ANASAYFA,  NE YENİR ?,  WANDERPEDİA

Yurtdışında Karşılaşacağınız 3 Kahvaltı Türü

Yurtdışında kahvaltı ederken Türkiye’de en çok özlediğiniz şey ne? Şöyle bol çeşitli beyaz peynirinden sağanda yumurtasına kadar misler gibi bir Türk kahvaltısı değil mi? Ne yazık ki, birçoğunuz gibi benimde eskisi gibi kahvaltı alışkanlığım pek kalmadı. Sadece hafta sonları hazırlanan uzun kahvaltılar dışında.

Her ne kadar gittiğim yerlerde çoğu zaman güzel bir peynirin ya da zeytinin özlemini duysam da ben yeni tatlar denemeyi ve bulunduğum ortama ayak uydurmayı çok seviyorum. Yemek yeme olayı yolculuklarım da her zaman önemli bir rol oynadı, o güzelim yemekler sayesinde muhteşem lezzetli anılarım oldu.

Gideceğiniz yer neresi olsun, kendine özgü alışkanlığı yok ise özellikle turistik bölgelerde genelde yurtdışında kahvaltı olarak aşağıdaki bu 3 menü ile karşılaşıyoruz. Bu Avrupa’nın göbeğinde bir şehirde olabilir, Asya da bir şehirde. Bu 3 tür kahvaltı alışkanlığı tüm dünyada tanınıyor.

Yurtdışında kahvaltı
Yurtdışında kahvaltı, İngiliz kahvaltısı

İngiliz Kahvaltısı

İlk İngiliz kahvaltımı Belçika’da sabah sabah tatlı bir şeyler yeme fikrinden hoşlanmadığım için sipariş etmiştim. Tuhaf tarafı sabah sabah fasulye yeme fikrinden de çok hoşlanmamıştım ama arkadaşlarıma uyup deneme kararı almıştım.

Kızarmış pastırma kokusu, kuru fasulyeye bulaşmış tost ekmeği ve çırpılmış yumurta benim için hala ilginç bir birleşim. Sosis olayına girmiyorum, görüntüsünden dolayı ağzıma bile süremedim.Aşırı lezzetli koksa da bu sağlıksız kombinasyon kesinlikle benlik değil.

yurtdışında kahvaltı
Yurtdışında kahvaltı, Fransız kahvaltısı

Fransız Kahvaltısı

Kabul edelim! Kruvasan’ı, özellikle ağzınıza eriyor ve taze pişmiş ise kim sevmez? Fransa’da kahvaltı çok önemli bir yemek değildir. Hatta birçok fransızın kahvaltı gibi bir alışkanlığı yok. Dünyanın en lezzetli süt ürünlerine ve mutfağına sahip olan bir ülke için bence büyük kayıp J

Orada yaşadığım süreçte en sevdiğim rutinlerimden biri eğer çok üşengeç bir günümde değilsem meşhur pastanelerine gitmekti. Üşeniyorsam da hemen arka sokağımdaki Lidl’dan fırından yeni çıkmış peynirle tüketmek için sade, kahvaltının son vuruşunu yapmak içinde çikolatalı kruvasan almak için gidiyordum.

yurtdışında kahvaltı
Yurtdışında kahvaltı, İtalyan kahvaltısı

İtalyan kahvaltısı

İtalya kesinlikle hayatımın geri kalanını geçirmek istediğim ülkelerden biri. Benim için çok farklı ve özel bir çekiciliği var. İnsanları sanki her zaman iyi bir ruh halinde, gülümsüyorlar ve tatlı bir naiflikleri mevcut.

Ama kahvaltı konusunda yine uyuşamıyoruz. Tamam, günün 24 saati elimde kahve bardağım ile dolaşmaya razıyım. Bu konuda hem fikiriz ama ya kahvaltı. İtalyanların kahvaltıda hiç tuzlu bir şey yemediklerini biliyor muydunuz? Kahve, belki 2 tane bisküvi ya da bir parça kek ve reçel. O güzelim salamlar, peynirler, zeytinin envai çeşidi ve en tazesi. Kendinize niye haksızlık ediyorsunuz!

Birçok kişinin sabah gelato ile kahvaltı etmek gibi bir rutinleri olduğunu biliyor muydunuz peki?  Eminim çocuklar için bir cennet olabilir. Ama o zengin mutfağına rağmen İtalya’nın kahvaltı kültürü de benim için sınıfta kalanlardan.

Gurme temalı seyahat ilginizi çekiyor ise bu başlıklarada göz atabilirsiniz.

Avrupa’da Peynir Tutkunlarının Mutlaka Gitmesi Gereken 5 yer

İtalyan Yemekleri Denince Akla Gelen 10 Lezzet

Bütün fotoğraflar unsplash

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir