BALKANLAR,  MAKEDONYA,  YURTDIŞI

Bitola ‘da Yapılacak 5 şey

Bitola, M.Ö. 4. yüzyılın ortalarına kadar uzanan tarihi ile Makedonya’nın en büyük ikinci kentidir. O zamana kadar antik dünyada, Makedon  II Phillip (Büyük İskender’in babası) tarafından kurulan Heraklea Lynestis olarak biliniyordu. Bunun için Bitola Makedonya Cumhuriyeti’nin en eski şehridir.

Modern Bitola, Osmanlı konstrüksiyonlarının ve antik kalıntıların modern ofis binaları ile karıştığı eski ve yeni karışık bir şehir. Bitola’yı yürüyerek keşfetmek şehrin tüm manzaralarını  görmenin en kolay yoludur. Birçok cami, pazar ve Saat Kulesi gibi ana turistik mekanları görmek yaklaşık bir gün sürüyor. Pelister Ulusal Parkı’nı ziyaret etmek isterseniz ekstra bir gece ya da iki gece planınıza eklenebilir.

Diğer birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi, Makedonya yüzyıllar boyunca Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere çeşitli imparatorlukların hakim güçlerine ev sahipliği yapıyor. Her biri bugüne kadar ziyaretiniz sırasında hissedilebileceğiniz  Makedon kültürü üzerinde ayrı bir iz bıraktı.

Bitola ziyaretinizi kolaylaştırması açısından işte Bitola da  gezilecek 5 yer listemiz ;

Širok Sokak Caddesi’nde yürüyüş yapın.

Bu cadde, mağazalar, kafeler ve restoranlar ile kaplı ve Bitola’nın ana meydanı olan Manolya Meydanı’nda başlıyor. Burada  eski Makedon ve Osmanlı tarzındaki evleri görmeye başlayabilirsiniz. Yakınlardaki Saat Kulesi (Saat Kula) ve Manolya Meydanı’ndaki Vergina Sun Fountain’i gördükten sonra, Širok Sokak Caddesi’ne kadar gezintiye devam edebilirsiniz.  Širok Sokak Caddesi’ndeki kafelerden birinde  bir kahve içmek için kesinlikle zaman ayırmazlısınız. Eğer bunu yapmadan dönerseniz Bitola ruhunu  hiç tatmadan dönmüş olduğunuz anlamına gelir.

Bitola Müzesini gezin.

Bitola Müzesi’ni ziyaret etmek  tarih sevenler için oldukça etkileyici bir deneyimdir. Müze binası 19. Yüzyılın ortalarına kadar askeri bir akademi olarak hizmet vermiştir. 1983’te en meşhur öğrencisi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onurlandıran bir müzeye dönüştürülmüştür.

Bunun yanı sıra Bitola Müzesi’nde arkeolojik sergiler, Leonardo Da Vinci’nin reprodüksiyonları, geleneksel kostümler gibi etnografik malzemelerde bulunur. Mustafa Kemal Atatürke adanan Sergi Salonu’nda Yazılı eserleri, özel hayatından kalan hatıra eşyaları, savaş stratejileri ve kütüphane örneklerini içeren Atatürk’ün hayatı ve askeri başarılarıyla ilgili zengin bir arşivi vardır.

Heraclea Lynestis Harabelerini ziyaret edin.

Heraklea Lynestis, Makedonya krallığında eski bir şehirdi. Macedon’un II. Phillip M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuştur. Balkan Yarımadası boyunca Yunanlıların ve Romalıların varlığı ile her biri Heraklea Lynestis’e damgasını vurdu.

Heraclea Lyncestis’in kalıntıları somut etkileri ve egemenliğinin bir kanıtıdır. Harabeler Baba Dağı eteklerinde Bitola merkezinden sadece 2 kilometre güneyinde bulunur.

Heraclea Lynestis’in arkeolojik alanı, orijinal şehre göre küçük olmasına rağmen, önemli binalar ve siteler barındırıyor. Roma tiyatrosu, Roma termali (banyo kompleksi), Bizanslılar tarafından eklenmiş küçük ve büyük bazilikalar, Yahudi tapınağı ve eski Hıristiyan sanatının fantastik örneklerini oluşturan ilginç kilise zemin mozaikleri bulunmaktadır.

Bitola ‘da günlük bir tura katılın.

Bitola’ya gelip ve Baba Dağı’nın kuzey tarafında 17.150 hektarlık bir doğa koruma alanı olan Pelister Milli Parkı’nı görmemek büyük kayıp olur. Hafif iklimi ve nazik eğimi yürüyüş ve kayak için idealdir. Pelister Ulusal Parkı, doğal yaylaları, şelale ve buzul gölleri gibi bitki örtüsü ve faunanın eşsiz bir dizi özelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Makedonya’nın bitki flora ve faunasının % 29’u Pelister’de bulunuyor. En ünlü türleri, 40 metreye kadar büyüyebilen ve 200 yıldan fazla yaşayan Molika ağacından oluşur. Burada doğra yürüyüşleri (trekking) ,kaya tırmanma,kanoya binme gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz.

İkinci bir günlük tur seçeneği ise Bitola Dihovo’daki küçük dağ köyünde aile tarafından işletilen bir konukevi olan Villa Dihovo’yu gezmek olabilir. Lonely Planet tarafından Avrupa’nın 50  Gizli Mekanı listesine  seçilen Villa Dihovo, geleneksel bir Makedon konukevidir. Villa Dihovo’yu bu kadar eşsiz kılan özellik, konukların yemek ve orada konaklamak için ne ödeme yapacaklarını seçmeleridir. Evet yanlış okumadınız ne kadar ödeyeceğinize siz karar veriyorsunuz. Bu küçük işletmede sabit fiyatla satılan tek şey alkollü içeceklerdir.

Bitola şehir merkezinden arabayla sadece 5-10 dakika uzaklıktadır. Taksi ile 120-140 Makedon Dinarı (2 €) ücret alınır.

Stara Čaršija’da alışveriş yapın (Old Bazaar)

Stara Čaršija ya da Bitola’nın Eski Çarşısı, kentin en önemli kültürel ve sosyal alanlarından biridir. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken, insanların pazarın altın çağlarında nasıl hissettiğini anlamanız kolaydır . Ev eşyalarından çiftlik hayvanlarına kadar her şeyi satan 900’den fazla mağaza vardır. Eski tarihlerde  Old Bazaar, ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bir yerdi (sabun, ayakkabı, ipek, barut, yün, deri vb.)

Günümüzde Bitola’nın Eski Çarşı, alışveriş için hala canlı bir yer, özellikle el dokuma yün battaniyeler ve halılar gibi hediyelik eşyalar için. Üsküp’teki eski çarşıdan daha küçük ama yine de satın alacak bol miktarda ürün var.

Ayrıca Makedonya Gezi Rehberine göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir