Belgrad Serbia
ANASAYFA,  BALKANLAR,  SIRBİSTAN,  YURTDIŞI

Belgrad ‘da Görülmesi Gereken 10 yer

Belgrad Güneydoğu Avrupa’daki Tuna ve Sava Nehirlerinin buluşma yerinde, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.

Belli başlı Avrupa şehirleri gibi, Belgrad da bin yıllara yayılan kültür bakımından zengin bir tarihe sahiptir. Günümüz kentinin bulunduğu bölge, Avrupa’nın en önemli tarih öncesi kültürlerinden birine, kökleri M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen Vinča kültürüne ev sahipliği yapıyordu. Belgrad’ın engin tarihi boyunca, şehir kendisini stratejik olarak konumlandırdı ve 115 savaşta muhalif gruplar arasında bir ödül kazandı.

İnanılmaz, 7.000 yıllık tarihi sayesinde, Belgrad’ın popüler mekanlarının çoğu tarihi çeşitliliktedir, ancak şehir aynı zamanda akla gelebilecek her tür seyahat meraklısı için cazibe merkezleri sunmaktadır. İşte Belgrad’da görülecek ve yapılacak 10 şeyden oluşan seyahat rehberimiz!

Belgrad Kale Megdan

Belgrad ‘ın göbeğindeki Kalemegdanda tarihi ve dingin bir gezinti yapmak!

Sava ve Tuna Nehirleri’nin birleştiği yer olan eski Belgrad şehri Stari Grad’da, kentin en önemli tarihi yerlerinden biri olan Kalemegdan Kalesi (Belgrad Kalesi olarak da bilinir) bulunur. Asırların çoğu için, o zaman Singidunum olarak adlandırılan bütün şehir, daha sonra taşla takviye edilmeden önce toprak siperlerinin ve tahta tellerin oluşturduğu ilkel kalenin duvarları ile sınırlandırılmıştı.

Kale, Orta Çağ’da 1. Ve 2. Dünya Savaşlarına kadar olan hasar ve yıkıma maruz kaldıktan sonra tarihinde birkaç kez yeniden inşa edildi.

Girişi ücretsiz olan olan kale, hem Eski Şehir’e hem de Tuna ve Sava Nehirlerinin buluşma noktasına bakar ve aynı zamanda şehir merkezindeki ana yaya caddesi olan Knez Mihailova Caddesi’ne çok yakındır. Kalemegdan Kalesi, 1979 yılında tarihi önemi nedeniyle ve yıllık iki milyondan fazla ziyaretçisi ile olağanüstü önemi olan bir Kültür Anıtı olarak seçildi.

İstiklal caddesinin ruh eşi, Knez Mihailova Caddesi

Kalemadgan Kalesi’nin gölgesinde, Belgrad’daki ana yaya ve alışveriş bölgesi olan Knez Mihailova Caddesi yer almaktadır. Cadde, 1868 yılında öldürülen bir Sırp prensi olan Mihailo Obrenović III’ün ismini almıştır ve 1860’lar ve 1880’ler arasında inşa edilmiş birçok tarihi bina ve konaklarla kaplıdır. Knez Mihailova Caddesi, Sırp yasası uyarınca kentteki en eski ve en değerli yerlerden biri olarak korunuyor.

Belgrad Knez Mihaliova

Bu yaya bölgesi, güneydoğu Avrupa’da en güzel bölgelerden biri olarak kabul edilir ve yerliler ve turistler arasında popülerdir. Caddenin sonunda, inşaatın ardından 2017 yılında tamamlanan 165.000 metrekarelik bir alışveriş merkezi var. Cadde ayrıca, Terazije’nin merkezi kent meydanı ile Kalemegdan Kalesi arasındaki en kısa yol olarak hizmet vermektedir.

Knez Mihaliova Belgrad

Cadde etrafında oldukça fazla yemek ve içecek ihtiyacınızı karşılayacağınız  keyifli mekanlar mevcut.  Kalemegdan girişine doğru bir çok hediyelik eşya standı, bit pazarı tadında eski Sovyet eşyaları bulabileceğiniz tezgahlar , Republic Square ucunda ise turist info merkezi hizmet vermektedir.

Saint Sava Kilisesi

Belgrad’da kaçırılmayacak bir başka yer de, şehir merkezindeki Vračar belediyesinde Sırp Ortodoks kilisesi olan Saint Sava Kilisesi. Kilise, artık 1545’te kilisenin bulunduğu yerde Vračar platosu üzerinde yakılan Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Saint Sava’ya adanmıştı.

Yıllarca süren gecikmelerden sonra kilisenin inşaatı 1935 Mayıs’ında başlamış ancak bölgedeki bombalamalar nedeniyle birkaç kez durdurulmuştu. Çan, pencereleri ve cephesi de dahil olmak üzere kilisenin dış kısmı 2017 yılında tamamlandı. Saint Sava Kilisesi, Belgrad şehir manzarasında öne çıkan bir simge yapı ve şimdi dünyanın en büyük ikinci Ortodoks kilisesi. Aynı zamanda dünyanın en büyük dini binaları arasında yer almaktadır.

Belgrad Rebuplic Square

Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)

Belgrad’a geldiğinizde güzergahınızda olması gereken bir durak , Stari Grad belediyesinde bulunan merkezi bir meydan ve mahalle olan Cumhuriyet Meydanı. Terazije’den sadece yüz metre uzaklıkta ve Vacina Sokağı üzerinden batıya Kalemegdan Kalesi’ne bağlanan meydan, genellikle Sırp dilinde “at yeri” olarak adlandırılıyor ve arkadaşlar için popüler bir buluşma yeri.

Belgrad’ın en tanınmış kültürel binalarından ikisi, Ulusal Tiyatro ve Sırbistan Ulusal Müzesi meydanda bulunuyor. Ulusal Müze, ülkedeki en büyük müzedir ve 400.000’den fazla nesneden oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Meydandaki öne çıkan diğer simge yapı, 1882 yılında dikilen Prens Mihailo Anıtıdır. Hem binalar hem de heykele Büyük Öneme Sahip Kültür Anıtları adı verilmiştir ve bu nedenle Sırbistan Cumhuriyeti tarafından korunmaktadır. Bu meydanı ziyaret etmek, hiç şüphesiz Belgrad’da yapılacak en iyi 15 şeyden biri!

Şehirde düzenlenen Walking turların toplanma alanı burasıdır. Şehri gezerken burayı kaçırmanız imkansız.

Belgrad Skadarlija

Belgrad ‘ın Bohem Çocuğu Skadarlija  Caddesi

Belgrad’da iken, 19. yüzyıldan beri kentin bohem bölgesi olarak bilinen eski bir cadde ve mahalle olan Skadarlija’yı ziyaret etmeyi unutmayın. Stari Grad’da Cumhuriyet Meydanı’nın hemen güneyinde yer alır ve geleneksel kentsel mimarisiyle tanınır.

Dünyaca ünlü bu cadde 400 metreden daha kısa ve Despot Stefan Bulvarı’nı Dušanova Sokağı’na bağlar, ancak kısa olduğu için, sunacağı çok fazla şey olmadığı anlamına gelmez. Kentin en popüler ikinci turistik mekanı ve harika restoranları burada sıralanıyor. Bu restoranlar, Sırbistan ve Hırvatistan’da servis edilen güçlü, geleneksel bir meyve brendi olan Rakıya’yı denemek için mükemmel bir yer. Her restoran kendi Rakıyasını yapıyor , en azından iddia ettikleri bu 🙂 . Cadde boyunca, ayva meyvesi, erik, kayısı ve diğer çeşitli meyvelerden yapılan Rakıya’yı deneyebilirsiniz.

Belgrad Skadarlija

Burada geleneksel Sırp gecelerini  ve yemeklerini deneyip ,yaşayabiliceğiniz  gibi ayrıca ara sokaklarında ve cadde girişinde Amerikan Country müziği, yada jazz müziği dinleyebileceğiniz küçük ama çok eğlenceli mekanlarda mevcut.

Ayrıca Bohem kültürünün Belgraddaki temsilcisi olan Skadarlija ile igili diğer makalemide buradan okuyabilirsiniz.

Belgrad ‘ın sakin sakini ,Zemun

Tuna Nehri’nin sağ kıyısında, isimlerini yerel kent ve tarihi mahallelerle paylaşan üç tepenin (Gardoš, ovukovac ve Kalvarija) tepesinde bulunan Zemun belediyesi. Zemun, bir zamanlar kendi  başına bir şehirdi. 1934’te Belgrad’a dahil edildi. Çeşitli halklar ve devletler, Bizans İmparatorluğu, Gepidler, Avusturya Habsburgları ve diğerleri tarihi boyunca şehri ve bölgeyi kontrol etti.

Bugün, Zemun birçok küçük meydanı, romantik mimarisi ve Tuna’nın kıyıları boyunca mavna kafeler, bir eğlence parkı ve Hotel Jugoslavija içeren uzun bir gezinti yeri ile ünlüdür. Daha yavaş bir yaşam biçimine sahip olduğu bilinen belediyede ayrıca bir market ve Fransız restoranları bulunuyor ve Yukarı Şehir’de Gardoš Kulesi’ni bulacaksınız.

Arnavut kaldırımlı sokakları, komünizmin etkisindeki mimarisi ile Belgrad merkezin kargaşasından sonra  daha sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için mutlak görülmesi gereken bir yerdir.

Sirmium Antik Kenti

Belgrad yakınlarındaki büyüleyici bir tarihi yeri ziyaret etmek isteyen tarih meraklıları için  antik bir Roma İmparatorluk sarayı kompleksinin kalıntılarını bulacağınız başkentin sadece bir saat doğusunda, Sırp kasabası Sremska Mitrovica’ya bir günlük gezi yapmalıdırlar. M.Ö. 5000 yıllarına dayanan kökleri vardır ve MS 582’deki yıkımına kadar birkaç yüzyıl boyunca gelişmiştir.

Roma İmparatorluğu’ndaki en önemli şehirlerden biri ve on Roma imparatorunun doğduğu yer olan Sirmium, Sremska Mitrovica kent meydanında ortaya çıkarılan geniş bir kalıntı bölgesi içeriyor; güzel oyulmuş mezar taşları, lahitler, heykeller, sütunlar ve madeni paralar dahil olmak üzere birçok Roma eseri sergileyen muhteşem bir müze; Demetrius’a adanmış beşinci yüzyıl Hristiyan Bazilikası; ve şehir merkezindeki bir binada bulunan ve mozaikler, banyo sistemi ve saray duvarları içeren imparatorluk kompleksi kalıntıları. Tüm site, Arkeolojik Olağanüstü Önemli Bir Site olarak korunmaktadır ve Sırbistan’ı ziyaret eden herkes için görülmesi gereken bir yer.

Viminacium Antik Kenti

Belgrad’ın sadece 90 dakika doğusunda, Mlava Nehri’nin Tuna Nehri’ne boşaldığı noktada, Roma kentinin kalıntılarını, kalesini ve Viminacium olarak bilinen askeri kampı kapsayan büyüleyici bir arkeolojik park bulunuyor. Bir zamanlar antik bölgenin başkenti Moesia Superior olarak adlandırılan bu antik askeri kale, MS 1. yüzyıla kadar uzanıyor ve dördüncü yüzyılda Yedinci Lejyon Claudia’nın üssünde hizmet ediyordu. Orada yaşayan 6.000 lejyoner, antik dönemden kalma en iyi askerleri içeriyordu. Kent, beşinci yüzyılda Hunlar tarafından yıkıma uğradı, tam toparlanamadan  bu olaydan  1 yüzyıl sonra ise Slavlar tarafından tekrar yıkıldı.

1100 dönümlük arkeolojik sit, tapınak, sokak, saray, amfitiyatro, Roma termal hamamı, türbe ve diğer kalıntıları içermektedir. Orada yapılan önemli buluntular arasında 14 inçlik bir yeşim heykelinin, bir milyon yıllık bir mamut iskeleti ve bir Roma arkeolojik sahasında bulunan 15.000 mezardan oluşuyor. Tarih tutkunu iseniz, buraya gelmek zorundasınız!

Ortaçağ’ın en güzel miraslarından Golubac Kalesi

Belgrad’da yapılacak en iyi 10 şey listemizdeki son madde Gobulac Kalesi’ne yapılacak bir günlük gezi. Bu çarpıcı, orta çağ 14. yüzyıldan kalma kale, Tuna Nehri boyunca bulunan Golubac kasabasında Belgrad’dan sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunuyor.

Golubac Kalesi

Kale, ana işlevi üç iç bileşiği korumak olan on etkileyici kuleye sahiptir. Kale, Osmanlı İmparatorluğu ile Macaristan Krallığı arasındaki savaşlar da dahil olmak üzere savaştaki adil payını gördü ve tarih boyunca Türkler, Bulgarlar, Macarlar, Sırplar ve Avusturyalılar tarafından yönetildi. Oradayken, nehrin karşısındaki çarpıcı manzara ve karşıdan gözüken Romanya  manzarasının tadını çıkardığınızdan emin olun.

Kaleye düzenleyeceğiniz günlük gezi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Ortaçağ meraklıları için ayrıca ;Orta çağ yapıtları Sırbistanda deneyimleyebileceğiniz en güzel 5 kale yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Fotoğraflar flickr’den alınmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir