ANASAYFA,  İNSTAGRAM,  WANDERPEDİA

İnstagram Kendi Sonunu mu Hazırlıyor ? Yoksa Çoktan Öldü mü?

İnstagram kendi sonunu mu hazırlıyor ? Hepimiz bunun defalarca olduğunu gördük. Aranızda MySpace’i hatırlayanlar var mı ?  Yada aranızda Facebook’a yeni kaydolmuş birileri var mı?

Hadi kabul edin ilk yıllarda duvarınızda doğum gününüzü kutlayan kişi sayıları ile bu sene kutlayanlar arasında büyük bir fark var değil mi?

Facebook normal kullanıcıların dışında sayfa ve gruplar üzerinde yaptığı büyük algoritma değişikliğinden sonra kendi sonunu yavaş yavaş getirdi. Bir çok platformda Facebook için ‘Walker Platform’ deniyor. Bunun sebebi erişim oranlarının hızla aşağılara düşmesi.

Bu nedenle, son yaptığı güncellemeler sonucunda insanların aklına şu soru geliyor. : “Sıradaki Instagram mı?”. Veya daha doğrudan şekilde “Instagram çoktan öldü mü?”

İnstagram ‘ın kurucuları neden ayrıldı ?

2018’in Ekim ayında İnstagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Kreiger instagramdan ayrıldıklarını duyurdular. Ani bir kararlar ayrılmalarının ardından İnstagram algoritmalarının değiştiği öne sürülen bir güncelleme ile karşı karşıya kaldık. Bir çok instagram kullanıcısı beğenilerinin ve gösterimlerinin düştüğünü iddia etmeye başladı. Gerçekten de istatistiklere bakıldığında gözle görülür bir kayıp söz konusuydu.

İki yöneticinin işten ayrılmış olması bir çok kesim tarafından batmaya yakın olan gemiyi terkeden fareleri akla getirdi. Gerçekten böyle miydi ? Bunu bir uyarı olarak mı almalıydık ? Bir çok yabancı blogda bu konu üzerine teoriler yayınlandı. Çözümler üretilmeye çalışıldı. Birkaç senedir sosyal medyanın odak noktası olan instagram pods grupları daha aktif bir şekilde kullanılarak ,instagram algoritması kırılmaya çalışıldı. Peki tüm bu çabalar gerçekte ne kadar etki oldu ?

Tam herşey normale döndü derken yeniden algoritma değişti!

Ve evet geçtiğimiz Haziran ayının ilk günlerinde gelen bir güncelleme ile aylardır kırmaya çalıştığımız algoritma yeniden değişti. Sadece algoritma ile kalmadı bu sefer. İnstagram hesaplarını organik bir şekilde büyütmek için panel kullanan, aynı etiketleri tekrarlı kullanan , hızlı beğeni yapan ,ekle çıkar yöntemi ile kendini göstermeye çalışan bir çok hesap ,farklı konulardan cezalar aldı. Bu durum akıllara şunu getirdi. Bir önceki güncellemesinde sahte takipçi ve beğeni alan hesapları radarına aldığını söyleyen instagram neden temizliğe ilk önce onlardan başlamadı. Güncelleme sırasında bir çok kişinin takipçisi düşmesi beklenirken, aniden türeyen sahte fenomenlerin temizleneceğini iddia ederken onlar için neden her şey olduğu gibi devam etti. Ve gerçekten buna emek harcayanlar cezalandırıldı ?

Geçen yılın sonlarında Tailwind, üyelerine şöyle  bir e-posta gönderdi, İnstagramın sayfa yönetenlerin gönderilerini %40 erişiminin aile ve gerçek arkadaşlarının görebileceği şekilde değiştireceğini iddia etti. Yani bu demek oluyor ki telefon rehberimizde yada facebook hesabımızda kayıtlı kullanıcılara erişimlerimiz öncelik olacak  . Social Insight, Eylül 2018’de yaptığı açıklamada organik erişimlerimizin yakında sıfır olacağını söyleyecek kadar ileri gitti. İşletme hesaplarının Facebookta gerçekleştirilen tuzağa düşeceğinden korktuklarını belirttiler ki, buna inanmamız için önümüzde bir çok neden var.

Çoğumuzun bir işletme sayfası var! Bir işletme sayfasına sahip olmak, görünürde ananas olup aslında elma kabuğu olmak gibi bir şey bu durumda.

İçerik Üretenler, Instagram ‘a giderek daha fazla kızıyor!

Tüm bu değişimler sonunda içerik üreten bütün hesaplar zamanının çoğunu içerik üretmek dışında artık, bu duruma çözüm aramakta ve instagramda havalar her gün değişiyor.

Facebook (walker platformu…), Telegram ve Instagram’da birkaç tane yerli ve yabancı pods grubunda varım. Bu aralar en çok konuşulan konu bu, ve herkes her şeye sinirli. Sınırlı erişimleri nedeniyle ,algoritma hesaplarına verdiği zarar nedeniyle ve bunca zaman yaptıkları emeğin bir anda boşa gitmesi nedeniyle.

İnstagram destekten yardım talebinde bulunulduğunda ise ortada koca bir sessizlik söz konusu. Geçenlerde bazı gönderilerimin konumlarda gözükmediği ile desteğe başvurdum. Sonunda tüm konumları tek tek düzeltince normale döndü, ama konuyla ilgili en ufak bir dönüş olmadı. Bu sadece bende yaşanan bir durum değil, bir çok arkadaşım cezaları, etiketlerde gözükmemeleri gibi konulardan desteğe başvurdular. Ama cevap olarak koca bir sessizlik.

İnstagram’da Shadow ban gerçekten var mı ?

Etiketlerin yetersiz kalması, etiketlerde gözükmemek yada konumlarda çıkmamak gibi konular söz konusu olunca akla yıllardır instagramın reddettiği shadow ban gerçekten var mı ? sorusu geliyor.

İnstagramın yıllardır reddettiği shadow ban geçtiğimiz aylarda Trump ve ekibinin, birkaç ünlü hesabının ve kürtaj karşıtı bir kadın organizasyonun pinterest, twitter ve instagramdan shadow ban aldıklarını iddia etmeleriyle yeniden gündeme geldi. Gerçekten var olup olmadığı ne kadar belli olmasada  shadowbandan nasıl kurtulabileceğimize dair bir çok söylenti var. Son yirmi paylaşımdaki etiketleri silmek, sayfayı işletme hesabından kişisel hesaba döndürmek, birkaç gün paylaşım yapmamak gibi. Ne kadar işe yarıyorlar tam emin değilim, denemiş olsamda benim hesabımda gözle görülür bir fark yaratmadılar diyebilirim. Hatta kişisel hesaba döndükten sonra beğenilerde dahada azalma oldu diyebilirim.

 

Peki Instagram bunu neden yapıyor?

Cevap  oldukça basit, dünyada ki bir çok kurum gibi bu değişimin sebebi ; Para

Instagram, işletme hesaplarının sponsorlu içerik için ödeme yapmalarını istiyor. Bunun en kolay yoluda işletme hesaplarının organik erişimini sınırlamak.

Büyük şirketler zaten içeriklerini tanıtmak için belli bir miktar bütçe ayırırken, bizler gibi micro kullanıcıların aynı sonu paylaşmasına neden diye sormadan edemiyor insan.

Ve garip olan başka bir şey söyleyeyim, eğer küçük miktarlarda reklam verirseniz bunun size hiç faydası olmuyor. Gösterim istatistiğini şişirmekten başka bir işe yaramıyor. Etkileşim yine aynı kalıyor.

İronik olan kısmı ise istatistikler önümüzde dururken, beğenisi az olan gönderilerde ana ekranda ısrarla bu gönderiniz diğerlerinden % bilmem kaç daha başarılı, tanıtım yapıp bana para verirseniz onu daha iyi hale getirebilirim diye sürekli gözümüze sokuyor olması.

Instagram bana binlerce insana ulaşma fırsatı verdi. Bana dünyadaki yaşamımı, gezilerimi dünyanın her yerinden insanlarla paylaşma şansı verdi. Harika insanlarla tanışma ,harika markalarla çalışma fırsatı buldum. Tüm bu olumlu yönleri  beni gülümsetirken , tüm bu gelişen olanlara bende herkes kadar sinirliyim. Ve  Instagram tarafından ihanete uğramışız gibi hissediyorum. Bunca zaman boyunca oyunu kuralına göre oynayıp ,sonra oyun ebesine ilk önce yakalanmış gibi hissediyorum.

Gerçek yorumlarla, gerçek beğenilerle ve birbirinden değerli gerçek takipçilerle. Sanırım dost olan değil bot olan kazandı.

Mart ayında Kevin Systrom ‘İnstagram özerkliğini yitirdi’ demişti. Hatta ayrılmasının ardında bu durumun olduğu da iddia edildi. Sanırım bu konuda ne demek istediği şimdi daha anlaşılır şekilde önümüzde.

Tüm bunlar olurken en azından seyahat hesaplarının önünde yeni bir umut ışığı var.

Geçtiğimiz yılın sonunda Tripadvisor’un ön duyurusunu yaptığı yeni bir sosyal medya platformu geliyor. Tripadvisor 2.0 beta çalışmalarının devam ettiği yönünde söylentiler var.  Bu yıl içinde açılması bekleniyor. Eğer beklenilen ilgiyi görürse sanırım tası tarağı toplayıp oralara taşınmak gerekecek 🙂

Olurda seneye instagram’dan görüşemezsek beni oralarda arayın 🙂

Ya da hala  ölmemiş olursa beni buradan bulun 🙂

Peki tüm bunlar doğrultusunda siz ne düşünüyorsunuz ? Sizce İnstagram Öldü mü?

 

3 Yorum

  • YineAştıkYolları

    Bu kadar teknik bilgim yok. Elimde hiç bir veri de yok. Ancak iki ay önce artık gönderilerdeki beğeni sayısının gözükmeyeceğini, yalnızca gönderi sahibinin görebileceğini okumuştum. Düşününce bir bakıma çok mantıklıydı. Sahte beğenilerle gerçekten içeriği daha iyi olanların gösterimde geri planda kalmasına kızıyordum. Umarım bu anlamda bir yapılanma içerisindedirler.Tabi şirket içindeki entrikaları bilmeden ölmez diye düşünüyorum

    • sandalet

      Şirket içinde özerklik kaybı olduğu için istifalar yaşandı. Elbette tamamen ölmez ama Facebook gibi az kullanılma yolunda ilk adımlarını attı. Maalesef 10k üstü hesaplarda tanıtım yapıp para harcamadan artık eski sonuçlara ulaşılmıyor. Birçok kişinin hevesini kırmakla birlikle 10k altı micro hesaplarıda ön plana çıkardı. Bilmiyorum iyi mi kötü mü :/

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir