Maramureş

Maramureş’te fırsat bulursanız farklı bir deneyim için yerel bir evde kalmayı seçin. Bu saye de orada yaşayanların günlük yaşamı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Ev yapımı yiyecekler ile kendinizi şımartabilir ve başka bir yerde göremeyeceğiniz gelenekleri keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Tarih,Kültür ve Yeşilin Merkezi

Maramures’teki en fazla ziyaret edilen yerlerin başında Săpânţa’daki Merry Mezarlığı yer alıyor. Dünya üzerinde başka bir örneği olmayan bu ilginç mezarlık ölüme farklı bir açıdan yaklaşıyor. Săpânţa Peri manastırı ve Bârsana manastırı en fazla ziyaret alan ve halen kullanılan ahşap kiliselerin ise en güzel örnekleridir. Ayrıca Baia Mare ve Sighetu Marmatiei ‘dede ahşap kiliselere farklı örnekler mevcut. İki şehirde birer müze merkezi diyebilirim. Bölge, çarpıcı Pietrosul Rodnei Doğal Yaşam Rezervi, Creasta Cocosului Jeolojik Rezervi ve Chiuzbaia Fosil Rezervi gibi sayısız doğal koruma alanına ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleri ile her yıl bir çok kampçı ve doğa tutkunu tarafından ziyaret ediliyor.

Baia Mare klasik eski şehir kültürü ile bir meydanın etrafında toplanmış tarihi binalarla Romanya’nın hatta Avrupa’nın geneli ile aynı izlenimi verebilir. Lakin şehir merkezinden çıkınca Mureş nehrinin etrafındaki o doğal yaşam burayı asıl özel kılan yer oluyor.

maramureş

Ayrıca bölgede yerlilerin büyülü olarak kabul ettiği dünyada az sayıda bulunan en güçlü manyetik alanlardan biri olan Cavnic bölgesi bulunuyor. Halk yıllarca deli sanılacaklarını düşünerek manyetik bölgede başına gelen ilginç olayları saklıyor. Büyük bir mıknatıs yatağı üzerine otoyol hem yerliler hem turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Aynı zamanda çok iyi kayak pistlerine sahip olan Cavnic’e bu hikâye oldukça ilgi çekici gelse de uğrama imkânım olmadı.

Bonus: Sighetu Marmatiei’den yürüyerek Ukrayna’ya geçebilir,Solotvyno’dan hayatınızın en ucuz tren yolculuğu ile Lviv’e uzanan bir maceraya atılabilirsiniz 🙂

Romanya hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz;

Peleş Kalesi, Romanya’nın En Görkemli ve Romantik Kalesi

Braşov Transilvanya ‘nın En Fantastik Şehri

Timişoara Romanya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Neden

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir