budapeşte'de görülmesi gereken
AVRUPA,  MACARİSTAN,  YURTDIŞI

Budapeşte’de Görülmesi Gereken 6 yer

Budapeşte Avrupa’nın Doğu yakasındaki kültürel  olarak en canlı şehirlerinden biridir ve UNESCO Dünya Mirası statüsüne sahiptir. Budapeşte’de görülmesi gereken yerleri aslında bu kadar az maddeye sığdırmak gerçekten zor.

Kent, eski Buda’nın  en eski bağımsız şehirlerinden biri olan Óbuda (Eski Buda) ve Pest’in  ticari, idari ve endüstriyel merkezi haline getirilmesi amacıyla 1872’de hayata geçirilmiştir. Tarihi ve çarpıcı mimarisi ile Budapeşte uzun zamandır önemli turistik mekanlardandır.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Unesco Mirası Budapeşte Kalesini  (Castle District) keşfe çıkın.

Kesinlikle Budapeşte’de yapmanız gereken şeylerin en başındadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi olan  Castle District’i birbirinden sevimli rehberleriyle şehrin merkezinde düzenlenen 2 saatlik  Free Walking tura katılarak gezebilirsiniz. Castle Hill’e tırmanırken, peri masalından çıkmış bir yapıya benzeyen neo-gotik bir teras olan Fisherman’s Bastion’uda göreceksiniz.

budapeşte'de görülmesi gereken

Adı Budapeşte’yi işgale karşı koruyarak damgasını vuran balıkçıların ortaçağ loncasından türetilmiştir. Ortaçağdan kalma bir anıta benziyor olmasına rağmen aslında 100 yaşın üzerindedir. Fisherman’s Bastion’ın yanında, Mathias Kilisesi’ni göreceksiniz. Bu hem çarpıcı bir kilisedir hem de dışarıda ve içinde kaçırılmaması gereken mükemmel bir manzara vardır.

budapeşte'de görülmesi gereken

Bu iki binanın dışı Şehrin Pest tarafında güzel bazı fotoğraflar çekmek için mükemmel bir yer. Buradan, Tuna Nehri, Parlamento binası ve Chain (Zincir) Köprüsü’nün muhteşem manzaralarına da tanıklık edeceksiniz. Şehri dolaşırken mola vermek için harika bir yerdir.

 Yahudi Mahallelerini ziyaret edin.

Yahudi Mahallesi, Andrassy Caddesi yakınlarındaki St. Stephen Katedrali’nden uzak olmayan tarihi ve mimari açıdan zengin bir alandır. Bu bölgede İkinci Dünya Savaşı sırasında 70.000’in üzerinde Yahudi yaşıyordu. Budapeşte ve Macaristan’daki bir zamanlar yaşayan  büyük Yahudi nüfusunun anısına bu bölgede bazı düzenlemeler getirilmiştir.

budapeşte'de görülmesi gereken

Burada bulunan Büyük (Great) Sinagog Avrupa’nın en büyük sinagogu aynı zamanda dünyanın ikinci büyük sinagogudur. Görünüşü oldukça etkileyicidir.

Sinagog’un içindeki yapılar Kahramanlar tapınağı (Heroes Temple), Yahudi Müzesi, Yahudi Mezarlığı ve Raoul Wallenberg Anıt Parkı’dır. Sinagogun arkasındaki  ‘Weeping willow’ “ağlayan söğüt” anıtı oldukça etkileyici ve kalp burkan bir anıttır.

budapeşte'de görülmesi gereken

Budapeşte’de Görülmesi Gereken İnanılmaz Manzaralar için Citadella’yı ziyaret edin.

Citadella, 1849 yılından sonra Habsburglar tarafından yaptırılmıştır. Askeri kontrol noktası, hapishane, uçaksavar füze rampası bulunmaktadır.Şimdi sadece Budapeşte’de ziyaret etmeniz gereken harika bir turistik cazibe merkezidir. Nehrin Buda tarafında bulunan Gellért Tepesi’nin üstünde bulunur.

Yukarı çıkmak için dik yollardan ,merdivenlerden tırmanmanız gerekmektedir.  Size Budapeşte’nin görebileceğiniz  en iyi panoramik manzaralarını sunması nedeniyle kesinlikle bu zorlu tırmanışa değer bulacaksınız. Tırmanmak istemiyorsanız, oraya giden otobüslere binebilirsiniz.

budapeşte'de görülmesi gereken

Budapeşte gezinizi şehrin güzel bir izleniminden  başlatmak için aslında iyi bir yer. Daha sonra ziyaret edeceğiniz bir çok alanı burdaki manzarada uzaktan keşfedebilirsiniz.Bu da gezinizi  yönlendirmeyi daha kolay hale getirecektir. Günbatımından önce ziyaret ederseniz üstten şehre bakan güzel bir günbatımı görüntüsü bulacaksınız.

Nefes kesen manzarasıyla St. Stephan Bazilikası’nı ziyaret edin.

Aziz Stephan Bazilikası, hiç şüphesiz Budapeşte’nin en güzel binalarından biridir. Budapeşte’deki en büyük kilisedir ve kolayca tanınabilir. 1906 yılında 50 yıllık inşaatın ardından açılmıştır. Bu çoğunlukla kubbenin 1868 yılında inşaat sırasında çökmesi ve sıfırdan tekrar başlatılması gerektiği gerçeğine atfedilir.

budapeşte'de görülmesi gereken

Tek başına etkileyici olmasına rağmen, beni en çok etkileyen şey size sunduğu manzaranın görüntüsüdür. Yükseklik korkunuz yoksa, kubbe tabanına kadar olan merdivenleri kullanabilir ve  buradan şehrin müthiş manzarasını sahip seyredebilirsiniz.

Merdivenleri kullanmak istemez iseniz ,Gözlem güvertesine çıkan asansörü de  kullanabilirsiniz. Güneşli bir günde,  şehrin yukarıdan görünüşünü izlemek sizin için farklı bir deneyim olacaktır.

budapeşte'de görülmesi gereken

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square) ve Binyıl Anıtı’nı (Millennium Monument) görün.

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte gezinizde ziyaret etmek için harika bir yer. Andrássy Bulvarı’nın sonundaki  ikonik Millennium Monument’e (Binyıl Anıtı) kadar devam ediyor.

Binyıl Anıtı, 19. yüzyılda açığa çıkarılan 36 metrelik bir sütundur. Macaristanlıların Orta Asya’dan Karpat havzasına götürdüğüne inanılan Magyar’ın Yedi Şefi’nin tasvirini içeriyor.

budapeşte'de görülmesi gereken

Milenyum Anıtı, Macar tacını tutan Başmelek Gabriel tarafından taçlandırılır. Anıt, Macaristan’ın bir zamanlar güçlü ve yenilmez olduğunu tasvir ediyor. Meydanın iki yanında eski mimariye sahip etkileyici binalar da vardır. Şehir Merkezi’nden yürüyüşe çıkıp Heroes Meydanı’nı ziyaret etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü burası kesinlikle Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında olmayı hakediyor.

budapeşte'de görülmesi gereken

Chain Bridge (Köprüsü) boyunca yürüyüş yapın.

Macarca Lánchid olarak da adlandırılan Chain köprüsü, Budapeşte’de dikkat çekici bir mimari parçadır. Buda tarafındaki Tuna Clark Ádám tér’ından Pest tarafındaki Séchenyi István tér’e kadar uzanıyor. Buda ve Pest’i birbirine bağlayan ilk köprüdür ve 1849’da tamamlanmıştır. O zamanlar aslında dünyanın harikaları listesinde yer alıyordu.

Baş Mühendis ve Üstat yapımcısı olan Adam Clark’ın başyapıtısından o kadar etkilendi ki, çalışmalarında bir hata bulmak için herkese meydan okudu. Daha sonra, köprünün iki tarafındaki koruma aslanlarının dilleri olmadığı keşfedildi. Bunu bir utanç kaynağı atfederek suçlulukla intihar etti. Gerçekte ise Aslanların dili var, yalnızca aşağıdaki caddeden görülemiyorlar.

budapeşte'de görülmesi gereken
Manzaraya karşı ayaklarınızı uzatıp öğle yemeğinizi bu manzara eşliğinde alabilirsiniz 🙂

Köprüden geçmek oldukça etkileyici bir görüntü sunar. Gece aydınlatılan köprünün görüntüsü de oldukça güzeldir.Yaz aylarında köprü civarında çeşitli etkinlikler düzenlenir. Köprüden, şehrin her iki yakasının nefes kesen manzaralarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra St. Stephen Bazilikası’nın görkemli manzarası da köprüden gözükür.Gündüz veya gece Chain köprüsünde yürüyüşe çıkmak Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasından kesinlikle bulunmalıdır.

Romanya’da yaşadığım dönemde ziyaret etme fırsatı bulduğum Budapeşte benim için her zaman özel bir anlam taşıyor. Ayrıca Romanya yazılarına göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir rehber eşliğinde gezmek isterseniz  buradan hem fiyat karşılaştırıp hem rezervasyon yapabilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir