AVRUPA,  POLONYA,  YURTDIŞI

Wroclaw Cüceleri Neyi Protesto Ediyor ?

Wroclaw cüceleri ayrı bir konuyu hakettiği için,  Wroclaw’da Görülmesi gereken 10 yer yazısında çok fazla yer vermedim. Çünkü her şehirde aşık olacak birşey bulanan ben 🙂 bu cüceleri çok seviyorum.  Şimdi biraz bu cüceler nasıl ortaya çıkmış, nereden gelmişler, amaçları ne size biraz bundan bahsedeyim.

Wroclaw cüceleri

Turuncu Alternatif – Wroclaw cüceleri ‘nin arka planı

1980’lerde, Polonya hala Sovyet rejimi altındayken, Wroclaw’da “Turuncu Alternatif” adlı bir yeraltı protesto hareketi başladı. Asıl amacı, mevcut sistemle komik ve zararlı olmayan yöntemler kullanarak mücadele etmek, yani saçma bir şekilde protesto etmek veya hükümet karşıtı sloganları kapsayan küçük turuncu cüceler boyamaktı.

wroclaw cüceleri
Wroclaw cüceleri

Wroclaw cüceleri ‘nin doğuşu

İlk cüceler 2001 yılında Wroclaw’da göründü. Anıt, Orange Devrimi’nin gerçekleştiği Świdnicka Caddesi’nde yapıldı. Wroclaw’un yaptığı gibi, kentin hükümet karşıtı girişimi hatırlamaya karar vermesi tüm dünya ölçeğinde benzersiz bir şey. Gerçekten kimsenin ummadığı şey, bu cücenin yeni bir geleneğe öncülük etmesiydi. Bu küçük yaratıklar şu anda şehrin her yerinde bulunabilir.

wroclaw cüceleri
Wroclaw cüceleri, sepet sallayan cüce ve esnaf cüce

Wroclaw cüceleri neler anlatıyor ?

Hiç kimse gerçekten kaç Wroclaw cücesi olduğunu bilmiyor. Yeniler art arda ortaya çıkıyor ama birçoğu da çalınmış ya da tahrip edilmiş. Ekim 2013’te Wroclaw’da yaşayan 270’ten fazla cüceler vardı! Birçoğu kendilerini tanıtmak için yerel (ve sadece değil) işletmeler tarafından destekleniyorlar. Biri bankanın önünde ATM’den para alıyor, diğeri dümdüz yatıyor, Pizza Hut’ta çok fazla yedikten şişmiş göbeğini okşayanı ya da tatlı dükkanından çikolata çalanı. Turist bilgilendirme merkezi dışında bir turist cücesi haritada şehir üzerinde yolunu bulmaya çalışıyor. Otelin yanında rahat bir yatakta sıkıca uyuyor. Pitoresk Şehir Meydanı’nın kalbinde, bir kör ,bir sağır ve bir tane tekerlekli sandalyede olan  üç adet engelli cücenin görevi ise  Wroclaw’ın engelsiz bir şehir olduğunu göstermek. Tabi hala bir şeyleri protesto eden isyancı cücelere de rastlamak mümkün.

wroclaw cüceleri
Wroclaw kör,sağır ve tekerlekli sandalyedeki engelli cüceler

Onları aramak için en iyi yol nedir?

Wrocław’ı ziyaret eden herkes cücelerin bulunduğu yerin haritasını çıkarmalı (resmi web sitesinden indirilebilir ya da Old Town’daki hemen hemen her dükkandan satın alabilirsiniz.) ve onları keşfetmeli! Sadece çok eğlenceli değil, aynı zamanda şehrin en güzel caddelerini ve köşelerinide bu yolla keşfedebilirsiniz. Her cücenin yüzüme büyük bir gülümseme getirdiği için seyahat ederken yaptığım en keyifli aktivitelerden biriydi. Şehirde yürürken burnumu yere yapıştırmış bir çocuk gibi hissettim ve her yeni cüceye rastladığımda neşeyle doluydum! Bir gün yeniden   Wroclaw’a gideceğimden eminim ve cücelerini tekrar avlayacağım çünkü hala keşfedemediğim bir çok şey cüce var!

Sizin keşfettiğiniz cüceler var mı ? Nerelerde gördünüz ? Yorumlara yazarsanız sevinirim 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir