ANASAYFA,  AVRUPA,  İSPANYA,  İTALYA,  WANDERPEDİA,  YUNANİSTAN,  YURTDIŞI

Avrupa’da Bulunan Göz Kamaştırıcı Beyaz Kasabalar

Beyaz kasabalar deyince elbette hepimizin aklına bizde ki en güzel örneklerinden birisi olan Bodrum geliyor. Lakin Avrupa, manzara ve mimarileriyle,kartpostal gibi mükemmel kasabalar söz konusu olduğunda altın madeni gibi. Birbirinden farklı özelliklerde gizli mücevherler, mimari yönden hazineler bulmak söz konusu olabiliyor. Listede yer alan bu beyaz kasabaların hepsi birer mücevher niteliğinde. Bu fotojenik kasabalar anlaşılan Bodrum’un en büyük rakipleri.

beyaz kasabalar

Ostuni,Puglia ,İtalya

Puglia’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ostuni, 15. yüzyıldan kalma çarpıcı Gotik katedrali ve parlak tarihi merkeziyle öne çıkıyor. Brindisi ilinde, cazip Adriyatik kıyılarına yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alıyor. Kasabanın ortaçağ dokunuşları ile birlikte Akdeniz mimarisinin nefes kesen bir örneği olduğunu söyleyebiliriz.

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kemerleri, merdivenleri ve meydanları canlı ve ilgi çekici bir labirent gibi. Hepsi göz kamaştırıcı şekilde beyaz boyanmış evleri  İtalyan tabiri ile La Città Bianca’yı (Beyaz Şehir) Güney İtalya’nın en çarpıcı küçük kasabalarından biri yapıyor.

beyaz kasabalar
Photo by Svein Bjerkholt- Risor

Risor, Norveç

Güney Norveç (Sørlandet) kıyısındaki U şeklindeki bir limanın etrafında uzanan beyaz ahşap evlerden oluşan Risor, güzel festivalleri, rahat atmosferi ve korunmuş geleneksel mimarisiyle ziyaretçileri kendine çekiyor.

Norveçlilerin yazlıklarının bulunduğu bölge olan Risor ,1861’de neredeyse tamamen yangınla tahrip olmuş. Buna rağmen tarihi 1600’e kadar uzanan bazı binaları korumayı başarmışlar. Her Ağustos’ta düzenlenen Ahşap Tekne Festivali, Avrupa’nın en büyük koleksiyonuna sahip olan Risor’u görmek için mükemmel bir fırsat. (2020 festivali Korona sebebiyle iptal edildi.) Bölgenin bir başka meşhur etkinliği ise haziran ayının sonlarında düzenlenen Oda müziği festivalidir. Dünyanın dört bir yanından en yetenekli klasik ve çağdaş sanatçıları bir araya getiriyor.

beyaz kasabalar

Frigiliana, İspanya

Endülüs’ün beyaz kasabalarının (pueblos blancos) en güzellerinden biri olarak kabul edilen Frigiliana, Mağribi mirasıdır. Ancak tam bir İspanyol tarzı ve karakteri taşır. Pırıl pırıl beyaz badanalı evlerle kaplı, dik dolambaçlı sokakları ,küçük şirin meydanları, kendine özgü tapas barları ve kasabanın Arap geçmişinin kanıtı çarpıcı mozaiklerle kaplıdır..

Sierra Almijara’nın eteklerinde yer alan Frigiliana, muhteşem bir dağ ve deniz manzarası vardır. Nerja veya Malaga’dan günübirlik bir gezi ile ziyaret edilebilir.

beyaz kasabalar

Oia, Santorini, Yunanistan

Büyülü günbatımları, pitoresk mavi kubbeli kiliseleri ve dünyanın en ünlü kalderalasından aşağı akan beyaz badanalı kübik evleriyle Oia… Dünya’daki insanlık tarihinin en büyük volkanik patlamalarından birinin nasıl böyle şaşırtıcı bir yerin oluşumuna yol açtığını hiç düşündünüz mü?

Oia’nın evleri, beyaz, minimalist çizgileriyle, geleneksel Kiklad mimarisinin canlı bir örneğidir. Ve tüm bu beyaz şehirlerarasında en kartpostallık görüntüye sahip olandır.

Azenhas do Mar, Portekiz

Atlantik Okyanusu’nun masmavi sularına bakan engebeli bir uçurumun üzerinde yer alan Azenhas do Mar, muhteşem manzarası ve kıyıya oyulmuş tuhaf yüzme havuzlarıyla ünlü bir kasabadır. Parlak beyaz binalar, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla listedeki diğer beyaz kasabalar ile aynı karakteristik özelliğe sahiptir. Portekizliler arasında da meşhur kasaba, bölgenin en iyisi kabul ediliyor.

 

Avrupa ile ilgili diğer başlıklarada göz atabilirsiniz.

Avrupa Bucket List Fikirleri Listesi

Avrupa’nın En İyi Şarap Temalı Turları

Avrupa’da Ziyaret Edilecek 5 Benzersiz Mezarlık

Avrupada Noel Marketleri ile Noel Ruhunu Yaşayacağınız 5 Şehir

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir