ANASAYFA,  BALKANLAR,  YUNANİSTAN,  YURTDIŞI

Yunanistan Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Atina, dünyanın en eski şehirlerinden biri olmasına rağmen,  modern ve sofistike bir 21. yüzyıl başkentidir. Özellikle 2004 Yaz Olimpiyatları Oyunları sonrasında birçok gelişme kaydetti. Bunlar arasında yeni bir metro sistemi, cadde tramvayı ve uluslararası hava limanının yanı sıra yol ve otoyol sistemlerinde büyük gelişmeler var. Atina şehir merkezinde hiç olmadığı kadar yaya dostu bölgeler bulunuyor. En önemli turistik yerlere artık kolayca erişilebiliyor. Alışverişe, restoranlara, turistik yerlere ve gece hayatı mekanlarına gibi çoğu yere yürüyerek ulaşmak mümkün.

Yunanistan ekonomik krizin ortasında olmasına rağmen Atina hala istikrarlı bir şekilde büyüyor. Yeni yapılan oteller, restoranlar, butikler  ve  gökdelen inşaatları göze çarpıyor. Atina, zıtlıkların şehridir ve meraklı gezginler için baştan çıkarıcı  olması da sanırım bu özelliğinden kaynaklı.  Tüm tuhaflıklarıyla Yunanistan Atina ‘yı sevmemek mümkün değil.  Bir anda sizi mahsur bırakabilecek grevler, epik plaj partileri, eski klasikler, kahve  bağımlısı bir  kültür ve sürekli trafik. Tüm bunlar Atina’yı ayırt edici ve unutulmaz kılıyor.

Dünya üzerinde çok az yer, Atina’nın köklü tarihine sahiptir. Küçük demokratik şehir devletinden modern metropollere 7.000 yıllık evriminin izleri, arkeolojik bölgelerinde belirgindir. Yunanistan Atina, Persler, Romalılar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere, zaman içinde birçok dünya gücü tarafından imrenildi. Fethedilen toprakların çoğunda olduğu gibi, Atina tarih boyunca birkaç kez tesviye edildi ve yeniden inşa edildi.

İpucu: Antik Atina’yı keşfetmeye başlamadan önce, çok sayıda arkeolojik alan için pass  bilet almanızı şiddetle öneririz. Farklı kombinlerle hazırlanan kart bir çok müze ve antik kente giriş ücretlerinde tasarruf yapmanızı sağlar. Ayrıca şehir için otobüslerde de geçerliğivardır. Kartı ziyaret edeceğiniz ören yeri gişesinden temin edebilir yada online olarak Turbopass sitesinden temin edebilirsiniz.

İşte Yunanistan Atina ‘da yapılacak ve görülecek en iyi şeyler!

Yunanistan Atina Akropolis Tepesi

Tüm dünyada sadece Akropolis olarak bilinen Akropolis Tepesi’nin ziyaret etmeden  Yunanistan Atina turu tamamlanmış  olmaz.Beşinci yüzyılda Atina devlet adamı Perikles tarafından görevlendirilen Akropol, hızla kentin ihtişamının somut sembolü haline geldi. Perikles, Atina’yı antik dünyanın entelektüel merkezi haline getirmek istedi ve tüm büyük vizyonlarda olduğu gibi büyük ölçekli inşaat projeleri geldi. Atina’lı mimar Mnesicles, Parthenon’un resmi girişi olan büyük Propylaea’dan sorumluydu. Daha sonra Erechtheion ve Athena Nike Tapınağı da eklendi.

 Yunanistan Atina , Parthenon

Antik  binalardan sadece biri demokrasinin amblemi olmaya devam ediyor ve bu Parthenondur. Parthenon, zamanında etkileyici bir yapıydı – Athena’ya adanmış bir tapınak, tamamen Pentelic mermerden yapılmış ve karmaşık heykeller, frizler ve Persler üzerindeki Yunan tanrıları ve Atina zaferleriyle ilgili yazılarla süslenmiştir. Mimarlar Iktinos ve Kallikrates, basit ama şık tasarımının arkasındaki ustalar olarak kabul ediliyor. Parthenon’un sütunları düz görünüyor, fakat simetri yanılsaması vermek için taban kısmında daha kalın. Nesnelerin tek bir noktada birleştiği bu tür optik illüzyona doğrusal perspektif denir. Bu matematik temelli sistem antik Yunanlılar tarafından geliştirilmiştir ve o zamandan beri derinlik yanılsaması yaratmak için birçok sanat formunda uygulanmıştır. Bu ilkeleri kullanan dikkate değer bir çalışma 15.yy da  Leonardo da Vinci’nin yaptığı önemli eser , Son Akşam Yemeği’dir.

Parthenon’un içinde devasa Athena Parthenos heykeli vardı. Büyük heykeltraş Phidias tarafından yaratılmış, o şehrin kült imajıydı. Heykel günümüze ulaşmamış, ancak eski tarihçiler onun masif altın ve fildişi, göğüs plakasında yaldızlı fildişinden Medusa’nın oyulmuş  görüntüsüne sahip olduğunu belirtiyorlar. Mevcut durumuna rağmen Parthenon, Klasik Yunanistan’ın en önemli binası ve dünyanın en önemli kültürel anıtlarından biri olmaya devam ediyor.

Agora Antik Kenti, Herodus Atticus  ve Dionysos Antik Tiyatrosu

Akropolis’in çevresinde, her biri Arkeoloji Parkı içinde yer alan birçok antik alan vardır. Akropolis’e en yakın olanlar Antik Agora, Herodus Atticus Tiyatrosu ve Dionysos Antik Tiyatrosu’dur. Agora, demokratik ilkelerin yürürlüğe girdiği yerdeydi; Kamu oylarının kullanıldığı ve şehir büyüklerinin  toplandığı yer burasıdır. Bugün pek bir şeye benzemiyor olabilir, ancak Batı medeniyetinin ideallerinin şekillendiği yer burasıdır.

Dionysos Tiyatrosu, Akropolis’in güney yamacına hakimdir. Bugün gördüklerimiz aslında Romalıların gladyatör savaşları için 17.000 izleyiciyi ağırlamak için yaptıkları tadilattan kalanlar. Antik Atina’da, Antigone ve Medea trajedileri de dahil olmak üzere ilk defa eski dramaların sunulduğu yer burasıydı.

Roma Agorası

Akropolis’ten kuzeye, Monastiraki’ye doğru yürürken Roma Agorasıyla karşılaşacaksınız. Bu, birinci yüzyılda inşa edilmiş  bir pazardı. İmparator Julius Caesar ve daha sonra halefi İmparator Augustus tarafından sağlanan fonlarla ,Akropolis’in eteğindeki eski Yunan Agorasının yerini şehrin ana pazarı ve ticaret bölgesi olarak değiştirmiştirlerdir. Roma Agorası’nın geniş bir avlusu, çeşitli dükkanları vardı ve büyük Athena Archegetis Kapısı tarafından giriş yapılırdı.

Kapının yanında hala Rüzgarların Kulesi duruyor. Her bir tarafa oyulmuş  sekiz rüzgardan adını alan sekizgen bir yapı (Kuzey, Güney, Doğu, Batı, Kuzeybatı, vb.). Rüzgar yönünü ve sekiz güneş saatini belirtmek için tepesinde bir rüzgar gülü vardı. İçinde zamanı belirten su ile çalışan bir mekanizma vardı. Su saatleri olarak bilinen Clepsydralar, sarkaçlı saatler icat edilmeden önce eski dünyanın en doğru zaman söyleyen aygıtlarıydılar.

 Yunanistan Atina ,Hadrianus Kütüphanesi

Agora yakınlarında, Atina’nın yeniden canlandırılması planının bir parçası olarak Roma İmparatoru Hadrian’ın  M.S 131’de görevlendirdiği seçkin bir bina olan Hadrian Kütüphanesi’nin kalıntıları bulunuyor. O zamanlar şehrin en büyük kütüphanesiydi ve tarihi, akademik, felsefi ve dini metinlerin en iyilerini barındırıyordu. Orijinal yapıda, çeşitli okuma odaları ve konferans salonları ile çevrili bir bahçeye ve havuza sahip açık bir avlu vardı. 267’de yok edildi. Hayatta kalan parçaları daha sonra şehir duvarına yerleştirildi.

Hadrianus Kemeri

Plaka mahallesinin güney ucundaki Akropolis Metro İstasyonu’nun doğusunda iki önemli tarihi mekan daha var. İlki, Hadrian Kemeri, Hadrian Kütüphanesi’nin yapıldığı sırada İmparator Hadrian’ı onurlandıran bir hatıra kemeridir (MS 131 – 132). Geçit onuruna inşa edildi .Hadrian, eskilerin doğusunda “yeni Atina”  kurulduğu için bu yeni bölge onuruna Hadrianoupolis adını aldı. Kemer günümüzde halen olağanüstü durumdadır.

Olimpos Zeus Tapınağı

Olimpos Zeus Tapınağı hayatta kalan en büyük antik Atina tapınağıdır. 520 yıldan başlayarak 600 yıldan fazla süren bir inşaat projesiydi. Olimpiya-Zeus Tapınağı’nın kalıntıları, Akropolis Metro İstasyonu’nun doğusunda, Hadrian Kemeri’nin hemen ötesinde yer almaktadır. Site her gün açık. Genel giriş ücreti 2 €.

yunanistan atina

Kerameikos Mezarlığı

Akropolis’in kuzeybatısındaki Psiri semtinde, antik Atina’daki en önemli mezarlık olan Kerameikos (148 Ermou Caddesi) bulunmaktadır. Burası savaş kahramanlarının, önde gelen şehir yetkililerinin ve tanınmış Atinalıların defnedildiği yer. Kerameikos mezarlığı kentin ana kapısının hemen dışındaydı ve dini alay ve resmi törenlerde kullanıldı. Kerameikos, popüler bir turistik yer olarak bilinmemektedir, ancak tarih meraklılarının zevk alacağı unsurlar içermektedir. Ermou Caddesi’ni Monastiraki Metro İstasyonu’ndan bulmak kolaydır. Ayrıca Kerameikos İstasyonunda inebilir ve Voutadon Caddesi’nden yol alabilirsiniz. Kerameikos  her gün 08: 00-19: 30 arasında açıktır. Genel giriş ücreti 2 €.

yunanistan atina

Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı, Atina’nın ana meydanı ve ulaşım merkezidir. Görkemli Parlamento binasının evi olan meydan, neredeyse her zaman geçen turistler ve yerlilerle doludur. Syntagma Meydanı, lüks Kolonaki bölgesi ve tarihi Plaka semti ile çevrilidir. Burada, Evzonlar olarak bilinen birkaç Yunan askeri, geleneksel askeri regaliye ile süslenen Meçhul Askerin Mezarı’nı koruyor. Bu genç adamlar, özel amacı Türbe ve Parlamento binasını korumak olan Yunan Ordusunun seçkin üyeleri.

yunanistan atina

Uzun boylu Evzonlardan birinin  yanında fotoğraf çekilmesinin yanı sıra, buranın ana cazibesi muhafızların  nöbet değişimini izlemektir. Senkronize tören her saat başı yapılır. Syntagma Meydanı, Meçhul Askerin Mezarı’ndan birkaç adım uzaklıkta kendine ait bir metro istasyonuna sahiptir.

yunanistan atina

Yunanistan Atina ,Philopappos Tepesi

Aslında Akropolis’in batısındaki üç tepeden oluşan bir küme olan Philopappos Tepesi, tarihsel olarak Muses Tepesi olarak biliniyordu. Buradan Akropolis’in belirlenmiş görüş alanlarından panoramik manzarası var. Tepeye, 116 senesinde ölen Roma Senatörü ve önde gelen Atina’lı Gaius Julius Antiochus Epiphanes Philopappos’un adı verildi. Latince bir kitaba sahip olan Philopappos’un anıtı hala tepenin üzerinde duruyor.

yunanistan atina
The Acropolis in Athens, Greece.

İpucu: Atina’nın antik kalıntılarının bir zamanlar nasıl göründüğünü öğrenmek istiyorsanız, eski Atina 3D web sitesini öneriyoruz. Gösterimler ve modeller, farklı tarihi dönemlerde binaların, tapınakların ve ana alanların nasıl göründüğünü göstermektedir.

http://www.ancientathens3d.com/

Ülkemizden ulaşımı en kolay Yunan adalarından birisi olan Rodos hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir