ANASAYFA,  BALKANLAR,  ROMANYA,  YURTDIŞI

Timişoara Romanya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Neden

Timişoara ‘yı neden ziyaret etmekten zevk aldığımı söylemek gerçekten zor. Bu birçok küçük şeyin  birleşimiydi.Benim  şehri iliğime kadar solumamı saplağan canlı bir havaydı. Romanya’daki en sevdiğim yer olduğunu söylemeye bile cüret ettim (Nerede ise bütün Romanyayı  Arad, Bükreş, Sibiu, Baia Mare, Croavia ,Brasov, Sighisoara, Oradea, Sinaia, Bran, Rasnov ve Cluj Napoca’yı görmüş olmama rağmen ) Gerçekten şaşırmıştım. Turistler arasında çok popüler değil bir rota değil. Ama Budapeşte üzerinden trenle Beyaz şehir Belgrad’a ziyaret edenlerin bildiği bir nokta.

Bir sonraki Romanya seyahatinizi planlarken  (ya da sınırın hemen karşısında olduğu gibi Sırbistan veya Macaristan’a) kendinize bir iyilik yapın ve bir gün bile olsa Timisoara’yı ziyaret edin. Pişman olmayacaksınız!
Şehirden (Timisoara’da ne yapılacağına dair fikirlerimin) zevk almamın nedenlerinin listesi!

İnanılmaz mimarisi

 

Timisoara hakkındaki ilk izlenimin çok şahane değildi. Tren istasyonu ve çevresi oldukça garip. Küçük barlar daha çok yerele hitap eden içlerinde birkaç slot makinasının bulunduğu izbe mekanlar. Bunları gördüğüm an Timisoara’yı ziyaret etme kararımdan şüphe etmeye başlamıştım. Ama merkeze  doğru yaklaştıkça, fikirlerim değişmeye başlamıştı! Sonunda Timisoara’nın kalbine ulaşmıştım ve bu  en çok sevdiğim şeydi: Habsburg zamanından kalma art nouveau ve tuhaf stilin karışımı.Ve Timişoarada beni bekleyen şeyler için heyecanlanmaya başlamıştım bile! Timisoara sokaklarında dolaşırken şeker dükkanında bir çocuk gibi hissettim. Her şey çok güzel görünüyordu!Kentin iç kısmında ki bazı bölümleri, en güzel üç ana meydanı – Piata Unirii de dahil olmak üzere heryerde tadilat vardı. Yine de renkli ve güzel görünüyordu.

En önemli mimari yapılar için özellikle Piata Traian’ın çevresine odaklanmalısınız. Ne yazık ki bu muhteşem binaların çoğu ihmal edilmiş görünüyor, yinede Timisoara’nın gerçek güzelliğini görebilirsiniz.
Biraz yatırımla ,şehir Orta Avrupa’nın en etkileyici ve kıdemli yerlerinden biri olma şansına sahip! Beni asıl şaşırtan Romanyada yaşadığım süre boyunca Arad ve Timişoara bölgesinde Romanyanın asil ailelerinin (dededen zengin ) yaşadığını biliyor olmaktı. O yüzden şehrin ihmal edilmiş olması bana anlamsız gelmişti. Timisoara’yı bir rehberle keşfetmek iyi bir seçenek – bu yolla yer hakkında çok şey öğrenebilirsiniz!

İlginç tarihi

Tarihi ilginç şehirleri seviyorum ve Timisoara kesinlikle onlardan biri. Timisoara’nın kökenleri Orta Çağ’dan gelmektedir ve yer yüzündeki stratejik konumu nedeniyle tarihte her zaman önemli bir rol oynamıştır. Yüzyıllar boyunca Macarlar, Osmanlılar ve Habsburglar’ın egemenliği altındaydı.Habsburglar, Timisoara’yı, şehri o dönem için son derece modern hale getiren sayısız gelişme ile önemli bir sanayi merkezi haline geldi. (Şehrin bir çok yerinde hala aktif olan ve muhteşem mimarilere sahip eski fabrikaları görebilirsiniz). Dünyada (New York’tan sonra) 1884 döşenen elektrikli sokak lambaları ile ikinci sırada ve Avrupa’da atlı tramvaylarla  ikinci sırada yer aldı. Söylentilere göre, Paris’teki Eyfel Kulesi’nin yaratıcısı olarak herkes tarafından bilinen Gustaf Eiffel’in Timisoara’daki köprülerden birinin eskizlerini yapmış. 20. yüzyıl şehir için çok iyi geçmedi.. 2. Dünya Savaşı’nda çok kötü bir şekilde tahrip edildi ve sonrasında savaş sonrası çatışmaların sonucu olarak Sovyetleşme süreci başladı. Timisoara, 1989 sonunda Romanya Devrimi’nde çok önemli bir rol oynadı – tüm hareketin başladığı yer oldu. Şehirde dolaşmak ve geçmişin tüm kalıntılarını, özellikle de son olayları keşfetmek benim için önemli bir tarih dersi gibiydi.

Canlı atmosferin tadını çıkarmak için Timisoara ‘yı ziyaret edin!

 

Timişoara öğrencilerin şehridir ve bunu her adımda hissedebilirsiniz. Şehirde her zaman bir şeyler oluyor ve günün hangi saatinde olursa olsun insanlarla dolu. Bükreşten sonra festivallerin, konserlerin ,sinema ve tiyatronun kalbi burada atıyor. (son yıllarda bu hareketlilik Cluj Napoca’dada yaşanmaya başlandı) Timisoara gezilerim genellikle hafta sonlarıydı (kaç kere gittim saymadım , ayrıca sık sık Belgrad için geçiş noktası olarak kullandım). Ana meydanda, Piata Victoriei, genelde konserlerin ve meydan etkinliklerinin olduğu bölge. Sürekli hareketli ve gece yarılarına kadar süren bir karmaşa hakim. Her zevke uygun şehirde her zaman bir şeyler olduğunu gerçekten hissedebiliyorsunuz Timişoara da sıkılmanızın imkanı yok.Romanya’da yaşadığım sırada hem Timisoara hem de Bükreş’teki insanlardan birçok kez duydum, bu şehrin ülkede yaşanabilecek en iyi şehir olduğunu ve insanların orada yaşamlarını sevdiklerini açıkça görebiliyordum.

Meydana çıkan yollarda bulunan alternatif kafeler

 

 Alternatif kafe kültürü

 

Avusturya-Macaristan mirasıyla, Timişoara ‘nın iyi bir kafe kültürüne sahip olmasını bekliyordum. Ve hayal kırıklığına uğramadım! Son zamanlarda kafeler seyahatlerimin büyük bir parçası olduğu için etrafımda güzel yerler bulmak benim için önemli ve Timişoara da bu ayrı bir zevkti! Orta Avrupa’daki birçok yerde olduğu gibi – sadece yerel kafeleri keşfetmek için daha fazla zamanım olmasını dilerdim. Ama kısa haftasonu ziyaretlerinde bu oldukça sınırlıydı. Ve çoğunlukla kalabalık gruplarla yaptığım ziyaretlerde ortama uymak zorunda kaldım. Her yerde olduğu gibi kafeleri bulmak için en iyi kaynak Foursquare’di . Telefonunuza yükleyebileceğiniz ya da tarayıcıyı kontrol edebileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Her yerde kullanıyorum ve beni asla başarısızlığa düşürmedi.

kafeler

Timişoara ‘nın çok kültürlü mirası

 

Konumu gereği önemli olan bu şehir , yıllarca topraklarında hüküm süren Alman ve Macarlar sayesinde çok kültürlü bir mirasa sahip. Halen şehirde yaşayan  Macar, Alman ve Sırp azınlıklar var. Alman Devlet Tiyatrosu veya Macar Devlet Tiyatrosu gibi kültürel kurumlar veya Timisoara’nın zengin kültürel mirasını gösteren çok sayıda etkinlik gerçekleşiyor.. Şehirde dolaşırken, biri Fabrica’da (Strada Ion Luca Caragiale’de) diğeri merkezinde (Strada Marasesti’de) iki tane güzel sinagog gördüm.

Timişoara ‘da bulunan sinagoglar

Tüm bunlar beni Timisoara’da yaşayan ve şehri çok eşsiz ve güzel yapan harika dinler ve kültürler hakkında daha çok meraklandırdı. Aslında Romanya’da bir  çok köy ve kasabada böyle. Gezerken bir çok Alman yada Macar köyüyle karşılaşabiliyorsunuz. Halen bir çok köyde sadece Almanca yada Macarca konuşulduğuna bile şahit olabilirsiniz.

Timişoara sokak sanatı

 

Romanya’nın başkenti Bükreş’teki sokak sanatı gerçekten çok iyi. Ama Timisoara çok daha iyi! Çok sayıda duvar resmi, şablon ve rastgele resimler var ve hepsi harika görünüyor. Yerel sanat ortamına çok katkıda bulunan bir Uluslararası Sokak Sanatı Festivali bile var! Timisoara’nın merkezinde sokak sanatı bulmak için en iyi yerler köprünün altında (katedral ve merkezi park arasında), Strada Marasesti’de ve Piata Unirii’nin çevresindeki sokaklarda.

Strada Alba Iulia, sade bir şekilde şaşırtıcı görünen renkli şemsiyelerle dekore edilmiştir. Bunun son zamanlarda tüm dünyada iyi bilinen bir trend olduğunu biliyorum ama Timisoara, şemsiyeyi dekor olarak kullanan ve fotoğraflanan ilk şehirdi.

Timisoara’ya her ziyaretimde Strada Alba Iulia’dan geçtim, sadece üstümdeki şemsiyelerin çatısının tadını çıkarmak için sebepsiz yere gittim. Ve çok güzeldi!

Timişoara şemsiyeli caddesi Strada Alba iulia

Şehri gezmek, şehir hakkında her şeyi anlatan ve Timisoara’da yapılacak en iyi şeyleri size gösterebilecek olan bir rehberle daha güzel olabilir.. Daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için buraya tıklayın!

Romanya Sighişoara yazısını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Transilvanya ‘nın en fastastik şehri Braşov yazısını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir