ASYA,  TAYLAND,  YURTDIŞI

Tayland ‘da Görülmesi Gereken 5 Yer

Tayland geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yüzlerce yer arasından birkaçını sizin için listeledim.

Tayland Ayutthaya Tarihi Kenti

Ayutthaya UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde büyüleyici bir tarihi park. Ayutthaya, 1350’den 1767’ye kadar 417 yıl boyunca ikinci bir Siam (Tayland) başkentiydi ve Burmalılar tarafından tahrip edildi.Saldırılarda, Birman kuvvetleri şehri  yaktı ve kutsal tapınakları, chedis ve Buda heykellerini yok ettiler. Yangında hayatta kalmayı başaran yapılar yüzlerce yıl toprak altına gömüldü.

https://www.instagram.com/p/BsqUTpGBEdN/

Günümüzde, Ayutthaya’nın çoğu keşfedildi ve kalıntıları arkeolojik bir park oluşturuyor. Ziyaretçiler muhteşem tapınakları, sarayları ve Buda heykellerini görmek için kalıntıları göreceli olarak özgürce görebilirler. Park, birkaç çarpıcı binaya ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında Wat Phra Ram Tapınağı, Wat Chaiwatthanaram manastırı ve Wat Phra Si Sanphet vardır. Toprakları gezmeyi tamamladığınızda Mahathat Tapınağı’nın arkasındaki Buda başının etrafında büyümüş ağacı kaçırmayın. Bu eşsiz kalıntı, önemli bir turistik cazibe merkezi ve Ayutthaya’nın ikonik görüntüsü haline geldi.

Şayet araç kiralamayacak yada Ayutthaya merkezde konaklamayacaksanız Bangkok merkezden minivanlar ile Ayutthaya şehrine ulaşabilir yada benim yaptığım gibi Click2goThailand sitesinden aldığım tüm günlük Ayutthaya şehri turuna katılabilirsiniz.

 

Tayland Bangkok Grand Palace

Ayutthaya’nın yıkılmasından sonra, Siam’ın başkenti Bangkok’taki Chao Praya Nehri boyunca kuruldu. Yeni başkent için Grand Palace kompleksi inşa edildi. Kraliyet konutları, taht salonları, devlet daireleri, Budist tapınakları ve paha biçilmez sanat eserlerinden oluşan 218.000 metrekarelik duvarlı bir şehir. Ziyaretiniz sırasında siteyi keşfetmek için en az üç saat ayırmak gerekmektedir.

Büyük Saray’ın diğer binaları arasında, Zümrüt Buda’nın enfes Kraliyet Manastırı yer almaktadır. Tüm Budist ibadet yerlerinde olduğu gibi, uygun kıyafet giyilmesi gerekiyor. Büyük Saray ülkedeki en sıkı uygulanan kıyafet kuralı uygulanan yer denebilir. Bayanlar omuzlarını örtmeli, erkekler de kollu gömlek giymeli ve kısa etek, şort ya da dar pantolon giyilmesine izin verilmemektedir. Giriş kişi başı 400 THB’dir. Bangkok’taki Grand Palace, Tayland’da yapılması gerekenler arasında en önemlilerindendir.

 

https://www.instagram.com/p/Bm8lPNyl0mi/

Tayland ,Damnoen Saduak Floating Market

Tayland’ın pazarları heyecan verici, canlı ve yerel kültürün önemli bir parçası. Uzun kuyruklu bir kayıktan yüzen bir pazarın telaşını ve hissini deneyimlemek, güzel bir sabah geçirmenin unutulmaz bir yoludur. Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’a arabayla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır. Turistik cazibe haline gelmesine rağmen, gıda, hediyelik eşya, giyim ve taze ürünler içeren tamamen işlevsel bir pazar. Bir grupla ziyaret etmek istemiyorsanız, oteliniz sizi her iki yöne götürmek için size özel bir şoför / taksi kiralamanıza yardımcı olabilir (yaklaşık 60 Dolar ancak fiyatlar değişebilir). Uygun bir tur arayışı içinde iseniz benim kullandığım Click2Go  Thaliand sitesinden aldığım hem Damnoen Saduak Yüzen Pazarını hemde Maeklong Tren Pazarını birlikte ziyaret edebileceğiniz linkteki turu inceleyebilirsiniz. Site tamamen güvenilirdir.

Hem teknelerden alabileceğiniz hemde yayalar için oluşturulan kaldırımlarda Taylandın zengin mutfağından çeşit çeşit yemekleri deneyebilir, onlarca çeşidi olan egzotik meyvelerin tadına bakabilirsiniz.
Bu özel pazar, turistler ile öğlene kadar hızla dolmaktadır, bu nedenle tekne trafiğinden kaçınmak için erken gelmek önemlidir. Satın aldığım turun içinde pazarın içinde küçük motorlu bir tekne turuda dahildi. Bu sayede sadece pazarın içini değil kanal civarında yaşayan yerli halkında yaşamlarına ortak olarak unutulmaz anlar geçirdim.

Sokak yemekleri tezgahları

Chiang Mai Sunday Night Walking Street

Chiang Mai, “Kuzey’in Gülü” olarak bilinir. Dünyanın her yerinden gelen göçmenler, Chiang Mai’nin geri bırakılmış kültürü, güzel Budist tapınakları, bol miktarda restoran ve gece hayatı tarafından baştan çıkarılır ve oraya yerleşirler . Buraya taşınmayı planlamıyor olsanız bile, Chiang Mai’nin hareketli alışveriş kültürünü mutlaka kontrol etmelisiniz. Her akşam şehir, pazar pazarına ev sahipliği yapıyor – pazarlık yapmayı sevenlerin  en sevdiği pazarlar arasında.

Filli anahtarlıklar ve thai işi cüzdanlar

Normalde her gün kurulan Pazar ,Pazar günleri daha şaşalıdır .Ratchadamnoen Yolu’na bir kilometre uzaklıktadır. Düzenli gece pazarının aksine, Pazar pazarında satılık daha fazla sanat ve el işi vardır. Civar köylerden ve şehirlerdende insanlar ürünlerini sergilemek için gelirler.Fenerler, ahşap kutular, maskeler, resimler ve yaylı ışıklar göreceğiniz şeylerden sadece birkaçı. Sunday Market ayrıca yerel müzisyenleri ve sokak sanatçılarınında performanslarını izleyebilirsiniz. Chiang Mai’nin Pazar Gecesi Yürüyüş Caddesi, öğleden sonradan gece yarısı saat 4 sularına kadar devam etmektedir. Geleneksek thai kıyafetleride dahil ,bohem tarzda yüzlerce ürün bulabileceğiniz pazara gitmeden yanınıza bol miktarda para almayı unutmayın 🙂

https://www.instagram.com/p/BmutXpQlp77/

 

Chaing Rai White Temple

Wat Rong Khun veya “Beyaz Tapınak”, Chiang Rai’nın güneyinde 20 dakikalık sürüş mesafesinde bulunur. Görsel olarak çarpıcı, süslü bir Budist tapınağıdır. Taylandlı sanatçı Ajarn Chalermchai Kositpipat tarafından kavramsallaştırılan ve inşa edilmiştir. Beyaz Tapınak’ın tasarımı, Tayland’daki diğer Budist tapınaklarının geleneksel stilleriyle uyuşmuyor ve sanatçının asıl niyeti buymuş. Chalermchai, gördüklerinin aydınlanma yolunun önündeki gerçekleri temsil ettiğini ortaya çıkarmaya çalışmış.

https://www.instagram.com/p/BpmLZ3vn-Uo/

Buda’nın saf doğasını sembolize etmek için tipik altın yerine beyazı seçmiş. Mozaiklerde ayna parçalarının kullanımı bilgeliği temsil ediyor. Beyaz Tapınak, baştan sona hem sanat eserini düşündüren bir düşünce, hem de etkileyici bir ibadet yeri. Tapınağın çevresinde kahve dükkanları, hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar bulabilir ve bu muhteşem yapıya karşı biraz dinlenebilirsiniz. Tapınağa giriş ücreti 30 THB.

 

Ayrıca Tayland Bangkok’ta kendinizi Lokal gibi hissedeceğiniz deneyimler için yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir