BALKANLAR,  MAKEDONYA,  YURTDIŞI

Ohrid Gezi Rehberi , Mutlaka Yapılması Gereken 8 Şey

Ohrid Gezi Rehberi , mutlaka yapılması gerekenler listesinde , ünlü kiliselerini gezmenin yanı sıra, göl kıyısının tadını çıkarmak ve civardaki birkaç antik kalıntıyı, ortaçağ anıtlarını ve Osmanlı yapılarını görmek yer alır.

Makedonya’nın sekizinci büyük şehri ve Ohrid Gölü’ndeki en büyük şehir olan Ohrid, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Olağanüstü kiliseleri ve manastırları ile  “Balkanlar’ın Kudüs’ü” olarak görülür.

Ohrid ve çevresini keşfetmek için birkaç gün ayırdıktan sonra,işte inanılmaz zaman geçirmenizi sağlayacak Makedonya’nın Ohrid kentinde yapılacak en önemli şeylerin listesi;

Ohrid Gölü’nde tekne gezintisi yapın.

Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski ve en büyük göllerinden biri – yaklaşık 2-3 milyon yıllık ve 138 kilometre karelik bir alana sahip!

Ohrid şehri ile birlikte göl de, hem kültürel hem de doğal önemi nedeniyle 1980’de UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edildi. Ohrid Gölü turu için bir tekneyi nerede bulacağınızı merak ediyorsanız Ohrid Marina’da bulabilirsiniz.

Sveti Naum’a gidiş-dönüş feribot almak istemiyorsanız, bir saatlik bir göl turuna çıkmanız için bir marinada yerel bir kaptan isteyin (kişi başı yaklaşık 5 euro). Bu feribot gezisi kesinlikle Ohrid Gezi Rehberi ‘nin olmazsa olmazlarından.

St. Jovan Kaneo Manastırında Fotoğraf Çekimi

Manastır 13. yüzyılın sonunda kuruldu ve Vaftizci Yahya’ya ithaf edildi. Doğal konumu ve kendine özgü Bizans tarzı mimarisi ile hem kıyıdan hem göl üzerinden Makedonya’nın en çok fotoğraflanan yerlerinden birisidir. Gölün sakin manzarasına karşı kayalıklarda muhteşem yapısıyla duran manastır Ohrid gölünün simgesidir.

 

St.Clement Kilisesi’ni ziyaret edin.

St. Clement Kilisesi, Ohrid’deki Plaosnik (Plaošnik) Tepesi üzerindedir. Başlangıçta 13. yüzyılda inşa edilen ve St. Panteleimon Kilisesi olarak bilinen kilisede  St. Clement’in kalıntıları bulunur.

15.yüzyılda  Osmanlı döneminde camiye dönüştürüldü. 16.yüzyılda St. Clement Kilisesi içinde barındırdığı ortacağ fresklerini, Hıristiyan mozaikleri ve Balkanlar’da yaygın olan Bizans tarzı mimarisi ortaya çıkarılarak tekrar kiliseye çevrildi.

Ohrid Gezi Rehberi , Olmazsa Olmazı Ohri Antik Tiyatrosu’nu görün.

Ohrid Merkezi yakınlarında Antik Tiyatro, açık hava Helenistik tarzı bir tiyatrodur. 4000 izleyici kapasitesine sahiptir. Roma döneminde, Hıristiyanların idam edilmesi için ve gladyatör savaşlarda  kullanıldı.Günümüzde restorasyon çalışması yapılarak ortaya çıkarıldı,halka açık şovlar için kullanılıyor. Özellikle, yıllık Ohrid Yaz Festivali sırasında bir sahne olarak kullanılır. Tiyatroya giriş ücretsizdir. Ohrid Gezi Rehberi ‘nin olmazsa olmaz diğer bir maddeside kesinlikle Antik Tiyatrodur.

Ohrid Gezi Rehberi , Zamanın Ruhu Robevci Aile Evi Müzesini gezin.

Ohrid’in Eski Kentinde bulunan Robevci Aile Evi Müzesi, 19. yüzyıldan kalma geleneksel Makedon mimarisinin harika bir örneğidir. İlk başta, yakılmadan 35 yıl önce orada yaşayan zengin Robevci ailesi için yapıldı. Yangından sonra yeniden inşa edilerek  Konstantin ve Atanas Robev kardeşleri için iki kısma ayrıldı.

Bugün ev, Robevci ailesinin hatıra görüntülerini, Ohrid’e gelen Roma ve Yunan eserlerini sergileyen kültürel ve tarihi bir müzedir. Ohrid’deki bu aile evini, eski mobilyalarını ve ahşap oymalarını gezmek, Ohrid’in eski halini görmek insanda farklı bir iz bırakıyor. Ohrid gezi rehberi listesinin bence sizin o zamanların ruhunu hissetmenizi sağlayacak maddesi Robevci evidir.

Ohrid Gezi Rehberi

St. Sophia Kilisesi Freskolarını görün. (Sveti Sofia)

Ohrid’deki St. Sophia Kilisesi, Makedonya’nın en önemli anıtlarından biridir ve Makedon ortaçağ sanatının ve mimarisinin klasik bir örneğidir. Başlangıçta Bizans İmparatorluğu’nun Ohrid Başpiskoposu katedral kilisesiydi, bölgenin dinsel otoritesiydi.

Ohrid Gezi Rehberi

Yapımının kesin tarihi bilinmiyor. Diğer Makedon kiliseleri gibi Osmanlı Türkleri tarafından camiye çevrildi ve sonunda  yeniden kilise haline getirildi. Kilisenin asıl önemli yanı, 11., 12. ve 13. yüzyıllara dayanan ve hala hayatta kalan freskleridir.

“Sunağın alt bölgelerindeki korunmuş fresklerin, Konstantinopolis, Antakya, İskenderiye ve Kudüs ataerkilleri ve başpiskoposu portreleri, İsa Mesih, Havariler ve Vaftizci Yahya’nın portreleri olduğu kabul edilebilir.”  whereismacedonia.org

Ohrid Gezi Rehberi , Göz Zevkiniz İçin Çar Samuel’in (Tsar Samuil’s) Kalesinden manzarayı seyredin.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid manzarasını izlemek için St. Clement Kilisesi üzerindeki yolu takip edin. Çar Samuil İmparatorluğun başkentini Ohrid’e taşıdı ve Balkanlar’daki en büyük kalelerden birini inşa etti. Bugün Tsar Samuil Kalesi, Ohrid ve Ohrid Gölü’nün muhteşem manzaraları için popüler bir yerdir. Duvarların tüm çevresini dolaşmak mümkündür.

Kale tırmanışı biraz dik ve yorucu olabilir ama manzara için kesinlikle yorgunluğa değerdir.Kale giriş ücreti 30 dinardır.

Ohrid Gezi Rehberi

Sveti Naum Manastırı ve Black Drim Nehri’ni ziyaret edin.

Sveti Naum Manastırı (St. Naum) Ohrid Gölü’nün güney ucunda Arnavutluk sınırına yakın kayalık bir adada, Ohrid’e sadece 18 km uzaklıkta bulunuyor. Ohrid’den  yapılan popüler günlük gezilerden biridir. Bu listenin kesinlikle olmazsa olmazlarındandır.

St. Naum, Ohrid Gölü’nün pitoresk manzarasına sahip olan taş cepheli, çapraz biçimli bir kilisedir. Ölümünden sonra 910 yılında, St. Naum bu manastıra gömüldü.

Ohrid Gezi Rehberi

 

Yerel efsanelere göre St. Naum’un hala kalp atışlarını duyabildiğiniz söylenir. Bu efsanenin doğru olup olmadığını anlamak için turistler ve yerli halk kulaklarını mezara yaklaştırarak mezarın sesini dinlerler. Manastırın içinde ayrıca kendine has  16. ve 17. yüzyıl freskleri de vardır.

St Naum’u  Manastırını keşfetmeyi bitirdiğinizde, Drim Nehri’nin kristal berraklığında zümrüt yaylalarından bir tekneyle nehirde gezin. Birkaç euroya, bu mini doğal cennetin yarım saatlik turu için yerel bir kayık botu kiralayabilirsiniz.

Bu liste Makedonya Ohrid’de mutlaka gezmenizi tavsiye ettiğim 8 önemli yerden oluşuyor. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum olarak gönderebilirsiniz. Ya da deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Makedonya’nın bir diğer önemli gezi noktası Bitola hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ohrid gezinizi profesyonel bir rehber eşliğinde yapmak isterseniz . Yarım günlük bir tura katılabilirsiniz. Bilgi almak ve rezervasyon yapmak için buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir