marakeş'te riad
AFRİKA,  ANASAYFA,  FAS,  NEREDE KALINIR ?,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Marakeş’te Riad Deneyimi Yaşayabileceğiniz 10 Muhteşem Riad

Marakeş’te riad deneyimi yaşamak tasarımcılar için sevgililer gününü kutlamak için Paris’e uçmak , moda haftası için Milano’ya gitmekle karşılaştırılabilir. Afrika, Orta Doğu ve Avrupa etkilerinin canlı bir birleşimi olan bu antik kent, mimari ve tasarım hayranları için hacca değer bir destinasyondur.Buna dayanarak söylebiliriz ki Marakeş tasarım sevenlerin şehri. Ve Fas tarzının en özlü ifadelerinden biri riad’lardır

Marakeş’te Riad Deneyimi Yaşamak

Marakeş’te riad konaklaması yapmak buraya gelince yapılabilecek en sembolik şeydir. Geleneksel bir Fas sarayı veya evi olan riadlar, dört tarafı da çok katlı seviyelerle binalarla çevrili merkezi, Endülüs tarzı bir avlu diye tanımlanabilir.. Avlular genellikle küçük bir bahçeye sahiptir (‘riad’ kelimesi bahçe anlamına gelir) ve ustaca renkli zellige çinileriyle dekore edilirler.

İşte dekorları ve tasarımları ile birbirinden güzel, instagram sayfalarınızı şenlendirecek fotoğraflar çekip, harika bir riad deneyimi yaşabileceğiniz 10 adet riad.

marakeş'te riad

Riad Jemaa El Fna

Adından da anlaşılacağı gibi, bu butik otel-riad melezi, tarihi Medina’nın ortasındaki ünlü Jemaa el-Fnaa meydanının hemen yanındadır. Otantik Fas tasarımı ve dekoruna sahip riad, zengin odalar, spa ve bir restorana sahiptir. Ancak deniz mavisi döşeli havuzu, kıvrımlı kemerleri ve yumuşak aydınlatması ile iç avlu kesinlikle göze çarpan en önemli özelliği diyebiliriz. Salon alanlarından birinde canlı bir duvar resmi gibi çağdaş tasarım dokunuşları, tesisin göz alıcı iç mekânını tamamlıyor.

marakeş'te riad

Riad Kheirredine

Şehrin en lüks konaklamalarından biri olan Riad Kheirredine’nin farklı Fas / İtalyan tarzı kombinasyonu gerçekten göze çarpıyor. Avlu bahçesi, yükselen bitkiler ve bir çeşme ile neredeyse ormana benziyor. Salonlar ve odalar peluş yastıklar ve kumaşlarla zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Ve her biri (hepsi benzersiz bir şekilde dekore edilmiştir) vintage mobilyalar ve oyma gölgelik yataklar gibi dekorlara sahiptir. Ahşap pergolalı bir çatı terası ise bu mükemmel resmi tamamlayan önemli ayrıntılardandır.

marakeş'te riad

Riad Kniza

Marakeş’in en iyi antika bayilerinden biri tarafından tasarlanan ve geleneksel Mağribi mimarisine saygı ile yeniden tasarlanan Riad Kniza, Fas mirasının ve kültürünün nihai ifadesidir. Bina 18. yüzyıldan kalmadır ve ışık dolu avlusu, zellige çinileri ve sıcak tonlarıyla Marakeş’in geçmişine adım atmış gibi hissediyorsunuz. Her görkemli oda, ahşap ekranlar ve süslü halılar gibi geleneksel mobilyalarla dekore edilmiştir. Restoranı, şehrin en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

marakeş'te riad

Almaha Marrakech Riad

Almaha Marakeş’in iddia ettiği gibi bir otel nasıl şairin ruhuna sahip olur ? Tasarımcı bir butik otel olarak mevcut enkarnasyonuna restorasyonu sırasında tasarımcı Charles Kaisin, Baudelaire’in şiiri “Invitation au Voyage” ı ilham olarak kullanmış. Çağdaş kemerli sütunlar, zellige çinileri, toprak tonlu geleneksel armatürlerle harmanlanan duvarlar, ahşap ekranlar ve bereketin temsilcisi yeşillik bolluğu.

Abartılı süslemelere sahip riad, 5 oda, yüzme havuzu, hamam, restoran ve Atlas Dağları’nı görebileceğiniz bir çatı terasına sahiptir.

https://www.instagram.com/p/BuGR3qRh0bH/

Dar Darma Riad

Kumlu ve krem renkli duvarların avluları, zarif oyulmuş sütunlar ve pencereler ve düzenli süslemelerle, Dar Darma’nın minimalizm odaklı riadlardan biri olduğu izlenimi edinilebilir. Ama öyle değil; iç mekânlarını keşfedin ve her biri zengin bir renk bombası olan, antika setler, kilimler, vazolar ve süslü ahşap ekranlar gibi mobilyalarla dolu geleneksel Fas tasarımının en güzel örneklerinden birini keşfedeceksiniz.

marakeş'te riad

Riad Yasmine

Sekiz yatak odalı bir butik otel olan Riad Yasmine’ni instagram keşfet sayfanızda görmemiş olmanız imkansız. Kare turkuaz bir havuza sahip olan avlu, zümrüt ve beyaz fayanslar ve yeşilliklerle çevrilidir. Tüm bunların bütünü instagram fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için mükemmel bir kolaj oluşturmaktadır. Riad’ın geri kalanı da dokuma lambalar, toprak tonlu duvarlar ve güzel oyma kemerler ile oldukça caziptir.

Riad Dar Assiya

Medine’de bulunan görkemli Dar Assiya, asiller için konut olarak hizmet verdiği 15. yüzyıldan kalmadır. Koyu ahşap kapı ve yüksek tavanları, kapalı avluları, göz kamaştırıcı lambaları, el sanatları ile döşenmiş odaları riad’a sofistike bir hava katmaktadır.

https://www.instagram.com/p/BlGIoS3He61/

Palais Sebban

Fas mimarisi, canlı Zellige çinileri ve karmaşık duvar oymalarıyla kendini belli eder. Lakin Palais Sebban bunu yepyeni bir seviyeye taşıyor. Avlu ve salon alanları renkli, göz alıcı bir fayans bolluğu ve binanın duvarlarında (özellikle avlu etrafında) müzelere layık kesilmiş duvar oymaları bulunmaktadır. Tüm odalar ve ortak alanlar benzer şekilde cesur tasarım seçeneklerine sahiptir. Riad ayrıca bir restoran ve spa içermektedir.

marakeş'te riad

Le Riad Berbere

Le Riad Berbere’nin avlusu, havuz ve lounge alanları, meyve ağaçları ve diğer yeşilliklerin ufak bir vaha hissiyatı uyandırdığı muhteşem bir deneyim sunar. Beş konuk odasına doğrudan avludan erişilebilir, her biri düzenli duvarlar ve sade bir dekor ile özel bir alan sağlar.

https://www.instagram.com/p/B8UZzFYFuQW/

Riad Star

Klasik Fas tasarımını Jazz Age tasarımı ile birleştiren gösterişli Riad Star, bir zamanların caz yıldızı Josephine Baker’ın eviydi. 13 odanın her biri renkli camdan yapılmış Art Deco kapılarıyla Josephine’nin hayatına saygı gösterir. Ayrıca bir çatı terası, restoran, havuz, veranda ve hamam bulunmaktadır.

marakeş'te riad
https://www.instagram.com/ediylebuduyollarda/

Bu yazının hazırlama fikri sevgili arkadaşım ediylebüdüyollarda’dan ilham alınarak çıktı. Kendisi Fas seyahatinde her gün farklı bir riadda konakladı. Listede yer almayan Riad Goloboy’da fotoğraftanda anlaşılacağı gibi aslında kesinlikle ilk 10 adayları arasına girmeye hazır.

Listemize dahil olanlar Marakeş’te Riad deneyimi yaşamak için sosyal medyada en ünlü olan riadlardır. Farklı bütçelere hitap eden birçok riad mevcut bu güzel şehirde. Daha önce konaklama yaptığınız ve beğendiğiniz riad isimlerini listemize eklememizi isterseniz yorum kısmına yazabilirsiniz.

Marakeş’te riad konaklaması gibi farklı konaklama deneyimleri ilginizi çekiyor ise ;

Afrika’da açık hava oteli deneyimi yaşayabileceğiniz yerler için buraya

Avrupa’da balon otel deneyimi yaşabileceğiniz yerler için buraya

Avrupa’da ağaç ev konaklama deneyimi yaşayayacabileceğiniz yerleri öğrenmek için buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir