ANASAYFA,  İSPANYA,  YURTDIŞI

Barselona Hakkında 7 İlginç Bilgi

Barselona dünyanın dört bir yanından gelen gezginler tarafından uzun süredir popüler hale geldi. Özellikle kısa hafta sonlarının yeni gözdelerinden. İspanya’nın en popüler sahil kenarı şehirlerinden biri. Bir çok kişi  sıcak iklimin, canlı gece hayatının ve arka atmosferinin tadını çıkarmaya geliyor. İşte şehir hakkında uzun süredir konuşulan ve gezerken  tamamen farkında olmadığımız yedi ilginç gerçek.

barcelona

İspanya’nın en kalabalık caddesine sahiptir.

Şehrin ana alışveriş caddesi Portal de l’Angel’in, İspanya’nın en işlek caddesi olduğu söyleniyor. Müthiş kalabalık bir turist akışı bu caddede ve  yılın 365 günü  bu şekilde geçmekte.  Bir çok ünlü mağaza bu cadde üzerinde yer alıyor.

Barselona Las Ramblas caddesi

Şehirdeki en ikonik cadde 2 km uzunluğunda ve Barselona ‘yı keşfetmek için orada olan çok sayıda kişinin ilk durağıdır. Bu bulvar, çok sayıda bar ve restoranın bulunduğu Gotik Bölge’de yer almaktadır. Pek çok ziyaretçinin farkına varmadığı şeylerden biri, burası aslında bu uzun caddeyi oluşturmak için sorunsuz bir şekilde birleştirilen beş ayrı caddeden oluşmasıdır.

Barselona Hala İspanya İç Savaşı’nın izlerini taşıyor.

İspanya İç Savaşı neredeyse 80 yıl önce gerçekleşmiş olsa da, gerçekleşen vahşiliğe  hala izler  taşıyor. Sant Felip Neri kilisesi, duvarlarında hala silah atışlarından kalan delikler bulunuyor olması buna iyi bir örnektir.

barselona

Şehir, 12 terk edilmiş  metro istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Bu hayalet metro istasyonları bir zamanlar hem metro hem de banliyö trenleri için kullanılıyordu ancak o zamandan beri terk edilmiş ve paranormal hayranları için önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Şehrin yeraltına girecek kadar cesur olanlara yıl boyunca özel turlar düzenlenmektedir.

barselona bc

Katalonya’daki en çok ziyaret edilen müze FC Barselona Müzesi’dir

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca futbol taraftarı, İspanya’nın en beğenilen spor kulüplerinden birinin başarısını kutlayan bu ünlü müzeyi ziyaret ediyor. 1899’da kurulan  kulübün etkileyici kupa koleksiyonuna hayran kalmamak elde değil.

barselona plaj

Barcelona ‘nın ünlü plajları tamamen yapay.

Şehrin ev sahipliği yaptığı 1992 Olimpiyatları’ndan önce şehrin çoğu, bölgeyi daha turistik hale getirmek için yeniden yerleştirilen yerel endüstrilerden oluşuyordu. Şimdi seçebileceğimiz yedi plaj var ve şehir National Geographic tarafından dünyanın en iyi plaj şehri unvanıyla bile ödüllendirildi.

Gaudi, La Sagrada Familia’nın mimarı olmak için ilk tercih değildi.

Barselona’nın en ikonik simgesi aslında daha farklı görünebilirdi. Tasarım başlangıçta Francisco de Paula del Villar’a verildi. Her ne kadar Villar’ın tasarımı 1882’de başladığı gibi projede kullanılsa da, kısa sürede emekli oldu ve Antoni Gaudi yerini aldı. Tasarım hızla bugün gördüğümüz hayranlık uyandıran görünüme dönüştü.

Barselona sürprizlerle dolu bir şehir. Ve o kadar çok dikkat çekici cazibe merkezi var ki, Avrupa’da ziyaret edilmesi en heyecan verici şehirlerden bir olduğunu kabul edebiliriz.

İspanyanın turistik ikonlarından Alhambra Sarayı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir