ANASAYFA,  ASYA,  TAYLAND

Phi Phi Adaları ve James Bond Adası

Phi phi adaları ve James Bond adası  Phuket ve Krabi arasında kalan Tayland’ın şüphesiz en ünlü  adalarıdır.

Birçoğunuzun bildiği gibi, her iki ada da Hollywood filmlerinde ortaya çıktı. Phi Phi Adaları, Leonardo DiCaprio’nun The Beach’i için çekim yeriyken, James Bond Adası, Roger Moore’un yer aldığı Altın Tabancalı Adam ’filminde yer aldı .Ve o zamandan beri film karakterinin ismi James Bond olarak çağrılmaya başlandı. Asıl ismi Phang Nga Bay olan adada klasik bir James Bond pozu vermeyeni ada çıkışında dövüyorlar söyleyeyim şimdiden : ) The Beach filminin plaj sahnelerinin çekildiği Maya bay son yıllarda ziyarete kapalı olduğu için , ormanlık alandan deliler gibi koşarak klasik bir Leonardo pozu veremeyecek olsanız da plajı hala uzaktan görmek mümkün.

https://www.instagram.com/p/Bo9liIOFv3w/

Phi Phi Adaları’na veya James Bond Adasına günlük tur almak taa oralara kadar gitmişken mutlaka programınıza eklemeniz gereken aktiviteler.  Lakin bir çok insan ikisi arasından hangi turun onlar için daha iyi olacağını bilemiyor. Her tur kendi açısından farklı şeyler sunuyor. Ancak, zaman veya bütçe baskısı altındaysanız, hangisinin zevkinize daha uygun olduğunu düşünmelisiniz.

Bu yazıda klasik ada turlarının içinde bulunanları derledim ve kendi usulümden biraz bahsettim.Böylelikle tercih yaparken neyle karşılaşacağınız konusunda biraz fikriniz olabilir.

Phi Phi adaları turlarını genelde içeren yerler

Bambu Adası: Güçlü bambu ağaçları ile tanınan egzotik bir ada.

Monkey Beach: Maymunları görebileceğiniz veya besleyebileceğiniz yer.

Phi Phi Don: Adanın merkezi , tüm restoran,kafeler ve klasik longtail fotoğraflarının çekildiği yer

Maya Bay: Leonardo DiCaprio’nun The Beach’in çekim noktası.

Pileh Lagoon: Teknelerin yüzme ve snorkeling molası verdiği yer ve Viking Mağaraları

phi phi adaları james bond adası

James Bond adası turlarının genelde içeren yerler

Panak Adası: Mağaraları keşfedebileceğiniz ve etrafta uçan kırmızı şahinleri görebileceğiniz yer.

Hong Adası: Mangrov ormanında kano turu yapın ve lagün  keşfi.

Panyee Adası: öğle yemeği ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz küçük bir köy.

James Bond Adası: Bir James Bond filmi olan ‘Altın Tabancalı Adam’ filminin çekildiği yer

Naka Adası: Yüzme molalarının verildiği yer

Phi phi Adaları Ulaşım,Konaklama ve Geçkolar

Adalarda daha fazla zaman geçirmek yada konaklamak istiyorum diyorsanız ,alternatif olarak günlük turlara katılmayabilir zaman sorununuz yok ise online olarak yada bölge acentalarından feribot bileti alarak direk Phi phi adasına ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Ben kendi seyahatim sırasında sanırım olumsuz yorumlardan ve zaman eksikliğinden etkilenerek James Bond adası turundan feragat ettim. Aslında kalabalık olduğu, sadece bir kayadan ibaret olduğu, keyifli vakit geçirilmediği yorumlarını bir kenara koyarsak Phi phi’de daha fazla kalmak ve konaklamak istediğim için es geçtim diyebilirim. Yola çıkmadan, daha önce giden arkadaşlarımın tavsiyelerine uyarak haftalar önce  12go.asia sitesinden istediğim saatler için feribot rezervasyonu yapmak üzere iken, Hindistanlı sevdiğim gezginlerden olan arkadaşım Sanky daha önce kullandığı yerel bir acentadan doğum günü hediye olarak benim için biletleri temin etti. Tabi bu ada ziyaretimi benim için daha da unutulmaz kıldı. Her ne kadar siteyi kendim deneyimlememiş olsamda güvenli olduğu garantisini verebilirim. Bir çok gezgin arkadaşımın tavsiyesidir.

https://www.instagram.com/p/BpUmnfXFZnJ/

Ada içi günlük turlar,konaklama ve geçkolar

Adaya vardıktan sonra tüm restoran ve kafelerin olduğu Phi phi’nin en canlı caddesi üzerinde herhangi bir acentadan gezilecek diğer yerleri içeren tam günlük ve yarım günlük turlar satın almanız mümkün olacaktır. Buradan alacağınız turlarda ekstra olarak muhteşem gün batımını tekneden izleyebilir yada plaktonlarla yüzme molası verebilirsiniz. Böylelikle hem gezilecek her yeri gezebilir hem de Phi’nin muhteşem gecelerine ve gün doğumuna şahit olabilirsiniz. Hem modern tekneler ile hem de longtail yani Tayland’ın geleneksel tekneleri ile turlar mevcut. Eğer tuvalete yakınken mutlu olanlardan iseniz : ) longtail teknelerde maalesef tuvalet yok. Her ne kadar görüntüsü ile cezbetse de hava sıcaklığı ,içilecek şişelerce suyu ve denizin ortasında olduğunuzu hesaba katmanız gerekiyor. Çünkü mola verilen hiç bir yerde her hangi bir tesisde bulunmuyor.

Ada da konaklama seçenekleri her bütçe için uygun. Hostellerden 5 yıldızlı resortlere her türlü konaklama imkanı var. Eğer fazla yükünüz var ise adanın iç kısımlarındaki hostelleri tercih etmemenizi tavsiye edebilirim. Onun dışında bir çok yıldızlı otelin kendi servisi mevcut ve feribot çıkışında sizi bekliyor oluyorlar.

phi phi adaları

Ve adanın  sessiz kahramanları geckolar. İster bir hostel yada bungalovda kalın isterse 5 yıldızlı bir otelde kesinlikle bu sevimli kertenkelerden kaçışınız yok. Oda arkadaşınız olmak için sizi bekliyor olacaklar.  Eğer aşırı derecede korkmuyor iseniz kendi hallerine bırakmanızı tavsiye ederim. Her hangi bir zararları yada dokunma yanınıza gelme gibi bir huyları yok. Onlarda sizden korkuyorlar bunu unutmayın.

Benim için denize nazır güzel bir kafede iyi bir kahve içmeyi unutmayın. İyi eglenceler…

Asya bölgesine ilk kez seyahat ediyorsanız Tayland’a gitmeden önce yapılması gerekenler yazımada göz atabilirsiniz.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.