ANASAYFA,  WANDERPEDİA

Seyahatte Yeni Dönem Başladı! HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu uygulaması ile seyahatte yeni bir dönem başlıyor. 1 Haziran itibariyle başlayacak yeni seyahat döneminde Sağlık bakanlığının hazırlamış olduğu ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden alabileceğimiz HES kodları ile biletlerimizi alabileceğiz.

HES Kodu ile seyahat bizleri nasıl etkileyecek?

Covid 19 süreci boyunca tedbirler gereği dolayısıyla hayatımızdan birçok şeyden ödün vererek yaşadık. Tabi ki bizi en çok zorlayan kısmı seyahat etme olasılığımızın tamamen kısıtlanması idi.

Seyahat kısıtlamalarının bir nevide olsa gevşetilmesi, uzun süredir gitmek istediği yerlere gidemeyen bizler için normalleşme sürecinin başladığının habercisi idi.

Ulaşım firmalarının Covid süresince sağlığımız uygulayacağını yeni yöntemler maddi olarak belimizi bükecek bunu zaten biliyoruz. Bilet fiyatlarının artması kaçınılamaz bir sonuç olacak. Yıl içinde seyahat etmeyi planladığımız birçok seyahatimizden vazgeçmek durumunda kalmamız muhtemel.

Peki ya Hes Kodu ile seyahat… Sizin fikriniz ne bilmiyorum ama Ankara-Eskişehir arası yolculuğum sırasında almaya çalıştığım ve süreci 2 gün süren seyahat izni belgesi deneyimi beni oldukça etkiledi. HES kodu almak izin belgesi almaktan bir tık daha kolay yollarla olsa da bunca yıl sonra bir yere giderken babamdan izin almam gerekiyormuş ve gergin bir bekleyişteymişim gibi hissetmeye başladım J Hadi kabul edelim, özgür ruhlarımızı bu durum oldukça etkileyecek. Aylarca eve kapanmalarımız bitmek üzere diye sevinirken öyle gece yarısı ani kararlarla ile bilet alıp ertesi gün muhteşem bir sahilde günü başlatamayacağız. Hem maddi hem de manevi yönde bizi zorlayacak yeni bir dönem bizi bekliyor.

HES kodunu kimler alabilir?

Korona virüs tedbirleri kapsamında oluşabilecek yeni vakaların kolay takibi için geliştirilen HES kodu ayrıca SMS yöntemi yoluyla da alınabilecek.  Seyahat edilecek gün sayısına (gidiş –dönüş) göre verilen HES kodları şimdiden bilet alımları sırasında sorun çıkarmaya başladı. 18 yaş altının sokağa çıkma yasağının devam ediyor olmasından kaynaklı sistem henüz onlar için kod üretemiyor. Üretilmediği içinde bilet alım sistemlerinden ailesi ile seyahat edecek olanlar sıkıntı yaşıyorlar. Ayrıca 65 yaş içinde hala seyahat izin belgesi kuralı geçerli.

HES kodu

HES kodu nasıl alınır ?

Uygulama üzerinden;

HES kodu alabilmeniz için öncelikle Sağlık bakanlığının hazırlamış olduğu ‘Hayat eve sığar’ uygulamasını Google play store ya da Apple app’dan telefonunuza indirmeniz gerekiyor.

Uygulamada bulunan HES kodu işlemleri kısmından, HES kodu oluştur bölümüne tıklıyoruz. Kodun aktif olması gerektiği gün sayısını giriyoruz. Süresiz ya da tarih seç kısmını kullanarak. Ve kodunuzu oluşturuyorsunuz. Bu kodu uçak bileti ya da otobüs bileti alırken firmanıza iletmeniz gerekiyor. Süresiz olarak üretilen kodların kullanım süresi 15 gün olarak belirlenmiştir.

Sms yolu ile;

HES boşluk, TC kimlik numaranız, boşluk,kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesi, boşluk, HES kodunun kullanılacağı gün sayısını yazarak, 2023 numarasına göndererek alabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar’ uygulamasını aşağı linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

Apple App

Not: Umarım bu uygulama hastalığın tamamen kontrol altına alınması ve bitmesi yolunda yardımcı olur. Ve normal yollarla özgürce tekrar seyahat edebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir