ANASAYFA,  NEREDE KALINIR ?,  WANDERPEDİA

Ücretsiz Konaklama Sistemi Couchsurfing Batıyor mu ?

Sevdiğim youtuberlardan Engin’in Couchsurfing Batıyor videosunu izleyince onunla birlikte anılarım canlandı. Sanırım Couchsurfing’i aranızda bilmeyen kalmamıştır. Bilmeyenler için daha önce Yurtdışında ücretsiz konaklama imkanı sağlayan sistemler isimli yazıda kısaca bahsetmiştim.

Dünyaca ünlü ücretsiz konaklama imkânı sunan Couchsurfing  web sitesi geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına yardımına ihtiyacımız var başlıklı bir mail attı. Gelen maili okuduğumda açıkçası bende üzüldüm. Yıllardır aktif olarak kullanmasam da  seyahat etmeye başladığım ilk zamanlarda kullanmış ve seyahat hayalleri kurduğum zamanlarda da Çorlu’daki mütevazi evimde gezginleri ağırlamıştım.

Beni üzen mailin içeriği kısaca şöyleydi;

Sevgili Fatma,

Couchsurfing üyesi olan hepimiz para, mülk ve statüden daha büyük bir şeye inanıyoruz. Couchsurfing topluluğunun bir araya gelmesi 14 yıldan fazla sürdü. Acil yardımınız olmadan bu topluluk sonsuza dek kaybolacak.

COVID-19 salgınının getirdiği zorlu gerçekler göz önüne alındığında, Couchsurfing yakında mali yükümlülüklerimizi yerine getiremeyecek. Ekibimizin boyutunu düşürdük, ücret kesintileri yaptık, tüm sözleşmeleri ortadan kaldırdık veya yeniden müzakere ettik, fiziksel ofis alanımızı kapattık ve ABD Hükümeti tarafından sağlanan COVID-19 yardım fonlarına başvurduk. (CARES Yasası) Ne yazık ki, bu yeterli olmayacak.

Mailin devamında topluluğun devamını sağlayabilmek için aylık 2.39 veya yıllık olacak bir defaya mahsus 14.29 dolar bir ödeme rica ediyorlar. Mailin tamamını okuyunca istenilen yardımın bile ne kadar mütevazı olduğunu görmek siteyi tekrar sevmeme neden oldu.

Hayatıma kattığı hikâyeleri hatırlamak için profilime göz atmak istediğimde maalesef ki ulaşamadım. Giriş yapar yapmaz sadece bilgilendirme ve ödeme seçenekleri işliyor şu an. Pandeminin seyahat sürecini ne kadar etkilediği malum. Lakin site batarsa aktif olarak kullanan birçok gezginin bütçelerinin etkileneceği de su geçirmez bir gerçek. Uzun süredir gezen ve konaklama olarak sadece Couchsurfing kullanan bir sürü gezgin tanıyorum. Elbette alternatif olarak kullanabilecek farklı sistemlerde var. Hospitality Club, Global Free Loaders, Trust Roots,Warm Showers, Horizon bunlardan sadece bazıları.

CouchSurfing batıyor ise anıları ne olacak:(

Sitede ki profilime ulaşamayınca hatıralarımı da kaybetmiş gibi hissetsem de, sitenin batacak olması tüm o anıların ve arkadaşlıkların kolay kolay unutulmayacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Bisikleti ile Londra’dan Çine gitmek için yola çıkan Dan, sevdiğin Türk kahvaltısı sonrası kaş ile göz arasında komşu çocuklarının bisikletinden çaldığı suluğun için hala üzgünüm.

Geleneksel Çin çorbası yapacağım diye kaynar suyun içine koyduğun yarım domatesin üstüne kırdığın yumurta hala hayatımda yediğim en tatsız şey Lui.  Evet ‘oh taste is good ’ diye defalarca sana yalan söyledim. Bir daha pişirmeyi denemedim.

Sevgili Nadia  sen evimden gittikten sonra evi ilaçlatmak zorunda kaldım. Hala Faslılara karşı sayende önyargı taşıyorum. Yine de uzun uzun şarap içip sohbet ettiğimiz geceleri unutamam. İngilizceyi çat pat konuşurken ilerletmemde büyük faydan olmuştu.

Ve ilk ev sahiplerim Alex, Slyvia ve 3 ayaklı kedileri. Sonradan Fransa’daki en yakın arkadaşlarım olacağınız ve mercimek çorbası aşerdikçe geceleri uyandıracağınızı nereden bilebilirdim ki.

Yediği yemekten zehirlenip hastalanınca 2 gün diye geldiğim Rouen’de bir hafta kalıp ilgilenmek zorunda kaldığım Yohan, umarım tarihi geçmiş hazır yemeklere artık dokunmuyorsundur.

Tüm bunları hatırlamama sebep olan sevgili Engin’e videosu için teşekkür ediyorum. Bu arada takibe alın mutlak. Her videosunda vurguladığı ‘Şu anda sevdiği işi yapan bir adamın videosunu izliyorsun’ cümlesi de beni en çok vuran kısmı videolarının…

Umarım gezgin dostu Couchsurfing bu dönemden sağ salim kurtulabilir. Dünyanın her köşesinde birikecek anılarımız ,dinleyecek hikayelerimiz var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir