ANASAYFA,  AVRUPA,  POLONYA

Wroclaw ‘da Görülmesi Gereken 10 yer

Wroclaw ,Polonya’nın batısında bulunan biraz padadoks bir şehir. Polonya’nın en büyük turistik yerlerinden biri buna rağmen şehirde turizmle ilgili çalışma çok az.  Genellikle eski Alman adı Breslau olarak da bilinen Wroclaw, konu tarihi mimarisi ise  tam bir cazibe merkezi. En eğlenceli kısmı ise Wrocław’ın inanılmaz eğlenceli Cücelerine de ev sahipliği yapıyor.

Wroclaw Belediye Binası

Polonyadaki belediye binaları gerçekten eşsizlikte birbirleriyle yarışır güzellikteler. Wroclaw’ın Belediye Binasıda aynı eşsizlikte bir bina. Büyük bir bina olmasa da, bu Belediye Binası’nı akranlarından ayıran olağanüstü ayrıntı ve sıradışı gotik tasarımı. 13. yüzyılda inşa edilmiş, ancak sürekli olarak yenilenmiş ve sonraki yüzyıllara hep yeniliklerle girmiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında çatısına sadece küçük bir hasar almış ve bu yüzden şehrin o zamanları hatırlatan önemli bir işareti.

Wroclaw ,Eski Pazar Meydanı

Wroclaw’un gerçek kalbi olan  Eski Pazar meydanı (Old Market Square), birçok Avrupa kentinde olduğu gibi kent merkezidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen, şehir merkezi eski mimari yöntemleriyle nihayet restore edildi. Bu meydandaki binalara bayılıyorum.

Meydanın restore edilmesi maddi imkansızlıklardan dolayı çok uzun sürmüş. Hatta duyduğuma göre uzun yıllar sadece otopark olarak kullanılmış ve en ihtişamlı yeri tam göbeğinde bir benzin istasyonu varmış. Şimdiki canlı hali ev sahipliği yaptığı onlarca güzel kafelerin sunduğu bu muhteşem manzara ,o eski zamanlarını hiç hatırlatmıyor.

Renkli binalarıyla Wroclaw ‘ın meydanları

Solny Meydanı

Eski Pazar Meydanı’nın hemen kenarında bulunan Solny Meydanı, daha büyük olan bir komşusunun küçük bir versiyonudur. Zarif bir şekilde restore edilmiş kendi binaları ile çevrili olan meydanın ana amacı büyük bir çiçek pazarına ev sahipliği yapmak gibi görünüyor.

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi’nin uzun ve prestijli bir tarihi var. 1505 yılında planlanmış olmasına rağmen, Krakow tarafından muhalefet ve Papa üzerindeki etkisi, 1702’ye kadar kuruluşunu engellemiş. Eski Kent’in kuzey ucunda bulunan üniversite, tarihi geçmişini yansıtan saray diyebileceğimiz binalara ev sahipliği yapıyor.

Üniversite, Polonya bölgesindeki en büyük üniversite ve 9 Nobel Ödülü almış.

Kılıç Ustası olarak bilinen çeşme heykeli öğrencilerin popüler bir buluşma yeri. 1904 yılında yerel profesör Hugo Lederer tarafından tasarlanan heykelin Wroclaw’da bir öğrenci olarak kendi deneyimini anlattığı söyleniyor. Sarhoş bir şekilde kumar oynadığı eşyalarını ve kıyafetlerini kaybediyor ve  arkadaşı ona onur işareti olarak kılıcından başka bir şey bırakmıyor. Heykel bölgenin en fazla Vandalizm gören heykeli J Polonyalı arkadaşım sık sık sarhoş olan öğrencilerin heykelin kılıcını çalmak için iddiaya girdiklerinden bahsetmişti.

Wroclaw ın önemli sanat merkezlerinden Ossolineum

Ossolineum

Wroclaw’un en şık yapılarından biri olan Ossolineum, barok bir sarayın içinde yer alan tarihi bir kütüphane ve kültür merkezidir. Józef Maksymilian Ossoliński’nin adını alan merkez, pek çok ücretsiz sergiye ev sahipliği yapıyor. Parlayan iç avlu,süslü, huzurlu ve sarmaşıklarla bezenmiş. Gerçekten görülmesi gereken bir manzaradır.

wroclaw da bulunan kilitli köprülerden bir tanesi

Kilitler köprüsü (Locks Bridge)

Paris’te başlayan Avrupa’nın bir çok şehrinde olduğu gibi burdada mevcut. Oder Nehri boyunca Tumski Köprüsü’ne bağlı asma kilit yığınları göreceksiniz. Uygulamaya aşina değilseniz, ebedi aşkı ümit eden çiftler baş harflerini asma kilitlere yazarlar ve onları köprüye yapıştırırlar. Bu kilitli köprüleri görmek her zaman  iyi bir manzara ama bu köprünün de komik bir hikayesi var. Görünüşe göre köprü o kadar popülerdi ki şehir, kilitlerin ağırlığı köprünün yapısal bütünlüğünü bozmaya başlamış. Sorunu çözmek için kilitlerin kaldırılmasını önerdiklerinde şiddetli bir muhalefetle karşılandı. Sonunda yerel bir futbol takımına adanmış  oldukça büyük ve ağır  olan tek bir kilidi çıkardılar.

Wroclaw ,Ostrwo Tumski

Türkçeye “Katedral Adası” olarak tercüme eden Ostrow Tumski, Poznan’da aynı isimdeki ada ile karıştırılmamalıdır. Wroclaw’da, ada, kentin en dikkat çekici binalarından bazılarına ev sahipliği yapar. Adada bulunan ana simge, şaşırtıcı bir şekilde, ikiz kuleleriyle birlikte Aziz John Baptist Katedrali’dir. Elbette, adadaki tek bina o değil. Ostrow Tumski, diğerlerinin yanı sıra 3 kilise, 2 manastır ve küçük bir saraya ev sahipliği yapmaktadır.

wroclaw ostrow

Eski Şehir Hapishanesi

Wroclaw’daki yürüyüş turumda bana gösterilen ilginç noktalardan biri Motyla Noga Gastropub’dı. Geniş bir avluda yer alan bu pub ve bira bahçesinin hikayesi 14. Yy da hapishane olan kullanılan bir eve ev sahipliği yapıyor.. Üniversiteye olan yakınlığı göz önüne alındığında, öğrenciler arasında çok popüler bir yer. Gençler kendi aralarında  “geceyi cezaevinde geçirdim” diyerek yerel bir şakayı ortaya çıkarmışlar  . Ayrıca burada, şehrin cücelerinden en sevdiğim ,parmaklıklar ardında cüceyi bulacaksınız.

İnner City Moat

Tarihi kent merkezini Wroclaw’un daha modern şehir alanından ayıran güzel huzurlu bir bölge. Lehçe Fosa Miejska, yani hendek eski şehrin güney ve batı cepheleri boyunca uzanıyor. Ossolineum Bahçeleri dışında rastladığım birkaç yeşil noktadan biri olan hendek, gezinti yolunda yürüyüş yapmak ve yakındaki binalara hayranlıkla bakmak için güzel bir yer.

Diğer Heykeller

Sayısız cüceler heykeli daha iyi tanınsalar da , Wroclaw kentindeki tek heykeller onlar değil. Şehir merkezindeki Piłsudskiego ve Świdnicka caddelerinin kesişme noktasında, yine önemli birkaç set heykel bulacaksınız.. Polonya’da Pomnik Anonimowego Przechodnia olarak bilinen tesiste , yaratıcı bir şekilde kaldırıma inen ve sokağın en uzağında yeniden ortaya çıkan bir dizi figüre rastlayabilirsiniz.. Bu bölgeye farklı bir hava kattıkları aşikar.

Saydığım bir çok maddeyi kapsayan bir yürüyüş turuna katılmak isterseniz fiyat sorgulamasını buradan yapabilirsiniz. Ayrıca rezervasyonda yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir