ANASAYFA,  BALKANLAR,  NEREDE KALINIR ?,  SARAY BOSNA,  YURTDIŞI

Saraybosna’da Nerede Kalınır ?

Saraybosna’yı iki kez ziyaret etme fırsatım oldu. Bosna Hersek’in bu inanılmaz başkenti ve Balkanların öne çıkan yerlerinden olan Saraybosna her türden konaklama imkanına sahip bir şehir.  Kaldığım iki otelinde iyi ve kaliteli çıkmış olmasından dolayı gerçekten şanslıydım. Sizin için bu otelleri Saraybosna’da Nerede Kalınır yazısı altında derledim.

Saraybosna’da Nerede Kalınır ?  Manzara mı önemli ? Merkezi Bir Yer Olması mı?

Saraybosna’da en iyi konaklama yerini bulmanın anahtarı şehri ve özellikle de şehrin coğrafik yapısını anlamak. Saraybosna’yı yukarıdan gösteren güzel fotoğraflar görmüş olabilirsiniz. Şehir, bazı muhteşem manzaralar ve en muhteşem gün batımı manzaraları sunarken, tadını çıkarmak için biraz şehrin yukarısına çıkmanız gerektiğini göreceksiniz.

Yokuşların bir kısmı (pek çoğu da) gerçekten çok dik ve görüş noktalarına gitmek yorucu olabiliyor. Bu yüzden şahsen Saraybosna’da şehrin üst kısımlarında kalacak yer aramanın iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum. Aşağıda göreceğiniz Saraybosna otelleri, düz alanda ve başlıca turistik yerlere yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Saraybosna’yı ziyaret ederken en iyi turistik mekanlara yakın olmak isteyebilirsiniz. Bunların çoğu Obana Kulina Bana ve Mula Mustafe Bašeskije caddeleri arasındadır. Şehrin göbeği Bascarsija’yı yani şehrin Osmanlı kısmı ,az ileride  Katolik ve Ortodoks katedralleri, Galerija (11/07/95 Srebrenica soykırımının trajik hikayesini gösteren şimdiye kadarki en iyi müzelerden biri) ve iki ana yaya caddesi Ferhadija ve Saraci ünlü “Kültürler Buluşması” ile aralarında bir işaret gibi. Ayrıca Trebevic dağlarına ve ünlü terk edilmiş kızak pistine giden teleferiğe de yürüme mesafesindedir.

Saraybosna’nın en iyi yerlerine yakın olmayı sevdiğim için daima bu alanda kalmaya çalışıyorum. Ve biraz daha ilgi çekici yerlere gitmek istersem (Avaz Twist Tower veya Ilidza gibi) orada tüm yol boyunca giden bir tramvay hattı var.

Saraybosna gezilerim sırasında iki otelde kaldım ve bu iki otel kesinlikle Saraybosna’da nerede kalınır sorusunun cevabı diyebilirim.  Hotel Boutique Libris ve Traveler Home Hostel. Her ikisini de kesinlikle farklı nedenlerle önerebilirim.

 Butik Otel mi? Hostel mi?

Hotel Boutique Libris‘de şimdiye kadar kaldığım tüm otellerden, fiyat için muhtemelen en iyi değerlere sahip. Odaları  çok rahat, modern ve parlak renklerde. Burası ile ilgili tam anlamıyla her şeyi sevdim ve oraya Sırbistan’dan uzun bir yolculuk yaptıktan sonra  gelmiştim. Otele yerleşip Saraybosna’da gün batımını kovalamak benim için gerçekten mutluluk vericiydi.

Otelde sadece birkaç oda mevcut küçük ve sevimli. Sabahları lezzetli self-servis kahvaltı mevcut. Hotel Boutique Libris, Miljacka nehrinin yanında, Vijecnica’ya (güzel belediye binası) birkaç adım uzaklıkta yer almaktadır. Bascarsija’nın kalbine ulaşmak 5 dakika sürüyor.

Hotel Boutique Libris’te yeni yıla yakın bir dönemde gittiğim için konaklayan tek ben değildim. Ülkenin farklı yerlerinden noel tatilini fırsat bulup gelmiş insanlarla tanışmak ve otelin tadını çıkarmak keyif verici idi.

 

Uygun bütçe dostu

Traveler Home Hostel , biraz daha küçük bir bütçeniz varsa ancak Saraybosna’nın göbeğinde kalmak için güzel bir yer arıyorsanız gerçekten iyi bir seçenek . Konum olarak yine Bascarsija ve Saraybosna’nın önemli noktalarına yürüme mesafesinde. Otelden çıkınca , restoran , fırın yada market bulmak çok kolay.

Traveler Home Hostel hem hostel olarak hem otel olarak farklı seçenekler sunuyor. Bu seyahatimde 2 kişi olduğumuz için özel banyolu çift kişilik odalarını tercih ettik. Şansımıza otel dolu olduğu için rezerve ettiğimiz odada değil , otelin en geniş aile odasında konakladık. Soğuk Ocak ayına rağmen mükemmel sıcak bir oteldi. Geniş odası , tertemiz banyosu ve kaliteli yatağı ile gönlümüzü fethetti.

Kalınan otellerde yatak,yastık ve yorganın kalitesi iyi olduğunda gerçekten çok memnun oluyorum. Sanırım bu otel bu zamana kadar kaldıklarım arasında bu konuda en iyilerinden idi.

Otel sahipleri her konuda çok anlayışlı ve yardımsever. Park yeri konusunda iletişimsizlikten oluşan bir hata sonucu kiraladığımız araca park cezası kesildi. Ve otel müdürü hiç ikiletmeden hatanın kendilerinde olduğunu kabul edip, cezamızı ödemeyi kabul ettiler. Ve gerçekten de ödediler. Oysa ki ben kavga etmek için hazırda bekliyordum 🙂  Hevesim kursağımda kaldı.

Bosna Hersek’in hüzünlü incisi Mostar’da mutlak görülmesi gereken 5 yer yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir