AMERİKA,  KARAYİPLER,  KÜBA,  YURTDIŞI

Havana ‘da Görülmesi Gereken 5 Yer

 

Küba’nın başkenti ve en büyük şehri olan Havana tam bir kültür gezisi mekanı. Bu nedenle çokça ziyaretçisi olan bir şehir… Eğer gezi rotanız içinde Havana varsa ve bu yazımızda derlediğimiz 5 önemli şeyi görmeden gelirseniz o gezi tam sayılmaz.

plaza-de-la-revolucion.jpg

Havana Plaza de La Revolucion

Devrim ateşinin yıllardır ülkede yandığı devrim meydanıdır. Meydanda bulunan meydanda Fidel Castro ve Che Guevera’nın siluetleri yer almaktadır. Ayrıca Fidel Castro tarafından yaptırılmış olan devrim ateşi de meydanda hala yanmaktadır. Meydanda bulunan müze binasının birinde devrim arabalarının örnekleri görmeniz mümkündür.

havana

Tütün Tarlaları

Zararlı alışkanlıkları olan biriyseniz ya da bu tip kültürel şeyleri beğeniyorsanız tütün tarlalarına mutlaka gitmeli ve görmelisiniz. Bu tarlalarda tütün üretimini yakından görebilir, nefis puroların tadına bakabilirsiniz.

El Capitolio havana

Havana El Capitolio

Washington DC kapitol ile benzer bir yapıya sahip. Hatta öyle ki Kübalıların iddiasına göre Washington’dakinden daha güzel. Öyle mi bilemeyiz ancak böylesine önemli bir yerin gezilip görülmesi şart kanaatindeyiz.

Havana Libre Oteli.jpg

Havana Libre Oteli

Bu oteli neden gezelim diye düşünmeyin devrimin önemli yapılarından birisi. Hilton Oteli eski adı devrimden sonra Havana Libre olmuş ve uzun bir süre boyunca otel devrimcilerin ofisi olarak kullanılmış. Şimdilerde müzemsi bir havası var.

Plaza de la Catedral havana

Plaza de la Catedral

Havana sadece devrimle ilgili tarihsel yapıların ve anıların olduğu bir yer değil. Birçok kültürel ve tarihsel yapıyı geçmişten günümüze taşıyor. Özellikle merkezde yer alan ara sokaklar özgürce, güvenlik korkusu olmadan gezilmeye uygun. Bu kısa gezi sırasında rastlayacağınız çok tarihi yapı olmakla birlikte sözü edilen yapılardan en önemlilerinden birisi de katedral. En önemli yanı da Cristof Coloumb’un naaşının uzun yıllar boyunca bu katedralde kalmış olması. Görmeden gelinmez sanırım.

Başkente gittiğinizde eğer tek başınıza gezmek istemezseniz harika tur opsiyonları mevcut.  Yerel rehber ile özel tur için buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Ayrıca Küba’nın meşhur eski model üstü açık Amerikan arabaları ile 2 saatlik bir özel tur isterseniz buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Ünlü yemeklerini tadıp , ayrıca yürüyerek şehri keşfetmek isterseniz de buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Seyahat İpuçları listesi

Seyahat için Para Biriktirmenin 6 Sıradışı Yolu

En İyi Otel Bulma Web Siteleri

Not: Fotoğraflar alıntıdır.pixabay, unsplash

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir