ANASAYFA,  AVRUPA,  İSPANYA

Barselona Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Barselona hakkında kısaca şunu diyebilirim ki ,çok sevdiğim şehirlerarasında. Akdeniz boyunca yer alan Barselona, Katalonya’nın başkentidir ve zengin geçmişi, Barselona’da ziyaret edilecek en iyi yerleri  gururla sergileyen modern bir metropoldür. Bu şehir kültür ve sınıf, tasarım ve zarafetle doludur.

Dünyanın önde gelen ekonomik şehirlerinden biri olan hareketli Barselona’da yaklaşık 5 milyon insan yaşıyor. Birinci sınıf sanat, gastronomi, moda, spor ve eğitim, Barselona’nın sahip olduğu birçok hazineden sadece birkaçı. Tarzınız ne olursa olsun eğlenmenizi sağlayacak çok şey var.

barselona hakkında

Katalan dili, İspanya’daki Katalonya bölgesinin ana dilidir. Barselona’daki çoğu insan kendi aralarında Katalanca konuşuyor, ancak daha yaygın olan Kastilya İspanyolcası da konuşuluyor ve oldukça iyi anlaşılıyor. Katalanca, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca gibi diğer dillerle çeşitli özellikleri paylaşan bir romantik dildir. Aynı zamanda yazılış biçiminde de önemli farklılıklar vardır.

Barselona ulaşım ağı oldukça geniş , taksilerin yanı sıra güvenilir metro, sokak tramvayı ve otobüs sistemleri ulaşımı oldukça basit hale getiriyor. Her yere zahmetsizce ulaşmak mümkün. Barselona aynı zamanda yürüyüş içinde ideal bir şehir. Çok sayıda büyüleyici cadde, meydan ve tarihi mekan ile bu yürüyüş ayakkabılarını giymek ve şehrin cazibelerini keşfetmeye başlamak isteyeceksiniz. Özellikle Gotik bölge, yürüyerek gezen fotoğrafçılar için harika bir yer.

Barselona hakkında en önemli şey ;Gaudi Etkisi

Büyük sanatçı, heykeltıraş ve mimar Antoni Gaudí dünya çapında mimariye damgasını vurdu ve  bu görkemli şehrin kültürel mirasını gerçekten etkiledi. Barselona’da sergilenen doğanın şekilleri ve çizgilerinden esinlenilen muhteşem eserlerle Gaudí’nin etkisi görülebilir ve hissedilebilir. Pratik olarak fahri bir ulusal kahraman sayılmaktadır. Barcelona gibi heyecan verici ve kozmopolit şehri gezerken  Gaudi’nin izlerine her yerde rastlayacaksınız.

Barselona Turbopass ile Ulaşım

Ücretsiz toplu taşıma, ücretsiz giriş, hızlı giriş, gezi otobüsü turları ve ek indirimler kazanmanın harika bir yolu Barselona Turbopass almaktır. Barselona’da ziyaret etmek için en iyi yerleri görmenin en iyi yolu olduğunu söyleyebilirim. Barselona Turbopass ayrıca ücretsiz bir liman gezisinin yanı sıra çeşitli turistik yerlere ücretsiz veya indirimli giriş sunmaktadır: Casa Milà, Casa Batlló, CosmoCaixa Bilim Müzesi ve daha fazlası. Bileti Turbopass sitesinden satın alabilirsiniz. İki günlük fiyatı 109 eurodur. Fiyat her ne kadar ilk etapta göz korkutsada totale vurduğunuzda akıllıca bir tasarruf yaptığınızın farkına varacaksınız.

Ayrıca toplu ulaşım araçlarının haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Barselona Hakkında 7 ilginç bilgi yazısınada göz atmayı unutmayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir