ANASAYFA,  BALKANLAR,  SIRBİSTAN,  YURTDIŞI

Skadarlija Belgrad ‘ın Bohem Çocuğu

Skadarlija Belgrad ‘da  uzun zamandır merak ettiğim bir yerdi, hatta bu merak şehri keşfetme isteğimden bile öncelikli idi diyebilirim. Bu yüzden Romanya’ya taşındığımda ara ara yaptığım Romanya keşiflerinden sonra ilk uzun tatilimde (ki bu noele denk geldi.) hemen bir Balkan turu yapmaya karar verdim. Rotamın ilk durağı Sırbistan’ın başkenti beyaz şehir Belgrad idi. Eski Yugoslavya ‘nın başkenti olması dışında şehir hakkında çok fazla bir  bilgim yoktu.

 

Skadarlija Belgrad Bohem Kültürünün En Eski Temsilcisi

Bohem kültürünün büyük bir aşığıyım ve her zaman Bohem atmosferinin içinde olmaktan keyif alıyorum ,bu yüzden böyle bir yeri listeme almış olmak benim için kaçınılmazdı. Zaz gibi bir sesi tanımamızı sağlayan Paris ‘in Bohem yanı , Ukraynada dahil bir çok balkan ülkesine sonrada ABD ye sıçrayan Gogol Bordello tarzının karışımı. Modernize edilmiş ama özünü koruyan Skadarlija…

Skaradlija caddesi, Belgrad’ın merkezinde, ana meydan olan Trg Republike’den çok uzakta değil. Sadece 400 metre uzunluğunda ama kesinlikle cazibe merkezleriyle dolu. Romantizmi, eğlencesi  ve zengin tarihiyle Belgrad’ın modern yüzünden tamamen uzakta kalıyor. Her iki tarafa da dağılmış ağaçların yer aldığı ,Arnavut kaldırımlı caddede aşağı yukarı gezinmek veya bir  banka oturup ve Belgrad’ın geri kalanından çok farklı bir atmosferin tadını çıkarmak cidden keyifli.

Skaradlija Belgrad ‘ın Montmartresi

Belgrad’ın Montmartresi olarak bilinen Skaradlija ‘nın geçmişi Çingenelerin bölgeye yerleşmesiyle 1830’lara dayanıyor. Yaklaşık 20 yıl sonra sanatçılar, restorantlar ve barlar caddeyi ele geçirmişler. “Gypsy Quarter” adı 1872 yılına kadar kalmış. Ardından Şhkoder  diye anılan yer (şimdilerde Arnavutlukta bir şehir. ) daha sonra Skaradlija olarak değişmiş. Bohemian mahallesinin zirvesi 20. yüzyılın başlarında, cadde önde gelen yazarların, oyuncuların ve diğer sanatsal ruhların zamanlarını harcadığı restoranlarla doluydu. Avrupa’daki diğer benzer yerlerde olduğu gibi, o dönemde özgür ruh çok canlıydı ve Skaradlija Belgrad’ın kültürel kalbi haline geldi.

Bugün sokak çoğunlukla turistlerin ilgisini çekiyor,çoğu insan sadece  gitmiş olmak için gidiyor. Elbetteki turistik atraksiyon olduktan sonra şehrin diğer yerlerine göre fiyat olarak biraz yükseldi . Cadde boyunca çok sayıda restoran, sanat galerisi, antika dükkanı ve hatta otel var. Müzisyenler hem geleneksel Sırp şarkıları hem de uluslararası şarkılar çalıyor, insanlar yavaşça dolaşıyor ve Bohem atmosferi yine de yaşanıyor.

Skadarlija’da güzel bir akşam yemeği ile tatlandıracağınız ,geleneksel Sırp eğlencesine doyacağınız bir gece geçirmek isterseniz buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Siz seyahatlariniz sırasında  Bohem  yerleri ziyaret ettiniz mi? Neredeydiler? Yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim.

Ayrıca Orta çağ mimarisini sevenler için  Orta Çağ Yapıtlarını Sırbistanda deneyimleyebileceğiniz 5 Muhteşem kale yazısına  buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir