Tayland turizm
ANASAYFA,  TAYLAND

Tayland Phuket’i Yeniden Turizme Açıyor

Tayland Turizm Otoritesi Başkanı Yuksahak Supasorn geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklenen müjdeyi verdi.  Hükümetin hazırlamış olduğu turizm eylem planını 1 Ekim itibari ile uygulamaya başlayacaklar.

Phuket’i pilot şehir olarak seçen planda mevcut ortamda turizm sektörünün yeniden başlatmanın ne kadar başarılı olabileceği test edilecek.

Açıklanan plan her ne kadar uzun süredir Tayland seyahatlerini erteleyen gezginler için umut verici olsada, seyahat için oldukça katı kuralların koyulmuş olması seyahatlerini bir süre daha ertelemelerini gerektirebilir.

1 Ekim itibari ile seyahat etmelerine izin verilecek ülkeler arasında Türkiye’nin olup olmayacağı henüz belli değil.

Yolculuk kuralları arasında PCR testi olduğu gibi 14 günlük bir karantina sürecide mevcut. Seyahat edecek turistin 14 günü karantinada geçecek şekilde minumum 30 gün kalmasına izin verilecek. Maalesef daha kısa yolculuklara izin verilmeyecek.

Karantinanın geçirileceği otele bağlı olarak otelin toplu kullanım alanları ve bazı durumlarda plaj kullanımı olabileceği konuşuluyor.

Turizm ve spor bakanı  Phiphat Ratchakitprakarn karantina öncesi ve sonrası yapılacak 2 PCR testinden negatif sonuç alan turistin daha sonra Phuket ve çevresinde seyahat edebileceğini ama 3. hafta yeniden PCR testi yapılmasının zorunlu olduğunu açıkladı.

Hazırlanan pilot programın  kontrollü ve  başarılı olabilmesini sağlamak için hizmet verecek olan otel personelinin olabilecek olumsuz bir durumu engellemek adına otelde kalmalarını önerdi.

Mart ayı sonrasında sınırların kapatılmasından bu yana Tayland virüsü kontrol alma konusunda dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer aldı. Onaylanan son vakaların üzerinden neredeyse 3 ay geçti. Bu durumda ekonomisi turizme bağlı Tayland’ın yeniden turist ağırlamak için son derece hevesli olmasında büyük etken oynuyor.

Son dönemlerde Khason Road gibi önemli turist noktalarındaki işletmelerden tek tek kepenk kapatma haberleri geliyor. Umuyorum ki pilot bölge uygulaması başarı ile sonuçlanır ve benim gibi bir çok Tayland hayranı seyahat sever yeniden Tayland ile kavuşur.

Sorumluluk reddi: Tayland’ın yeniden açılma haberleri sürekli güncelleniyor. Herhangi bir seyahat planlaması içerisinde iseniz lütfen gerekli konsolosluklarla yada Tayland Turizm otoritesi ile iletişime geçerek güncel bilgiyi edinmeden herhangi bir rezervasyon yapmayınız.

Tayland hakkında okuyabileceğiniz diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir