AVRUPA,  UKRAYNA,  YURTDIŞI

Odessa Ukrayna’ya Gitmek İçin 5 Neden

Odessa Ukrayna ‘yı yıllardır  ziyaret etmeyi planlıyorum ama her zaman bir şeyler ters gitti. Aynı şekilde Kiev içinde defalarca seyahatim iptal oldu, yada gittiğim zamanlar hep ülke için kritik zamanlara denk geldi.

2014 te Ukrayna’daki devrim gerginliği gerçekten büyüktü ve havayolu şirketleri sürekli uçuşları askıya alıyordu. Romanya sınırından geçişte sıkıntı yaşamamış olmamıza rağmen Lviv den Kiev’e ve sonrası için Odessa ‘ya aldığımız tren biletlerini yakmak zorunda kaldık. Ülke içindeki söylentiler trenleri bile devrimcilerin işgal ettiği, yollarda araçların önlerinin kesildiği yönündeydi.

 

Sonunda iki yıl sonra yaz aylarında Odessa’yı ziyaret etmeyi başardım. Şeytanın bacağını sonunda kırdım diyebilirdim.

Gerçekten şehirden ne bekleyeceğimi bilemedim, hiç bir beklentim yoktu. Bildiğim tek şey Karadeniz limanı olması ve ünlü Potemkin Basamakları ,suçlu bir geçmişi ve akıl almaz gece hayatı idi.

Geldiğim anda tren istasyonunun görkemli binasını görünce gerisini çokta önemli olmadığını düşündüm. Her geçen dakika Odessa beni daha da büyüledi ve ortada bir neden bile yoktu. Daha önce ziyaret etmediğim farklı türden bir şehir gibiydi, diğer büyük Ukrayna şehirleri gibi görünmüyordu – Kiev, Lviv  – hiç alakası yoktu. Bazen bana büyüleyici bahçeleriyle Eski Tiflis’i hatırlattı ama kısa sürede tamamen farklı bir yer olduğunu algıladım.

Birbirinden güzel mimariye sahip binaları

Odessa ‘nın Güzel mimarisi

Odessa’nın eski kısmı çok güzel! Şehir önceden Sovyet Rusya’da kültürel ve entelektüel merkezdi ve en muhteşem binaların çoğu o döneme aittir. Mimaride Akdeniz veya Fransız etkisinden daha çok Rus etkisi var .Bu da şehre eşsiz bir görünüm ve stil kazandırıyor.

Deribasovskaya caddesi ve Potemkin Basamakları çevresinde kısa bir yürüyüş yaparsanız en muhteşem binaları bulacaksınız.

Benim için Odessa’daki mimarinin iki önemli kanıtı var: Opera binası – Milano’daki La Scala’dan sonra dünyanın ikinci büyük operası  ve  Passage (Güney Rusya’daki en iyi oteldi). İkisi de oldukça nefes kesici.

Ama şehrin bu bölgesindeki mimari gerçekten şaşırtıcı arnavut kaldırımlı sokaklarda rastgele yürümek Odessa’da yapabileceğiniz en iyi şey! Ne yazık ki, yerlerin çoğu kötü durumda ama dikkatle baktığınızda, gerçek narin ve soluk güzelliğini göreceksiniz. Odessa gerçekten gözlere şenlik bir şehir.

Odessa büyüleyici arka bahçeleri

Odessa Büyüleyici arka bahçeleri

Arka bahçeler Odessa’daki en sevdiğim şey. Eski Tiflis’teki gibi rastgele bir kapıya giriyorsunuz ve tamamen farklı, büyülü bir dünyaya dönüşüyor. Bunu farkettiğinizde neredeyse her kapının arkasına göz atma isteği doğuyor.Sadece old towndakileri görebildim, çünkü ünlü Moldavanka semtinin arka sokaklarında  yalnız dolaşmaya cesaret edemedim . Söylentilere göre  hala en iyi bahçeler o bölgedeymiş. Gitmediğim için pişmanlık duymuyor değilim. Yine de, gördüklerimin oldukça şaşırtıcı olduğu için şikayet edemiyorum! Kelimenin tam anlamıyla, sadece Odessa arka bahçelerini keşfetmek için en az birkaç gün harcayabilirdim.  Ve bu benim Odessa’yı tekrar ziyaret etmek istememe neden olan çok sağlam bir neden! Eğer Odessa ‘ya bir ziyaret planlıyorsanız benim de yapmayı istediğim ama gerçekleştiremediğim Arka Bahçeler turuna gidebilirsiniz!

Odessa mükemmel yaz kaçamağı

Odessa – Mükemmel Bir Yaz Kaçamağı

Odessa mükemmel ve gerçekten uygun fiyatlı bir yaz destinasyonu.  Fiyatların uygunluğu , havanın yaz aylarında daha katlanabilir olması (aşırı sıcak yok) dört dörtlük bir deniz tatilini geçirmenizi sağlayabilir. Kumlu kumsalları, şezlong kiralama imkanı ,plajda içecekler ve atıştırmalıklarla dolaşan yerel satıcılar var. Kısaca ihtiyacınız olabilecek her şeye sahipsiniz.

Odessa Deniz Kenarındaki mekanlar

Deniz havası

Odessa, Karadeniz’in en büyük limanıdır ve orada deniz havasından kaçamazsınız. Potemkin Basamakları’nın hemen altında, Batum ve Poti, Gürcistan’dan yerel ve uzun mesafeli feribotların kalktığı deniz istasyonuna sahip.
Odessa silüetinde tersanelerin manzarası oldukça fazla. Genç denizciler rastgele kentin sokaklarında dolaşıyorlar. Hatıra eşyalarının çoğu bile deniz temasıyla birlikte. Her şey bir şekilde şehre mükemmel bir şekilde uymuş. Odessa ‘yı denize kıyısı olmadan hayal edemiyorum. Kesinlikle ikisi birer bütünler.

Odessa ‘nın çılgın teleferik ağı

En Çılgın Teleferik Ağı ve Diğer Sovyet Kalıntıları

Daha önce söylediğim gibi çılgın Sovyet kalıntılarını seviyorum. oyun alanları, eğlence parkları, teleferikler, metro-ki Ukraynada bunlar bolca mevcut. Ne kadar çılgınca, o kadar iyi! Odessa’daki teleferik hakkında bir şeyler okuduğum an, yüksekten korkmama rağmen ona binmem gerektiğini biliyordum.

Odessa anıt

Teleferik hakkında internette herhangi bir bilgi bulmak gerçekten zor.  Bunun için en iyi kaynak sanırım Tripadvisor ‘deki yorumlar. Buradan ulaşabilirsiniz.Teleferik, Odessa’daki Sovyet geçmişinin tek kalıntısı değil. Shevchenko Park’ta, 1941’de Odessa kuşatması sırasında ölenlere adanmış bir Bilinmeyen Denizcinin Anıtı mevcut. Birçok Sovyet sonrası ülkede olduğu gibi, o bölgede yalnızca ebedi bir anıt değil, savaş şarkıları da var. Şarkıları anlamak için Rusça bilmenize gerek yok, insanı dinlerken gerçekten rahatsız ediyorlar.Odessa’daki Sovyet mimarisinin peşindeyseniz, Odessa Merkez Müzikal Komedi Tiyatrosu’nu ve parkın ortasındaki Kulykove direğindeki ana tren istasyonunun yanındaki binayı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Odessa ‘yı Ziyaret Etmeyi Önerir miyim ?

Kesinlikle Odessa’yı ziyaret etmeyi önerebilirim! Kentin size sunacak çok şeyi var, herkese  oraya seyahat etmek için aradığı neyse bulacağına eminim. Çok fazla kültür, tarih veya eğlenceyi bünyesinde barındırıyor. Ukrayna’ya seyahat etmekten korkmamalısınız ve oraya gittikten sonra Odessa’yı kaçırmamalısınız! Odessa  Yahudi tarihi ya da cezai geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, katılabileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı tur var! Tüm detayları ve uygunluğu buradan kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Kiev seyahati için 13 neden yazısının 1.bölümüne ve 2. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir