ANASAYFA,  AVRUPA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Avrupada Ziyaret Edilecek 5 Benzersiz ve Etkileyici Mezarlık

Mezarlık her zaman ölüm, keder ve üzüntü ile ilişkilendirilirken, turistik açıdan da garip huzurları, çarpıcı mimarileri veya muhteşem bahçeleri ile ilgi çekebilecek büyüleyici yerler olabiliyorlar.

Tuhaf antik nekropollerden, mimari açıdan çarpıcı tasarım alanlarına ve gerçek açık hava müzelerine kadar, Avrupa’daki bu ürkütücü güzellikteki ve tamamen eşsiz mezarlıklar, kesinlikle ziyaret etmeye değerler.

Skogskyrkogården Woodland Cemetery, İsveç

İsveçli mimarlar Gunnar Asplund ve Sigurd Lewerentz tarafından tasarlanan Skogskyrkogården – Stockholm’ün Woodland Mezarlığı – İskandinav Klasikliğinin başyapıtı ve doğanın ve mimarinin mükemmel bir uyum içinde nasıl var olabileceğinin olağanüstü bir örneği olarak kabul edilir.

Bir mezarlıktan öte, burası UNESCO tarafından korunan, huzur ve sükunet içinde yer alan bir parktır. Yürüyüş, tefekkür ve kuş gözlemciliği için yaz aylarında rehberli turlar düzenlenmektedir.

Mutlu Mezarlık ; Merry Cementry , Romanya

Küçük bir Rumen köyünde gizlenmiş olan Merry Mezarlığı (Cimitirul Vesel) kesinlikle bambaşka bir tür. Mezarlığın parlak mavi tahta haçları, neşeli resimler ive vefat eden kişinin hayatı hakkında karanlık esprili kitabelerle kişiselleştirilmiştir.

mezarlık romanya

Sapanta, Maramures köyünde (Bükreş‘ten yaklaşık 600 km uzaklıkta) yer almaktadır ve paha biçilemez halk sanatının bir eseri olarak kabul edilir.

Ölüler Şehri , Rusya

Kuzey Osetya’nın Kafkas dağlarında sıkışıp kalmış, aynı zamanda Ölüler Şehri olarak da bilinen Dargavs, mitlere ve gizemlere dayandırılmaktadır. Yerleşim, yerlilerin sevdiklerini uzun zaman önce gömdüğü 99 mezar ve kriptadan oluşan eski bir Alan nekropolüne ev sahipliği yapmaktadır. Kabarık kavisli çatıları olan bu beyaz saray benzeri yapılar, küçük bir köye benzeyen bir yamaçta toplanmıştır.

mezarlık

Mezarlık, Kuzey Osetya Cumhuriyeti-Alania Cumhuriyeti’nin başkenti Vladikavkaz’a arabayla yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Mezarlık Değil, Kırmızı Halı ; Pere Lachaise ,Fransa

Burada edebi istirahatinde olan ünlüler listesini düşününce Père Lachaise’ın dünyada en çok ziyaret edilen mezarlık olması şaşırtıcı değil. Bir mezarlıktan daha fazla olan bu Paris simgesi, antik türbelerden, zengin bir şekilde dekore edilmiş gotik mezarlara, Art Deco anıtlarına ve hatta Mısır piramitlerine kadar her şeyi içeren, çeşitli sanat stillerini sergiliyor.

mezarlık

Père Lachaise mezarlığı aynı zamanda Paris’in en büyük parkıdır .Ağaçlarla kaplı parke taşlı sokaklarında bir gezinti, her bir mezarın, kriptanın ve taş parçasının anlatacak bir hikayesi olduğundan, tarihe ufak bir yolculuk  gibidir. Önemli sakinleri Molière, Modigliani, Balzac, Oscar Wilde, Edith Piaf ve rock yıldızı Jim Morrison’dır.

Bu büyük ve tarihi mezarlıkta fazla vakit kaybetmeden rehberli bir turla gezmek isterseniz buradan fiyatlara bakabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

mezarlık

 

Gizemli Mezarlık ;Newgrange ,İrlanda

Stonehenge ve Mısır piramitlerinden daha eski olan İrlanda’nın doğusundaki bu ilginç Neolitik geçiş mezarı, kış gün dönümü ile aynı hizadadır. Megalitik sanatı ile oyulmuş kenar taşları ile çevrili muazzam bir böbrek şeklindeki höyükten oluşmaktadır.

Asıl amacının sadece ölülerin gömülmesini değil, aynı zamanda özel törenleri de içeren çok daha karmaşık  ritüeller olduğuna inanılmaktadır.Mezarlık yıl boyunca halka açıktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir