AVRUPA,  İSPANYA,  YURTDIŞI

Alhambra Sarayı, İspanya (El Hamra)

Alhambra kelimesi Arapçadan gelen  “kırmızı olan” anlamındadır. Alhambra anıtı, Mağribi tasarımının olağanüstü bir örneğidir. Granada’nın eski şehrine bakan ve yaklaşık 1,530,000 metrekare alana yayılmış bir platoda oturuyor. İnşaat 1237’de Elhamra’da Nasrid Hanedanı’nın kurucusu Muhammed Al-Ahmar ile başladı. Saray ‘’Dünyada ki cennet’’ mantığı ile yaptırılmıştır.2 Ocak 1942’de Katolik Monarşilere teslim edilmiştir.alhambra3.jpg

Teslimden sonraki 24 yıl boyunca, Elhamra anıtı restore edilerek İspanyol Kraliyet Ailesi tarafından değiştirildi. Saraylar, yerel yönetim yetkilileri tarafından toplantılar için ve bölgedeki İspanyol makamlarının merkezi olarak kullanıldı. Alhambra’nın renkli geçmişi, yemyeşil peyzajlı arazisine bastığınızda hiç şaşkınlık yaşatmaz. Alhambra-Alcazaba, Nasrid Sarayları, Partal ve Generalife’dan oluşan dört bölümü vardır (Hen-er-eef-eh olarak telaffuz edilir).

alhambra4.jpg

Alhambra’yı ziyaret ederek resmi giriş kısmı olan  bilet bürosuna girmenizi ve Generalife, El Partal, Alcazaba’dan geçmenizi ve son olarak Nasrid Sarayını gezerek ayrılmanızı özellikle öneriyoruz. Bu şekilde ziyaretinizi en iyi deneyimi yaşayarak sonuçlandırabilirsiniz. Nasrid Saraylarının her biri (Mexuar, Comares ve Los Leones), Nasrid Hanedanı’nın farklı bir Arap hükümdarı tarafından, her birinin otoritesine ve zenginliğine kanıtı olarak inşa edilmiştir.

alhambra5.jpg

Bahçelerin Tadını Çıkarın !

Mimar Leopoldo Torres Balbas, Generalife Sarayı’nı ve bahçelerini, 1920’lerde ve 30’larda, Kraliyet ailesinin resmi görevlerinden kaçabileceği bir mekan olarak tasarladı. Generalife manzarası görkemli gür ve mükemmel bakımlıdır. 1812’de Wellington Duke’ü tarafından getirilen güller ve İngiliz Karaağaçlarıyla kaplı yolları sizlerinde muhteşem bulacağınıza eminiz. Ayrıca Generalife’deki sevimli şelalelerin ve çeşmelerin suyu Darro Nehrinden gelmektedir.

Alhambra.jpg
Alhambra ‘nın muhteşem bahçeleri

Partal, Yusuf III’un yaptırdığı ve yaşadığı sarayın bulunduğu bir alandır. Ne yazık ki, İspanya monarşisi, Partalardan çoğunun yıkıma uğramasına ve bir zamanlar ayakta kalan evlerin çoğunun hayatta kalmasına izin vermedi. Alcazaba, Alhambra’nın en eski kesimlerinden biridir ve bir askeri kale ve gözetleme noktası olarak kullanılmıştır. Ziyaretçiler, askerlerin uyuduğu kazılan odaları ve Arapların mühimmat depoladığı yerlerde dolaşabilirler. Alcazaba kulesinden, tüm Granada kentinin yanı sıra Sierra Nevada Dağları’nın muhteşem manzarası izleyebilirsiniz.

alhambra6.jpg

Nihayet, kesinlikle pastanın kreması olan Nasrid Sarayları’na varacaksınız. Karmaşık geometrik ahşap kakmalar, dekoratif Arapça yazıtlar ve minik, ancak narin, mimari detayların milyonlarca fazlası, Saray duvarlarını yukarıdan aşağıya süslüyor. Her odanın eşsiz oymalarının ustalığı ve gerçekten dünyanın yapay mucizelerinden biridir. Alhambra anıtı yüzyıllardır mimariye, fotoğrafçılığa ve tasarıma ilham kaynağı olmuştur. Güzelliğine hayret etmeden Nasrid Saraylarını terk etmek imkansızdır.

alhambra7.jpg

Alhambra Ziyareti İçin Bir Gününüzü Ayırın !

Alhambra’nın dört ana alanının tamamını görmek yaklaşık 3-4 saat sürüyor, ancak pek çok ziyaretçimiz Alhambra’yı 2 ayrı ziyarette görmeyi tercih ediyor. Generalife’yi ziyaret ettikten ve Nasrid Sarayları’nı gördükten kısa bir süre dinlenmenizi öneririz, çünkü bunlar anıtın en büyük bölümleridir.

Alhambra’nın ziyaret saatleri şöyledir: 15 Mart – 14 Ekim Pazartesi – Pazar 8:30 – 18:00 ve 15 Ekim – 14 Mart Pazartesi – Pazar 8:30 – 18:00. Ziyaretinizden önce  resmi web sitesinden doğrudan bilet satın almanızı öneririm.Nasrid Sarayını görmek için normal biletinizden ayrı olarak bir bilet almanız gerekmektedir.. Nasrid Sarayı yetkilileri içeri girebilmeniz için bir zaman dilimi belirleyeceklerdir. İzin  verilen saatten 5-10 dakika önce orada olmanız fayda sağlayacaktır.

alhambra8.jpg

Biletinizi önceden almanız sizi girişte bir saat fazladan beklemekten kurtaracaktır. Ayrıca kapıda bilet almayı denemek biletler hızla tükendiği için size içeri girebileceğiniz garantisini vermeyebilir. 12 yaş ve altı çocuklar ve engelli ziyaretçiler için giriş ücretsizdir.  Ulaşım için ise Plaza de Isabel la Católica’nın yanındaki otobüs durağından  30 veya 32 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Öğleden sonraki çılgın kalabalığa kalmamak için sabah kapı açıldığında orada olmaya özen gösterirseniz ziyaretiniz oldukça verimli geçecektir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir