ANASAYFA,  BALKANLAR,  SARAY BOSNA

Saraybosna Gezi Rehberi , Alışılmışın Dışında Alternatif

Saraybosna gezi rehberi deyince görebileceğiniz klasik yerler aklınıza gelebilir. Eğer onları arıyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Bu liste tamamen alternatif olarak hazırlanmıştır. Saraybosna’da zaman geçirmek için yapacak çok şey yok gibi görünebilir. Aslında bir bakıma doğru, ben hep aynı şeyleri yapıyorum ama bunun nedeni onlardan zevk almam. Ve hala Saraybosna’da ve yapılacak şeyler listeme yeni bir şeyler ekliyorum. Bu yüzden oraya geri dönmek için nedenlerim bitmiyor. Saraybosna’da yapılacak klasik şeyler listesini daha önce yazmıştım. Bu listedekiler ise tamamen onlara alternatif olarak düzenlediğim bir gezi rehberi. Umarım sizi orayı ziyaret etmek için biraz olsun şevklendirir.

Saraybosna Gezi Rehberi ;Bir dünyadan diğerine yürümek

Saraybosna’daki Eski Şehir’deki ana yaya caddesini ilk defa yürüdüğüm zamanı hatırlıyorum. Birden bir şeyin farklı olduğunu hissettim, ancak adlandıramadım. Bunu farketmem birkaç saat sürdü ve  boylu boyunca caddeyi üç kez yürümeme sebep oldu. Etrafımdaki mimari ile çehre birden çok değişti. Avusturya-Macaristan’dan Osmanlı İmparatorluğu’na, çok katlı büyük evlerden ahşap kepenkli küçük dükkanlara geçmek inanılmaz ilginçti. Şimdilerde kaldırımda büyük bir işaret olduğu için görmek kolaydır: “Saraybosna – kültürlerin buluşması”, Doğu’nun Batı ile buluştuğu sembolik bir nokta. Bu çizgiyi her yürüdüğümde, bir saniye durmam ve şehrin ortasında hala böyle bir karışımın var olduğuna inanamadığım için arkama diğer dünyaya bakmam gerekiyor!

 

Logavina caddesinde yürümek, kuşatılmış şehirdeki hayatı hayal etmeye çalışmak

Saraybosna’yı ziyaret etmeden önce okumanız gereken bir kitap varsa, Barbara Demick’in “Logavina Caddesi: Saraybosna Mahallesi’nde Yaşam ve Ölüm” dür. Kitabın maalesef Türkçe çevirisi bulunmuyor. Sokak sakinlerinin – Logavina – kuşatma sırasındaki yaşamla nasıl başa çıktıklarını ve ne kadar mücadele etmeleri gerektiğini anlatıyor. Kitabı okuduktan burada yürüme fırsatı bulursanız bahse girerim aklınızdaki tüm öykülerle, başka bir açıdan bakacaksınız. Aslında, Bascarsija’dan çok uzakta olmayan çok güzel bir cadde ve Savaş Çocukluk Müzesi’nin bulunduğu yerde (Logavina 30-32) yolunuz her türlü buradan geçecek,ancak o yerin arka planını bilmek her zaman daha daha farklı hissettirir.

 Mümkün olduğu kadar çok Mr.Chat bulmak

Saraybosna gezi rehberi hazırlarken bunu yazmak için can atıyordum 🙂 Saraybosna’da sokak sanatı diğerlerine nazaran öyle çok ahım şahım değil. Var olan eserlerin çoğuda yaşanan trajik olayların izlerini taşıyor ve onları görmek insanı hüzünlendirebiliyor. Mr Chat şehrin her yerinde görebileceğiniz  Fransız sanatçı Thoma Vuille tarafından yaratılmış sırıtan bir kedi . Seyahatlerim sırasında Priştine ,Brüksel ve Paris ve Lille’de karşıma çıktı. Hikayesi oldukça ilginç 1997 yılında doğan Mr Chat’in yaratıcısı 2007 yılında iş üstündeyken yakalanana kadar yerel bir kahraman olarak anılmış. Newyork’ta başta olmak üzere dünyanın her yerine Mr. Chat’ide yanında götürmüş. Saraybosna’da, şehrin her yerinde en az 10 tane Mr Chat buldum ve hala keşfedilmesi gerekenler  olduğunu biliyorum. Gözleriniz açık olarak dolaşın ve bence onu  hemen farkedeceksiniz! Benden iki ipucu: Radiceva caddesi ve Delikatesna Radnja yakınlarındaki Obala Kulina’da var.

 1. Dünya Savaşı’nın başladığı noktada durmak

Dünya’nın Saraybosna’yı ilk duyması, 28 Haziran 1914’te, Avusturya Arşideri Franz Ferdinand, Latin Köprüsü’nün yanında öldürülmesiyle oldu. Bu olay, savaşın nihai nedeni ve Birinci Dünya Savaşı’nın gerçek başlangıcı olarak bilinir. Artık her şeyin gerçekleştiği yeri kolayca bulabilirsiniz,etkinliği anma plaketi Saraybosna Müzesi’nin duvarında, Latin Köprüsü’nün yanında yer almaktadır. Ne zaman oraya yürüsem küçük ürperti duyarım. Avrupa eteklerinde bu  sıradan yer ,dünya tarihinde böyle önemli bir rol oynadı.

Saraybosna Gezi Rehberi ,Olimpiyat kalıntılarını bulmak

Saraybosna gezi rehberi listesinin  bence en ilginç maddelerinden birisi bu. Dünyanın Saraybosna’yı duyduğu ikinci kez 1984’te  Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapması ile oldu. WOG’nun büyük bir hayranıyım ve Saraybosna’dakini hatırlamıyor olsam bile( 1 yaşında idim), şehirdeki bazı Olimpiyat kalıntılarını bulduktan internetten bazı görüntüleri bularak izledim.Tren istasyonundan ayrılır çıkmaz, tramvay durağının yanındaki tüm mekanlarla eski Olimpiyatlar haritasını ve maskot Vucko’yu bulabilirsiniz. Olimpiyat kalıntılarında gidilecek en belirgin yer açılış / kapanış töreninin yapıldığı Kosevo stadyumu (Kuşatma sırasında bazı kısımları mezarlığa dönüştürülmüş…) ancak şehrin her yerinde bu spor etkinliğinin işaretleri var!

Terk edilmiş kızak pistinde yürüyün

Saraybosna’daki en popüler alternatiflerden biri terk edilmiş kızak pisti. 1984’teki Kış Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı mekândı. Sonrasında çok sayıda yarışma oldu, ancak 1990’ların trajik olayları bu alan için farklı bir senaryoya sahipti. Trebevic Dağı, keskin nişancıların pozisyonlarının Saraybosna Kuşatması sırasında bulunduğu yerdeydi ve kızak pisti de ön saftaydı.Son yıllarda terkedilmiş spor alanı, somut bir tüp üzerinde yürüyerek macera arayan gezginler için popüler bir yer haline geldi. Şimdi terk edilmiş kızak pisti bir sokak sanatı galerisi (beklentinizi yüksek tutmayın).

Saraybosna Gezi Rehberi ,Pivara bira fabrikasında yerel bira içmek

Saraybosna Pivara (Saraybosna Bira Fabrikası), şehrin manzara noktalarından görebileceğiniz güzel bir yapıdır. Bira fabrikası da kuşatma sırasında çok önemli bir rol oynadı. Çünkü Saraybosna’daki çok az tatlı su kaynağından biriydi. Bu nedenle genellikle keskin nişancı / bombardıman hedefi oldu. Sarajevska Pivara’nın binası Pivnica HS restoranına ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki en seçkin restoranlardan biri ve fiyatları diğer yerlere göre biraz daha yüksek (ve özellikle Bascarsija’ya kıyasla) ancak yemekler gerçekten çok lezzetli. Bu yeri ziyaret etmeniz için iki neden daha var: İç mekan gerçekten çok güzel, eski zamanları hatırlatıyor. Yerel biraları – Sarajevsko Bira, burada 4 BAM (KM) yani yaklaşık 13 TL’ye mal oluyor ve bu harika bir yer için gerçekten uygun bir fiyat.

Bonus madde : Ayrıca gezinizi daha ilginç hale getirmek isterseniz . Saraybosna kuşatması sırasında büyük önem taşıyan yer altı tünellerini kapsayan bu özel geziye katılmanızı tavsiye edebilirim. Rezervasyon yapmak yada fiyatlar hakkında bilgi almak için buradan ulaşabilirsiniz.

Sizin bildiğiniz farklı bir madde daha varsa lütfen yorumlarda belirtiniz. Listemize ekleyelim 🙂

Bir yorum

  • Seda

    Çok güzel bir rota olmuş. Mr Chat’lerden bir tanesi de bende; misafir olduğum evin sokağından caddeye inerken görmüştüm. Sanırım, Milli Kütüphane’nin karşısında yani nehrin diğer tarafında kalıyor idi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir