sırbistan gezi rehberi kapak
ANASAYFA,  BALKANLAR,  SIRBİSTAN,  YURTDIŞI

Sırbistan Gezi Rehberi , Görülmesi Gereken 10 yer

Sırbistan gezi rehberi hazırlamak sürekli ertelediğim ama bu blog ta olması gereken ana yazılardan biriydi.  Romanya’da yaşadığım dönemde çeşitli nedenlerle sık sık ziyaret ettiğim ve en sevdiğim ülkelerden birisi Sırbistandır.. Türkiye’ye döndükten sonrada fırsat buldukça tekrar gitmeye çalıştım. Bazen kısa bir hafta sonu eğlencesi için bazende eksik kaldığım yerleri görmek için.

sırbistan gezi rehberi belgrad

Sırbistan Gezi Rehberi , Beyaz Şehir Belgrad

Belgrad, Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği yerde Sırbistan’ın hem başkenti hem de en büyük şehridir. M.Ö 6. binyılda burada gelişen ve o zamandan beri farklı halkların yaşadığı Vinca kültürüne ev sahipliği yapan eski bir soyağacı olan bir şehir. Bir noktada Romalılara aitti, Osmanlılar tarafından yönetilen Slavlar tarafından geliştirildi ve sonunda Sırbistan Cumhuriyeti olmadan önce Yugoslavya’nın başkenti oldu.

Belgrad’da görülecek çok şey var, bu yüzden en az 3 günü burada tarihi yerleri keşfetmek, farklı restoranları denemek ve dünyaca ünlü gece hayatı manzarasının tadını çıkarmak için geçirebilirsiniz. Sırbistan’da ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Kalemagdan Kalesi. Eski kale ve Belgrad’ın muhteşem manzarasına sahip bir park içermektedir. Ayrıca yaz aylarında kendi plajına sahip küçük bir yarımada olan  Ada Gölü’nü ziyaret ederseniz , deniz tatilinizi de aradan çıkartabilirsiniz.

Sırbistan gezi rehberi smederevo

Eski Başkent Smederevo

Smederevo, Sırbistan’ın doğusunda Tuna Nehri boyunca, Belgrad’ın aşağıdan 28 mil aşağısında bir şehir. Vinceia adında bir Roma kasabası olarak tarihine başlayan modern şehir, Osmanlı fethinden önce Sırbistan’ın başkenti olarak hizmet vermesi orta çağın sonlarına dayanıyor.

sırbistan gezi rehberi smederevo 2

Tuna’nın Jezava Nehri ile buluştuğu ve 1420-30’larda Despot Djuradj Brankoviç tarafından yaptırıldığı Smederevo Kalesi ,Avrupa’daki en büyük ortaçağ tahkimatlarından biridir.  Kale ortaçağın sonunda Osmanlının girmesiyle düştü. Daha sonra bir ticaret merkezi haline geldi ve şimdi Küçük Şehir ve Büyük Şehir olmak üzere iki kısma ayrıldı. Büyük Şehir, Başpiskoposun evine ev sahipliği yapmaktadır ve 6 tanesi Küçük Şehir’de bulunan 19 kuleyle çevrilidir.

Sırbistan Gezi Rehberi ; Viminacium Antik Kenti

Roma döneminde büyük bir eyalet başkenti ve askeri üs oldu. Kostolac kasabasına 11 km uzaklıktadır. Şehir, ilk olarak MS 1. yüzyılda inşa edildi ve yüksekliğiyle, zamanın en büyük şehirlerinden biri haline gelen yaklaşık 40.000 nüfusa ev sahipliği yaptı. Eski Via Militaris Roma yolu boyunca yer almaktadır. Viminacium, 5. yüzyılda Hunlar tarafından çok fazla tahrip olmuştur, ancak İmparator Justinian, 6. yüzyılda Slavlar tarafından ikinci kez tahrip edilmeden önce yeniden inşa etmişti.

Sırbistan Gezi Rehberi Viminacium

Bugün Viminacium, Yedinci Lejyon Claudia’nın 4. yüzyılda orada oturduğu zamanı yeniden yaratan bir arkeolojik park. Ziyaretiniz sırasında nekropolde antik yollar, hamam sistemleri ve hatta insan kalıntılarını görebileceğiniz kapalı kazı alanlarının etrafında yürüyebilirsiniz. Yenilenmiş bir amfitiyatro ve ziyaretçi merkezi için inşa edilmiş bir Roma villası vardır. Belgrad’dan tarih severler için ideal bir günlük gezi yapılabilir.

Orta Çağın Görkemli Şahidi Golubac Kalesi

Golubac, Sırbistan’daki en sevdiğim yerlerden biri. Muhteşem ortaçağ kalesi ile ünlü ve aynı zamanda onu popüler bir yelken noktası yapan  rüzgarıyla ünlü bir köydür. Golubac, Tuna’nın karşısındaki Romanyaya karşı harika bir manzara sunmaktadır.

Golubac’ın orta çağ kalesi, Roma İmparatoru Diocletian tarafından kullanılan MS 1. yüzyıla dayanan bir Roma kalesinin üzerine inşa edilmiştir. Mevcut kale 14. yüzyıldan kalmadır ve üç bileşiği koruyan etkileyici bir on kuleye sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu ile Macaristan Krallığı arasındaki savaşlar ve sonra da Avusturyalılar ve Bulgarlar tarafından yönetilenler de dahil olmak üzere çok fazla eylem gördü. 2005 yılında önemli bir restorasyon geçirmiştir.

Sırbistan Gezi Rehberi Sremska

Sremska Mitrovica

Modern Sremska Mitrovica şehri, Sava Nehri kıyısı boyunca uzanır ve Srem Bölgesi’nin idari merkezidir. Şehir bir zamanlar önemli bir Roma yerleşimi idi ve ‘görkemli şehirlerin annesi’ olarak biliniyordu. Herennius Etruscus, Decius Traian, Claudius II, Quintillus, Aurelian ve Gratian gibi kentte veya çevresinde  önemli 10 Roma İmparatoru doğdu.

Sırbistan gezi rehberi sremska2

Bu nedenle, kentin arkeoloji müzesinin etkileyici olması şaşırtıcı değil. Sütunlar, heykeller, mezar taşları ve lahitler dahil olmak üzere çeşitli eserler içeriyor. Ayrıca, bir zamanlar bütün şehrin % 15’ini işgal eden şehir merkezinde korunmuş bir bina olan bir İmparatorluk kompleksi de bulunmaktadır. Sremska Mitrovica, Belgrad ‘dan harika bir günlük gezi ile gezilebilir .

Sırbistan Gezi Rehberi , Dramatik Şehir Niş

Niş  Sırbistan’ın en büyük üçüncü şehridir. İmparatorluğun Hristiyanlığa dönüştürülmesiyle tanınan İmparator Büyük Konstantin’in doğum yeri. Niş, birçok önemli olayın yanı sıra çok fazla trajedi ve üzüntü ile uzun bir geçmişe sahiptir. Bu da ziyaret etmek için etkileyici birçok yer anlamına geliyor.

sırbistan gezi rehberi niş

Belgrad gibi, burada çok fazla zaman geçirebilirsiniz, ancak burada görülmesi gereken birkaç yer var. Nis Kalesi, Nisava Nehri’nin kıyısında ve yıkılmış Roma askeri kampının yakınında  ve ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kalenin Osmanlılar tarafından yapıldığı ve Balkanlar’daki en güzel yapılardan biri olduğu söyleniyor. Dört görkemli kapısı instagram sevenler için harika bir fotoğraf fırsatı sunuyor.

sırbistan gezi rehberi niş 2

Kafatası (Skull) Kulesi, 1809’da Cegar Savaşı sırasında öldürülen Sırpların kafataslarını kullanarak Osmanlılar tarafından inşa edilen, kafataslarından yapılmış üç metre yüksekliğindeki bir kule olması ile  adını kazanıyor. . Geçmişin bir başka trajik kalıntısı da Niş toplama kampı. Bu II. Dünya Savaşı sitesi, 12.000’i idam edilen yaklaşık 30.000 kişiyi barındırmış. Ziyaret etmeyi planlıyorsanız, pazartesi günleri kapalı olduğunu hatırlamanız  gerekiyor.

sırbistan gezi rehberi Knjasevac

Şarap cenneti Knjaževac

Bulgaristan sınırına yakın bir şehir ve üç dağın ortasında kurulmuştur. Roma döneminde var olmuş ve bir zamanlar 1834’te Sırbistan’ın bir parçası olmadan önce Gurgusovac olarak biliniyordu. 1859’da bugünkü adını aldı.

Kasabaya bir gezi, Jovic Şaraphanesini ziyaret etmek için mükemmel bir fırsat. Bölge, ülkenin en çok şarap üreten bölgelerinden biri ve şarapçılık, Chardonnay ve Riesling gibi bazı harika şaraplar sunuyor. Şansınız varsa yıllanmış konyaklarında tadına bakabilirsiniz. Şaraphane ve kasaba ziyareti, Niş’ten harika bir günlük gezi ile görülebilir.

sırbistan gezi rehberi felix

Felix Romuliana

UNESCO Dünya Mirası olan Gamzigrad kasabası dışındaki bir Roma bölgesidir. Site geniş, 10 dönümlük bir alanı kaplıyor ve kesinlikle Niş gezisine değer.

İmparatorluk Sarayı’nın özelliklerinden bazıları, ziyaretçilere orijinal saray hissini vermek için değiştirilirken, diğer özellikler ise Jüpiter tapınağının kalıntıları ve hamam kompleksi kalıntıları dahil olmak üzere Roma dönemine aittir. Ayrıca Galerius büstü ile Roma sikkelerinin yanı sıra etkileyici bir mozaik koleksiyonu ve bölgenin harika hava fotoğraflarından oluşan Zajecar Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

sırbistan gezi rehberi felix 2

Müziğin Tarihle Buluştuğu Şehir ,Novi Sad

Novi Sad ana şehirlerimizin üçüncüsü ve Tuna’nın kıyısında ve Fruska Gora dağlarının kuzey yamaçlarında Sırbistan’ın en büyük ikinci şehri. Şehir, 17. yüzyılda, Tuna’nın diğer tarafındaki Petrovaradian kalesine yakın bir yerde yaşamak isteyenler tarafından kurulmuştur.

Özgürlük Meydanı şehrin merkezi ve burada bir Neo-Gotik tarzı bina olan Mary Katolik Kilisesi’nin adını görebilirsiniz. Yanında, 19. yüzyıldan kalma etkileyici Macar tarzı birkaç bina vardır. Zmaj Jovina Caddesi boyunca gezebilir  civardaki restoranları ve alışveriş yerlerini keşfedebilirsiniz.

sırbistan gezi rehberi novisad

Petrovaradian Kalesi, Avrupa’nın ikinci büyük kalesi ve yürüyerek keşfedilecek güzel bir yer. Tuna Nehri boyunca ve şehrin her yerinde manzaranıza girmemesi imkansız. Kalenin tepesindeki manzara ise kesinlikle  aşamalı 200 merdiven tırmanmaya değer . İçeride bir gürme restoran da bulunmaktadır. Petrovaradian Kalesi, her yaz Avrupa’nın en büyük açık hava konseri organizasyonlarından biri olan EXIT Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

sırbistan gezi rehberi novisad 2

Sremski Karlovci

Tuna boyunda  yerel şarap imalathaneleriyle ünlü Novi Sad’a 8 km uzaklıkta bir kasabadır. Bunların birçoğu  yerel ailelere aittir ve onlar tarafından  işletilmektedir. Bölgede uzun bir şarapçılık geçmişi var . İmparator Marcus Aurelius, ilk üzümleri MS 273’te buraya dikmiştir.

sırbistan gezi rehberi karlovci

Ziyaret ederken, bazı şaşırtıcı meyve ve fındık aromalı rakıları tatmak için Benišek-Veselinović Şarap Mahzeninde mutlaka mola vermelisiniz. Ayrıca geleneksel Sırp kahvaltısı için harika bir yerdir. Ayrıca şarapları ve organik balları deneyebileceğiniz Arıcılık Müzesi’ni gezebilirsiniz. Sonunda, 17. yüzyıldan kalma Alman pastasının bir varyasyonu olan geleneksel Kuglof pastası da bölgede denenebilir. Şaraphane gezilerinden herhangi birini firmalara e-postayla göndererek ya da şehirdeki Turist merkezini ziyaret ederek rezerve edebilirsiniz.

sırbistan gezi rehberi karlovci 2

Sırbistan modern bir ülke olabilir, ancak çoğu Roma döneminden kalma köklü bir tarihe sahiptir. Ülkeyi gezerken tadını çıkarabileceğiniz birçok şarap imalathanesi ve harika restoranlar da var. Üç büyük şehrinde konaklayarak civara yapılacak günlük gezilerle harika zaman geçirebileceğinize eminim .

Belgrad’da görülecek 10 yer yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sırbistandaki Orta çağ Kaleleri listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Belgrad’dan Sremski Karlovci şarap tadımı  ve Novi Sad’a günü birlik gezi için buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

 

Novi Sad’dan şehir içi turu dahil şarap tadımı Sremski Karlovci turu için buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Fotoğraflar Flickr ve Pixabaydan alınmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir